Facebook Pixel Sportdog.gr | Σπουδαία διπλά για Φάρο και Λαύριο, νέα ήττα για Πανιώνιο
| 2017-10-28 18:42:00

Σπουδαία διπλά για Φάρο και Λαύριο, νέα ήττα για Πανιώνιο

Με σημαντικές νίκες συνέχισαν στην 4η αγωνιστική της Stoiximan Basket League ο Φάρος και το Λαύριο, ενώ ο Πανιώνιος υπέστη την 4η ήττα του από τον εξαιρετικό Κόροιβο.

Ρέθυμνο – Λαύριο 73-95

Δύο σερί ήττες ήταν πολλές για το Λαύριο, το οποίο “ξέσπασε” στο Ρέθυμνο, μετά τα αρνητικά αποτελέσματα με Τρίκαλα κι Άρη. Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη, πραγματοποιώντας ένα μαγικό τρίτο δεκάλεπτο, επικράτησε άνετα εκτός έδρας των Κρητικών με 95-73, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής της Basket League και πανηγύρισε τη δεύτερη νίκη της στο φετινό πρωτάθλημα. Από την πλευρά τους, οι Κρητικοί έπεσαν στο 1-3 και θα πρέπει να ρεφάρουν αυτή την εκτός προγράμματος εντός έδρα ήττα με μία μεγάλη νίκη μακριά από το Ρέθυμνο.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους νικητές ήταν ο Τζάστιν Γκρέι, ο οποίος ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 25 πόντους και 6/10 τρίποντα. Από πλευράς ηττημένων, ξεχώρισε ο Γιαννόπουλος με 19 πόντους.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι μόνο στο πρώτο ημίχρονο. Η πρώτη περίοδο κύλησε με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χεράκι-χεράκι και να μην μπορούν να ξεφύγουν στο σκορ. Το Ρέθυμνο προηγήθηκε με 23-22 στο 10′ και με 26-22‘ στο 11’, παίρνοντας σκορ από τον Χάρη Γιαννόπουλο. Ωστόσο το Λαύριο αντέδρασε και με πρωταγωνιστές τους Μουρ και Τζόνσον, έτρεψε ένα σερί 9-0 και πήρε το προβάδισμα (26-31) με πέντε πόντους στο 13′. Το Ρέθυμνο απάντησε με δικό του σερί 7-0 και προηγήθηκε με 33-31 στο 16′, για να ακολουθήσει νέο σερί 7-0, αυτή τη φορά από τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι προσπέρασαν ξανά τους Κρητικούς (33-38) κι εξαφανίστηκαν στον… ορίζοντα.  Το ημίχρονο βρήκε το Λαύριο μπροστά στο σκορ με 35-40.

Το πάρτι των φιλοξενούμενων στήθηκε στο τρίτο δεκάλεπτο.  Ο Γκρέι πήρε… φωτιά και με 4/4 τρίποντα έδωσε προβάδισμα 10 πόντων (42-52 στο 25′) στο Λαύριο. Το Ρέθυμνο “κόλλησε” στην επίθεση, εν αντιθέσει με το Λαύριο που έφτανε όπως ήθελε στο κρητικό καλάθι, ανεβάζοντας τη διαφορά στους 19 πόντους (46-65 στο 28′ και 51-70 στο 30′).

Ο Χάρης Γιαννόπουλος και οι Αμερικανοί του Ρεθύμνου προσπάθησαν να κάνουν την ανατροπή για την ομάδα του Νίκου Βετούλα. Έριξαν τη διαφορά στους 10 πόντους (69-79 στο 35′), αλλά μέχρι εκεί. Το Λαύριο πάτησε εκ νέου το γκάζι και “καθάρισε” την υπόθεση νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 23-22, 35-40, 51-70, 73-95.

ΡΕΘΥΜΝΟ (Βετούλας): Ντάνιελς 8, Γκούντγουιν 9 , Χριστοδούλου 6, Μούντι 1, Ρόμπερτσον 17 (2), Μέντλοκ 10 (2), Κώττας 1, Δραγάτης, Θεοδωρίδης, Γιαννόπουλος 19 (5), Ράιτ.

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Βεργίνης 4, Κακλαμανάκης 7, Μέιερ 5, Γκρέι 25 (6), Γουίγκινς 8, Τζόνσον 14, Λεγκίκας 2, Κουζέλογλου 6 (2), Νίξον 16 (3), Μουρ 8 (1).

Κόροιβος – Πανιώνιος 68-67

Ο Κόροιβος, ύστερα από μία εξαιρετικά ανταγωνιστική αναμέτρηση, έκαμψε την αντίσταση του μαχητικού Πανιωνίου Βίκος Cola (68-67) στο ΔΚΓ Ήλιδας, στο πλαίσιο της τέταρτης αγωνιστικής της Stoiximan.gr Basket League. Ο “Ιστορικός” θα μπορούσε να πετύχει το “διπλό”, εντούτοις, ο Στέιντλ αστόχησε στο τελευταίο σουτ.

Ο Πανιώνιος, μολονότι αγωνίσθηκε με δύο σημαντικές απουσίες, αυτές των Έιβερι Γούντσον (διάστρεμμα α’ βαθμού) και Μπορίς Νταλό (ρήξη εξωθυλακοσυνδεσμικού συστήματος του δεξιού ποδιού), παρουσιάσθηκε εξαιρετικά βελτιωμένος σε σχέση με τις τρεις πρώτες “στροφές” του πρωταθλήματος.

Μπορεί ο Κόροιβος να προηγήθηκε 20-17 στο 10’, εντούτοις, η ομάδα του Βαγγέλη Ζιάγκου διατηρούσε ισχνές διαφορές καθ’ όλη τη διάρκεια της δεύτερης περιόδου (22-27, 30-35) κι έκλεισε στο +2 (38-40) το ημίχρονο.

Οι “κυανέρυθροι” μπήκαν με την ίδια συγκέντρωση στο παρκέ (και) στο τρίτο δεκάλεπτο και, μάλιστα, κατάφεραν να περιορίσουν παραγωγικά την ομάδα της Ήλιδας. Για του λόγου το αληθές, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 42-51 (26’28”), έχοντας δεχθεί μόλις 4 πόντους σε 6’28”.

Οι γηπεδούχοι, όμως, αντέδρασαν, πραγματοποίησαν επιμέρους σκορ 13-0 στα τελευταία 3’32” της τρίτης περιόδου και προηγήθηκαν 55-51 στο 30’.

Απόλυτη ισορροπία στην τελευταία “πράξη” της αναμέτρησης. Ο Πανιώνιος, παίζοντας άμυνα ζώνης, εξακολουθούσε να δημιουργεί “άλυτους γρίφους” στην επιθετική λειτουργία του Κοροίβου. Το παιχνίδι ήταν “κλειστό”, με την ομάδα του Ντίνου Καλαμπάκου να είναι στο +3 (59-56) στα 3’48” πριν από την ολοκλήρωση του ματς.

Ακολούθως, υπήρξε ένα ρεσιτάλ τριπόντων. Βλέπετε, οι Σκουλίδας και Ρούντρι, με διαδοχικά εύστοχα σουτ από τα 6.75, έδωσαν “ανάσα” 6 πόντων (65-59, 37’05”) στον Κόροιβο, με τον “Ιστορικό” να μειώνει στο ενδιάμεσο (62-59) με τον ίδιο τρόπο δια χειρός Στέιντλ. Στη συνέχεια, ο Σπυριδωνίδης, όντας εξαιρετικά ψύχραιμος από τη γραμμή της “φιλανθρωπίας”, έκανε το 67-60 (38’13”).

Οι φιλοξενούμενοι, ωστόσο, δεν ήταν διατεθειμένοι να παρατήσουν το παιχνίδι, ο Σακελλαρίου πέτυχε 5 σερί πόντους κι ο Πανιώνιος πλησίασε στο -2 (67-65, 38’59”). Οι “κυανέρυθροι”, μάλιστα, είχαν την ευκαιρία να πανηγυρίσουν το “διπλό”, ωστόσο, ο Στέιντλ αστόχησε στο τελευταίο σουτ.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 38-40, 55-51, 68-67.

ΚΟΡΟΙΒΟΣ (Καλαμπάκος): Κάρσον 6, Μιλεντίγιεβιτς, Σαχπατζίδης 2, Ρούντρι 8 (2), ΝτεΚόσεϊ 17 (2), Πόσλεϊ 5 (1), Αντωνάκης 1, Σκουλίδας 3 (1), Σπυριδωνίδης 6 (1), Χάινς 16 (1), Ντίκερσον 2, Μπεκρής.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΒΙΚΟΣ COLA (Ζιάγκος): Σακελλαρίου 18 (2), Μίχαλος 10 (2), Μολφέτας 2, Γουντς, Στέιντλ 3 (1), Δημακόπουλος, Καρακεχαγιάς, Ραλλάτος 2, Σαρικόπουλος 13, Καμπερίδης 4 (1), Τσούπκοβιτς 4, Χέντερσον 11 (1).

Κύμη – ΓΣΛ Φάρος 70-71

Έπειτα από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι που κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα, ο ΓΣΛ Φάρος επικράτησε εντός έδρας της Κύμης με 71-70, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής, και πανηγύρισε τη δεύτερη νίκη του στη Basket League. Αντίθετα, η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη αγνοεί τη χαρά της νίκης (0-4) τη φετινή αγωνιστική περίοδο, όντας στον πάτο της βαθμολογίας. Οι γηπεδούχοι είχαν την ευκαιρία να πάρουν τη νίκη, αλλά ο Τζόουνς αστόχησε στο τελευταίο σουτ του αγώνα.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους νικητές ήταν ο Παπαμακάριος, ο οποίος μέτρησε 13 πόντους (μερικούς εκ των οποίων στα τελευταία λεπτά), 5 ριμπάουντ κι 6 ασίστ. Από πλευράς ηττημένων, ξεχώρισε ο Μανωλόπουλος (14π.) κι ο μοιραίος του αγώνα, Τζόουνς (11π., 5ριμπ., 5ασ.).

Με τους Σάφτενααρ και Γουέαρ να ξεκινούν “καυτοί”, ο ΓΣΛ Φάρος προηγήθηκε με 3-12 στο 4′, αναγκάζοντας τον Γιάννη Καστρίτη να πάρει από νωρίς τάιμ άουτ. Οι φωνές του Έλληνα τεχνικού φαίνεται ότι αφύπνισαν τους παίκτες της Κύμης, οι οποίοι βρήκαν σκορ από την περιφέρεια και με τρία τρίποντα από Μανωλόπουλο, Οκερεαφόρ και Τσαγκαράκη μείωσαν στους 4 πόντους (12-16 στο 6′), ενώ πλησίασαν στο καλάθι (20-22) στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, παίρνοντας σκορ κι από τον Τζόουνς.

Ο Σακελλαρίου έφερε το παιχνίδι στα ίσια (22-22) στο 11′, ο ΓΣΛ Φάρος ξέφυγε εκ νέου με 6 πόντους (22-28), με τον Σακελλαρίου να πετυχαίνει καλάθι και φάουλ και να μειώνει σε 25-28 στο 13′. Από εκείνο το χρονικό σημείο και μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, η Κύμη εξαφανίστηκε από το παρκέ, με τον ΓΣΛ Φάρο να κάνει ό,τι θέλει και να ξεφεύγει με διψήφια διαφορά (25-38 στο 18′), τρέχοντας ένα σερί 10-0. Το μόνο που κατάφερε η Κύμη ήταν να μειώσει στους 10 πόντους (30-40) στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Η εικόνα του αγώνα άλλαξε άρδην στο δεύτερο μέρος και ειδικότερα από το 25ο λεπτό και μετά. Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη ανέβασε στροφές και κατάφερε να μπει εκ νέου στη διεκδίκηση της νίκης. Με το σκορ στο 36-49, οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα σερί 11-0 και με πρωταγωνιστή τον Τσαγκαράκη, μείωσαν στους 2 πόντους (47-49). Η Κύμη πλησίασε και στον πόντο (51-52), ωστόσο ο Σάφτενααρ κατάφερε να διατηρήσει μπροστά τον ΓΣΛ Φάρο στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (51-55).

Η Κύμη έφερε το παιχνίδι στα ίσια (60-60) στο 34′, με τον ΓΣΛ Φάρο να ξεφεύγει με 5 πόντους (64-69) στο 38′, παίρνοντας πολύτιμες βοήθειες από τον Παπαμακάριο. Με σερί 4-0, η Κύμη πλησίασε στον πόντο (68-69), με τον Γουέαρ να κάνει το 68-71 με 2/2 βολές. Ο Τζόουνς μείωσε και πάλι στον πόντο (70-71), ευστοχώντας κι αυτός από τη γραμμή της φιλανθρωπίας, με τον Διαμαντάκο να αστοχεί στην τελευταία επίθεση των φιλοξενούμενων και την Κύμη να έχει 23 δευτερόλεπτα για να πάρει το παιχνίδι. Ο Τζόουνς, όμως, αστόχησε στο τελευταίο σουτ του αγώνα, με τον ΓΣΛ Φάρο να πανηγυρίζει ένα σπουδαίο διπλό.

Πηγή: ebasket.gr