Facebook Pixel Κυπελλούχος Ελλάδας στο βόλεϊ ο ΠΑΟΚ με νίκη 3-1 επί του Ηρακλή
| 2019-04-20 22:34:00

Διπλή φιέστα το Σαββατοκύριακο - Νίκησε τον Ηρακλή και σήκωσε την... πρώτη κούπα ο ΠΑΟΚ!

Κυπελλούχος Ελλάδας ο Δικέφαλος με 3-1 επί του Γηραιού!

Την Κυριακή ο ΠΑΟΚ ετοιμάζεται για τη φιέστα της κατάκτησης του πρωταθλήματος στο ποδόσφαιρο, όμως σήμερα ο Δικέφαλος έγραψε ακόμα χρυσή σελίδα στην ιστορία του, καθώς επικράτησε 3-1 του Ηρακλή στον τελικό της Ιεράπετρας και αναδείχθηκε Κυπελλούχος Ελλάδας στο βόλεϊ!

Ο ΠΑΟΚ μετά από έναν συναρπαστικό τελικό που τα είχε όλα κατέκτησε για δεύτερη σερί φορά το κύπελλο με αντίπαλο τον Ηρακλή. Η ομάδα του Γιούρι Φιλίποφ είχε έναν εκπληκτικό Κλάπβαϊκ που τελείωσε το ματς με τις επιθέσεις του, ενώ εντυπωσιακός ήταν και ο Γκάρετ. Άξιος συγχαρητηρίων και ο Ηρακλής που πάλεψε μέχρι τέλους.

Οι τυπικά φιλοξενούμενοι με τον Μαυροβουνιώτη να παίρνει σημαντικό ποσοστό των επιθέσεων προηγήθηκε με 5-8 μετά από λάθος του Σαφράνοβιτς στην επίθεση. Τα λάθη του ΠΑΟΚ συνεχίστηκαν και ο Κλίντι έδωσε προβάδισμα τεσσάρων πόντων (7-11) στον Ηρακλή. Η ομάδα του Γιάννη Ορφανού συνέχιστηκε να έχει καλά ποσοστά στην επίθεση ενώ και με ανεβασμένο μπλοκ έφτασε στο 13-18 αναγκάζοντας τον Γιούρι Φιλίποφ να καλέσει τάιμ άουτ.

Η διαφορά έφτασε μέχρι και τους έξι πόντους (14-20) με μπλοκ πάνω στον Κλάπβαϊκ. Με σερί επιθέσεις από Σαφράνοβιτς, Γκάρετ και Κλάπβαϊκ ο ΠΑΟΚ μάζεψε τη διαφορά (17-20) αλλά ο Ηρακλής έφτασε στο σετ μπολ (20-24) μετά από επίθεση του Μαυροβουνιώτη. Η ομάδα του Γιάννη Ορφανού έκλεισε το σετ με εντυπωσιακό μπλοκ του Ντίνα στον Όκολιτς.

Ο ΠΑΟΚ έκανε την αντεπίθεσή του στο δεύτερο σετ. Το παιχνίδι μοιράστηκε άψογα από τον Ντίμα Φιλίποφ ενώ ο «δικέφαλος» είχε ανεβασμένη απόδοση σε σερβίς και μπλοκ παίρνοντας με το ξεκίνημα σημαντικό προβάδισμα. Το 25-12 είναι ενδεικτικό του σετ με τον ΠΑΟΚ να μην αφήνει περιθώρια αντίδρασης στην ομάδα του Γιάννη Ορφανού.

Οι τυπικά γηπεδούχοι μπήκαν με άγριες διαθέσεις στο τρίτο σετ. Με μπλοκ πάνω στο Μαυροβουνιώτη η ομάδα του Γιούρι Φιλίποφ έφτασε στο 8-4 παίρνοντας το πάνω χέρι από το ξεκίνημα. Ο Ηρακλής όμως αντέδρασε και μείωσε σε 9-8 με μπλοκ του Ντίνα στον Κλάπβαϊκ. Ο γηραιός παρέμεινε κοντά στο σετ (13-12) μετά από επίθεση του Κλίντι. Ο ΠΑΟΚ έφτασε στο 15-12 μετά από μπλοκ του Τακουρίδη πάνω στον Κλίντι, πόντος που πανηγυρίστηκε έξαλλα από τον κεντρικό της ομάδας του Γιούρι Φιλίποφ.

Με επίθεση του Γκάρετ ο ΠΑΟΚ έφτασε στο 17-13 ενώ στην τελική ευθεία του σετ η ομάδα του Γιούρι Φιλίποφ έφτασε στο 20-14 μετά από παράβαση του Κλίντι στο φιλέ. Οι τυπικά γηπεδούχοι έφτασαν στο 23-17 μετά από άουτ σερβίς του Μαυροβουνιώτη. Οι παίκτες του Γιούρι Φιλίποφ έφτασαν στην κατάκτηση του σετ με 25-20 μετά από επίθεση του Σαφράνοβιτς.

Αρκετά νευρικά εξελίχθηκε το τέταρτο σετ για τις δύο ομάδες. Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με δύο πόντους στο ξεκίνημα αλλά ο γηραιός ισοφάρισε με τις δύο ομάδες να είναι μαζί στο σκορ μέχρι το 11-11. Με δύο σερί επιθέσεις του Γκάρετ η ομάδα του Γιούρι Φιλίποφ έφτασε στο 13-11 στα μισά του σετ. Μετά από δύο σερί λάθος επιθέσεις του Ηρακλή από Κλίντι και Μαυροβουνιώτη ο ΠΑΟΚ έφτασε στο 16-13 με τον Ηρακλή να πλησιάζει και πάλι με 16-15 μετά από χαμένη επίθεση του Κλάπβαϊκ.

Με πρώτο χρόνο του Τακουρίδη ο ΠΑΟΚ προσπέρασε ξανά με τρεις πόντους για το 18-15. Ο Ηρακλής δεν κατέθεσε και πάλι τα όπλα και ισοφάρισε σε 18-18 με εντυπωσιακό μπλοκ του Μαυροβουνιώτη στον Κλάπβαϊκ. Οι τυπικά γηπεδούχοι προηγήθηκαν ξανά με 20-18 μετά από λάθος του Κλίντι αλλά ο γηραιός ισοφάρισε ξανά (21-21) με δύο σερί καλές επιθέσεις του Ποπόφ. Με εντυπωσιακό μπλοκ του Φέργκιουσον ο Ηρακλής προσπέρασε με 21-22 μετατρέποντας σε θρίλερ στην τελική ευθεία του σετ. Με άσο του Κλάπβαϊκ ο ΠΑΟΚ (24-23) βρέθηκε με ματς μπολ αλλά ο Ηρακλής το έσβησε με τον Ποπόφ οδηγώντας το σετ στην παράταση. Ο Κλάπβαϊκ ήταν εκείνος που τελείωσε το σετ με 27-25 και έδωσε το έναυσμα για πανηγυρισμούς στον πάγκο του ΠΑΟΚ.

Τα σετ: 3-1 (20-25, 25-12, 25-20, 27-25)

ΠΑΟΚ (Φιλίποφ): Κλάπβαϊκ 20 (17/38 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Μουαγκουτούτια 23 (20/34 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 83% υπ.), Όκολιτς 7 (5/11 επ., 2 μπλοκ), Σαφράνοβιτς 10 (6/20 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 76% υπ.), Τακουρίδης 8 (5/9 επ., 3 μπλοκ), Φιλίποφ 1 (1 μπλοκ) / Εφραιμίδης (λ, 65% υπ.), Κωνσταντινίδης (λ), Γάτσης, Γκόρτσανιουκ, Μπούτος.

ΗΡΑΚΛΗΣ ΠΕΤ. 2015 (Ορφανός): Μαυροβονιώτης 12 (10/27 επ., 2 μπλοκ, 57% υπ.), Κλίντι Ντα Ρόσα 13 (13/28 επ., 54% υπ.), Ντίνας 5 (2/5 επ., 3 μπλοκ), Ποπόφ 19 (17/42 επ., 2 μπλοκ), Προύσαλης 2 (2 μπλοκ), Φέργκιουσον 5 (3/7 επ., 2 μπλοκ) / Μπουράκης (λ, 52% υπ.), Ρωμαλιάδης (λ), Αρμενάκης 1 (1/6 επ.), Τζιουμάκας, Χήρας 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ).

ΠΗΓΗ: sdna.gr