Facebook Pixel Δράμα πριν τον "Ζοτς"!
| 2013-12-29 18:54:00

Δράμα πριν τον "Ζοτς"!

O Oλυμπιακός χωρίς Σπανούλη, Πέτγουεϊ έκανε δεύτερη σερί ήττα, χάνοντας από τον ΚΑΟΔ εκτός έδρας 75-69 με πριν από την αναμέτρηση με τη Φενέρμπαχτσε/Ούλκερ του Ομπράντοβιτς! Λάθη(17) και αστοχία (4/21 τρ.) πλήρωσαν οι ερυθρόλευκοι

Πλέον στους «ερυθρόλευκους» δεν αρκεί ούτε νίκη στο ΟΑΚΑ στο ντέρμπι της 14ης αγωνιστικής για να πάρουν την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο, αφού θα χρειαστούν πέρα από αυτή ένα ακόμη στραβοπάτημα του Παναθηναϊκού

Οι ψυχωμένοι παίκτες του ΚΑΟΔ είχαν ως μπροστάρη στον εκπληκτικό Μπράουν με 23 πόντους και πίσω του τον Μπάβτσιτς με 19 πόντους και 9 ριμπάουντ. Από την πλευρά του Ολυμπιακού Σλούκας και Λοτζέσκι πάλεψαν περισσότερο.

Οι Δραμινοί μπήκαν πολύ δυνατά από την αρχή στον αγώνα, αποφασισμένοι να διεκδικήσουν τη νίκη και να δείξουν στον Ολυμπιακό ότι δε θα είναι ένας εύκολος αντίπαλος. Αν και οι Πειραιώτες προηγήθηκαν με έξι (14-20) στην πρώτη περίοδο, οι παίκτες του Νέναντ Μάρκοβιτς δεν κατέθεσαν τα όπλα. Αντεπιτέθηκαν, προηγήθηκαν 34-32 με γκολ-φάουλ του Μπάβτσιτς και έκλεισαν το ημίχρονο μπροστά με 37-36 με τρίποντο του Μπράουν.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο σοβαροί και με τρίποντο του Παπαπέτρου έφτασαν στο +6 (48-54). Όμως η τέταρτη περίοδος ανήκε αποκλειστικά στους Δραμινούς. Έφτασαν με οδηγό τον Μπράουν να προηγούνται με 71-62 τρία λεπτά πριν το τέλος και παρότι ο Ολυμπιακός πλησίασε στους τέσσερις, 73-69, στα 33’’ πριν τη λήξη, δεν μπόρεσε να κάνει την ανατροπή και η έκπληξη ολοκληρώθηκε.

Tα δεκάλεπτα: 16-20, 37-36, 55-58, 75-69