Facebook Pixel Sportdog.gr | Απίστευτο ντέρμπι με νικητή τον Ολυμπιακό στην Κυψέλη - «Φωνάζει» σωστά για την διαιτησία ο ΠΑΟ!
Άλλα Σπορ
| 2018-10-22 19:52:00

Οι Πειραιώτες πήραν το διπλό με 3-2 σετ.

Ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη στο μεγάλο ντέρμπι της αγωνιστικής στην έδρα του Παναθηναϊκού, καθώς επικράτησε πολύ δύσκολα με 3-2 σετ.

Το ματς σημαδεύτηκε από τη λάθος απόφαση του διαιτητή Γεροθόδωρου στο 12-11 του τάι μπρέικ, καθώς αν και η μπάλα ήταν μέσα και πόντους για τους Πράσινους, το έδωσε ανάποδα και ουσιαστικά... έκρινε τον νικητή.

Ο Παναθηναϊκός κέρδισε έναν πολύτιμο βαθμό αλλά και τις εντυπώσεις για την αγωνιστική παρουσία των νεαρών παικτών του και διαμαρτύρεται για λάθος των διαιτητών στο 12-11 του τάι μπρέικ όταν ο Αλέξανδρος Ράπτης σημείωσε άσσο. Οπως φαίνεται στο τηλεοπτικό ριπλέι είναι «μέσα» αλλά δόθηκε «άουτ», ενώ στο 13-13 ο Ανδρεάδης σταμάτησε με μπλοκ τον Γιορντάνοφ που έκανε κόντρα επίθεση για 14-13. Ο αγώνας πρόσφερε ωραίο βόλεϊ, εναλλαγές στο σκορ και δικαίωσε τη φήμη των δύο αντιπάλων. Κορυφαία εμφάνιση έκανε ο Αλέξανδρος Ράπτης, ο Παναγιώτης Πελεκούδας αλλά και ο Δανός Γιάκομπσεν, ενώ ο Ολυμπιακός πήρε βοήθειες από τους κεντρικούς του και τον Κουμεντάκη που επιστρατεύτηκε για να ενισχύσει τα άκρα.

Ο Παναθηναϊκός με τον άσσο του Ανδρεόπουλου προηγήθηκε 8-5 αλλά ο Ολυμπιακός είχε την απάντηση με το σερβίς του Μπέμε. Με επίθεση του Σμιτ και μπλοκ του Πετρέα στον Γιορντάνοφ ο Ολυμπιακός ισοφάρισε 9-9, ενώ ο άσσος του Μπέμε και δύο «στοπ» στον Ράπτη ο Ολυμπιακός έκανε σερί 6-0 για το 13-9. Οι πράσινοι κράτησαν υποδοχή και με Πελεκούδα, μπλοκ Ράπτη στον Ράουβερντινκ και άσσο του Ανδρεόπουλου ισοφάρισαν 17-17. Ο Φράγκος έκανε το 21-20 αλλά ο Παναθηναϊκός με νέο σερί από καλές άμυνες, επίθεση του Γιορντάνοφ και λάθη των ερυθρόλευκων προηγήθηκε 23-21 και 24-22. Με Ζουπάνι και μπλοκ στον Γιορντάνοφ που έχασε κόντρα επίθεση ο Ολυμπιακός ισοφάρισε 24-24. Ο Πετρέας έχασε το σερβίς (25-24) αλλά ο Γιορντάνοφ έκανε λάθος (25-25), ο Ανδρεόπουλος με τον Γιάκομπσεν μπερδεύτηκαν (25-26) και το σετ τελείωσε με μπλοκ στον Γιορντάνοφ.

Παρά την απώλεια του 1ου σετ ο Παναθηναϊκός έβγαλε μαχητικότητα, κράτησε την υποδοχή του και την τακτική του στο σερβίς και με το σερβίς του Γιορντάοφ έκανε το 6-3. Με τον Ράπτη σε κέφια ο Παναθηναϊκός άνοιξε το σκορ στο 14-6, ο Ολυμπιακός δεν είχε απαντήσεις, η διαφορά κρατήθηκε και με 25-18 έγινε το 1-1 σετ.

Στο 3ο σετ μετά το 6-4 των γηπεδούχων ήρθε το σερβίς του Σμιτ που έφερε τα πάνω κάτω. Ο Καναδός του Ολυμπιακού έχτισε σερί 5-0 και προσπέρασε 9-4. Μέχρι το τέλος του σετ δεν άλλαξε η εικόνα με εξαίρεση το ωραίο ατομικό μπλοκ του Ράπτη στον Σμιτ που μείωσε σε 16-19 αλλά και την απάντηση του Ολυμπιακού με τον Ράουβερντινκ που με σερί 3-0 άνοιξε τη διαφορά στο +6 (22-16). Με το λάθος του Γιάκομπσεν ο Ολυμπιακός πλήρωσε με το ίδιο νόμισμα (25-18) και προηγήθηκε 2-1 σετ.

Ο Παναθηναϊκός ήταν αποφασισμένος για να πάρει κάτι θετικό από τον αγώνα και αυτό φάνηκε και στο 4ο σετ. Μετά το 7-8 το σερβίς του Γιορντάνοφ έσπασε την υποδοχή του Ολυμπιακού και έδωσε στον Παναθηναϊκό προβάδισμα 11-8. Με λάθος θέσεις του Ολυμπιακού, δύο επιθέσεις Ράπτη, Γιορντάνοφ και άουτ επίθεση του Σμιτ που οι ερυθρόλευκοι υποστήριξαν πως ήταν «μέσα» ο Παναθηναϊκός άνοιξε το σκορ στο 17-1 και πήρε το σετ 25-21 και μαζί έναν πολύτιμο βαθμό.

Μεγάλη μάχη έγινε στο 5ο σετ με τον Ολυμπιακό να ξεφεύγει 8-6 αλλά ο Παναθηναϊκός να απαντάει για το 9-9 με το σερβίς του Πελεκούδα. Ο Παναθηναϊκός με τον άσσο του Γιορντάνοφ προηγήθηκε και 12-11, ο Αλέξανδρος Ράπτης έκανε άσσο, αλλά ο επόπτης χρέωσε άουτ, ο Νώντας Γεροθόδωρος δεν πήρε πάνω του τη φάση και το σκορ έγινε 12-12. Ακολούθησε ο άσσος του Πετρέα (12-13), η ισοφάριση του Γιορντάνοφ (13-13) και ο αγώνας κρίθηκε με το μπλοκ του Ανδρεάδη στην κόντρα επίθεση του Γιορντάνοφ και με τον άσσο του Τερβαπόρτι στην πλάτη του Ανδρεόπουλου και μέσα από τη συμβολή των δύο γραμμών.

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Μυλωνάκης.