Facebook Pixel Sportdog.gr | Μέγας Θρύλος, μέγας Πρίντεζης!
| 2017-10-26 06:01:00

Μέγας Θρύλος, μέγας Πρίντεζης!

Mε φοβερή εμφάνιση του Έλληνα φόργουορντ, ο Ολυμπιακός νίκησε στο Τελ Αβίβ τη Μακάμπι με 69-68 σε ματς θρίλερ!

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με Ρόμπερτς, Τόμπσον, Παπανικολάου, Πρίντεζη, Μιλουτίνοφ. Μόλις στο 4` με 5 πόντους του Παπανικολάου προηγήθηκε με 4-12, με τη Μακάμπι να κάνει ένα σερί 9-0 και να περνάει μπροστά με 13-12 στο 9`. Στη συνέχεια οι ομάδες εναλλάσσονταν στο προβάδισμα με το δεκάλεπτο να λήγει 18-18.

Οι γηπεδούχοι στο δεύτερο δεκάλεπτο με τον Πιέρ Τζάκσον να ηγείται προηγήθηκαν 24-20, όμως οι ερυθρόλευκοι με Αγραβάνη και Παπαπέτρου έκαναν ένα 10-2 και προηγήθηκαν 26-30. Το ημίχρονο έληξε 33-35, με τον Κόουλ όμως να κάνει μεγάλο ματς με 14π.

Ο Κόουκ συνέχισε ζεστός και στο τρίτο δεκάλεπτο, με τη Μακάμπι να παίζει καλή άμυνα και το σκορ στο 26` να είναι στο 39-39, με τον Ολυμπιακό να μην πληρώνει τις κακές επιλογές στην επίθεση. Οι ερυθρόλευκοι με ένα 5-0 και τον Πρίντεζη να βελτιώνεται έφτασαν στο 43-48 στο 29` και το δεκάλεπτο έληξε 43-51 με τρίποντο του Πρίντεζη που είχε φτάσει τους 15 πόντους!

Με ένα γρήγορο 5-0 η Μακάμπι έκανε το 48-51 ξαναμπαίνοντας στο ματς. Ο Ολυμπιακός πήρε μεγάλα σουτ από Αγραβάνη και Μάντζαρη, αλλά είχε ξυπνήσει ο Τζάκσον και το σκορ έγινε 58-59 στο 34`. Οι ερυθρόλευκοι πήραν και πάλι δύναμη από την άμυνα τους, με τον Πρίντεζη να σημειώνει το 60-65 στο 36`. Στο 1`43`` ο Μιλουτίνοφ έκανε το 63-69, αλλά ο Ρολ απάντησε με τρίποντο για το 66-69 και ο Κόουλ με πολύ δύσκολο καλάθι σημείωσε το 68-69 στα 31``!  Ο Ρόμπερτς καθυστέρησε με την μπάλα, πήρε την φάση πάνω του, γλίστρησε, έπεσε κάτω, η μπάλα πήγε στον Μάντζαρη και δοκίμασε τρίποντο! Aφού αστόχησε, έγινε μάχη για το ριμπάουντ, με την μπάλα να καταλήγσει στον Τάιους. Εκείνος έδωσε την μπάλα στον Κόουλ, ο οποίος πήγε για το coast-to-coast, ο Παπανικολάου τον μάρκαρε με προσοχή, με τον Αμερικανό γκαρντ να σουτάρει (εκτός χρόνου) και να αστοχεί.

Η ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ ΤΟΥ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ:  18-18 (στο 10`), 33-35 (στο 20`) 43-51 (30`).

ΤΑ «ΚΛΕΙΔΙΑ» ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Η άμυνα του Ολυμπιακού σε Κόουλ και Τζάκσον και το ξύπνημα του Πρίντεζη στο β` μέρος.

Ο ΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΗΣ: Οι 21 πόντοι του Πρίντεζη και η εμφάνιση του στο β` μέρος τα λένε όλα.

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ: Η Μακάμπι είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει με τρίποντο του Τζάκσον στο 39' ή και να πάρει τη νίκη στο τέλος με τον Κόουλ, αλλά δεν τα κατάφερε, με τον Ολυμπιακό να παίζει με τη φωτιά...

Η ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Οι γηπεδούχοι τα περίμεναν όλα από τους Κόουλ και Τζάκσον και δεν πήραν τίποτα από τον πάγκο τους.

Η ΕΞΕΔΡΑ:  Κατάμεστη για άλλη μια φορά ήταν η MENORA MIVTACHIM ARENA. Η καταμέτρηση έδειξε 10.500 θεατέ

ΠΡΟΠΟΝΗΤΕΣ: Ο Σφαιρόπουλος διάβασε τις αμυντικές αδυναμίες που είχε και η Μακάμπι, ενω ο Σπάχια δεν μπόρεσε να βρει αντίδοτο για τον Πρίντεζη.