Facebook Pixel Nικητής, αλλά ...βρεγμένος!
| 2013-02-22 23:43:00

Nικητής, αλλά ...βρεγμένος!

Όσο έχασε στη Βιτόρια (82-74), τόσο νίκησε και στο ΣΕΦ. Ο Ολυμπιακός τα ...θαλάσσωσε στο τέλος κόντρα στη Κάχα αλλά πήρε τη νίκη με +8, έχοντας υπέρ του και το goal average.

Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα κατάφεραν εκτός από τη νίκη, να πάρουν και τη διαφορά του -8 από τη Βιτόρια (82-74) κάνοντας ακόμη ένα αποφασιστικό βήμα για την πρόκριση και το καλύτερο πλασάρισμα.

Με πατημένο το γκάζι μπήκαν οι Πρωταθλητές Ευρώπης στο ΣΕΦ και πίεσαν από την αρχή τους Βάσκους για να πάρουν τη διαφορά και να ελέγξουν το ματς. Με τον Μπιέλιτσα να προσπαθεί να μαζέψει τα κακώς κείμενα της ομάδα τους, η Κάχα δεν έδειχνε ικανή να κάνει τη ζημιά στον Ολυμπιακό ο οποίος έκλεισε την πρώτη περίοδο στο +7 (18-11).

Ο Σπανούλης έδωσε τις απαραίτητες βοήθειες, ο Λο έκανε την δουλειά στο σκοράρισμα και τα λάθη της Κάχα έδιναν επιπλέον ώθηση στον Ολυμπιακό. Έτσι, λοιπόν, η ευστοχία των «ερυθρολεύκων» και τα λιγοστά λάθη έδιναν σημαντικό προβάδισμα για τη νίκη και μάλιστα με διαφορά, τη στιγμή που οι ομάδες πήγαιναν στα αποδυτήρια με το 41-27.

Αν και ο Ολυμπιακός ήταν πολύ καλύτερος από την Κάχα, μερικά αβίαστα λάθη και κάποια εύκολα καλάθια που χάθηκαν είχαν ως αποτέλεσμα οι Βάσκοι να μειώσουν στο σκορ και να μειώσουν την διαφορά στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου στους 12 (62-50). Πάντως το σερί των φιλοξενούμενων αφύπνισε τους παίκτες του Μπαρτζώκα, για να μη γκρεμίσουν όσα έχτισαν στο πρώτο ημίχρονο...

Αφού πρώτα εξασφαλίστηκε η νίκη στο τελευταίο δεκάλεπτο, με τους Άντιτς και Περπέρογλου να ανεβάζουν στροφές ο Ολυμπιακός συνέχισε για να τελειώσει και την υπόθεση διαφορά. Μέχρι το +20 έφτασε το σκορ (78-58), αλλά οι Βάσκοι βρήκαν λύσεις για να μειώσουν στους 8 (82-74, το σκορ του πρώτου αγώνα) 5΄΄ από το τέλος!

Τελικά, με πολύ άγχος στο τέλος, ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη με το σκορ που είχε χάσει στην Βιτόρια (82-74), αλλά θα πρέπει να του γίνει μάθημα η χαμένη συγκέντρωση ενόψει και του αγώνα της επόμενης Πέμπτης στη Πόλη κόντρα στη Μπεσίκτας.

Τα δεκάλεπτα: 18-11, 41-27, 62-50, 82-74

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χάινς 4 (2/5διπ, 4ριμπ), Λο 18 (2/2τριπ, 3ασ), Άντιτς 8 (1/2τριπ), Σπανούλης 9 (1τριπ, 5ασ), Περπέρογλου 9 (1), Σερμαντίνι 3, Σλούκας 9 (1), Πάουελ 2, Γκετσεβίτσιους, Πρίντεζης 11 (1), Παπανικολάου 9 (1), Κατσίβελης.

Κάχα Λαμποράλ (Τάμπακ): Κουκ 3 (1), Νοτσιόνι 7, Μ.Μπιέλιτσα, Καμπέθας, Σαν Εμετέριο 7 (1τριπ, 6ριμπ), Πλάις 2, Ερτέλ 16 (4/4τριπ), Λάμπε 12 (1), Μπιέλιτσα Ν 12 (1), Κουζέρ 15 (2).