Facebook Pixel Sportdog.gr | Ποιο ντέρμπι; Ο Ολυμπιακός έκανε… πλάκα στον Άρη!
| 2017-10-29 18:45:00

Ποιο ντέρμπι; Ο Ολυμπιακός έκανε… πλάκα στον Άρη!

Παρά τις απουσίες και την κούραση, οι Πειραιώτες νίκησαν πολύ εύκολα με 80-55 στην Θεσσαλονίκη.

Σε προπόνηση μετέτρεψε το παιχνίδι με τον Άρη ο Ολυμπιακός, καθώς παρά τις απουσίες των Σπανούλη – Μάντζαρη και Τιλί και την κούραση από την «διαβολοεβδομάδα» της Ευρωλίγκα, νίκησε πολύ εύκολα στην Θεσσαλονίκη με 25 πόντους διαφορά και βάζοντας τους μικρούς στο φινάλε.

Ο Άρης προηγήθηκε με 5-0, όμως ο Ολυμπιακός αντέδρασε άμεσα, προσπέρασε για το 5-7, ενώ ο Παπαπέτρου διαμόρφωσε το 8-11 και ο Πρίντεζης το 8-14. Στην συνέχεια έγινε το 9-17, ο Μπελ μείωσε σε 12-17 και ο Βον σε 14-19. Ο ΜακΛίν έκανε το 14-22, που έμεινε και μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου.

Στη δεύτερη περίοδο ο Ολυμπιακός συνέχισε με το πόδι στο γκάζι και με τον Αγραβάνη έκανε το 16-31. Ο Άρης όντας πολύ άστοχος δεν μπορούσε να ακολουθήσει στο σκορ και οι Πειραιώτες προηγήθηκαν 16-33 και 21-35. Το ημίχρονο έκλεισε τελικά στο 24-45 με την ομάδα του Σφαιρόπουλου να κάνει περίπατο.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και στην τρίτη περίοδο. Στο 23′ το σκορ ήταν 33-54, ο Μπελ διαμόρφωσε το 37-54 και ο Μπένσον το 39-54 (25′). Το 41-55 έγινε από τον Τσαιρέλη, ο Αγραβάνης ευστόχησε για τρεις (41-58) ενώ στο 28′ οι γηπεδούχοι βρέθηκαν στο -13 (45-58). Ο Αγραβάνης έδωσε ξανά την λύση (45-60) στον Ολυμπιακό ο οποίος στο 30′ ήταν μπροστά με 45-62.

Στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου το σύνολο του Γιαννάκη μείωσε σε 49-62 και 51-64, όμως στο 35′ οι Πειραιώτες είχαν ήδη αντιδράσει και είχαν πάρει αέρα 17 πόντων (51-68). Ο Τολιόπουλος έκανε το 51-71 και στην συνέχεια ο αγώνας είχε διαδικαστικό χαρακτήρα. Ο Μπόγρης έγραψε το 53-75 και ο Ολυμπιακός ήταν ο νικητής με 55-80.

Δεκάλεπτα: 14-22, 24-45, 45-62, 55-80

ΤΑ «ΚΛΕΙΔΙΑ» ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Ο Άρης τελείωσε το ματς με 55 πόντους, 16/43 δίποντα (37%), 4/19 τρίποντα (21%) και 11/15 βολές (73%). Με τέτοια ποσοστά δεν γίνεται να νικήσει… ούτε την Κύμη, όχι μία ομάδα Final Four της Ευρωλίγκα.

ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΚΕΡΔΙΣΕ Ο Άρης: Η έδρα δίνει μία έξτρα ώθηση στην ομάδα του Παναγιώτη Γιαννάκη, όμως δεν γίνεται να κερδίσει όλα τα ματς. Ο Ολυμπιακός είναι πολλά επίπεδα πάνω και παρά τις απουσίες, έχει τους παίκτες που δεν… μασάνε από γήπεδα, αντιπάλους και κούραση.

Ο ΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΗΣ: Ο Παπαπέτρου πήρε το ματς προσωπικά, άνοιξε μάλιστα και... βεντέτα με την εξέδρα και ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 11 πόντους και τρία εύστοχα τρίποντα.

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ: Ο Άρης, έπειτα από το 5-0 στο ξεκίνημα του αγώνα, ουδέποτε πήρε ξανά προβάδισμα στο σκορ! Ο Ολυμπιακός ήταν κυρίαρχος και δεν άφησε περιθώρια στους Κίτρινους ούτε να πλησιάσουν στο σκορ.

Η ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Περιμέναμε, κυρίως λόγω των απουσιών του Ολυμπιακού (Μάντζαρη – Σπανούλη – Τιλί) από τον Άρη να παλέψει το ματς, ωστόσο η διαφορά από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά, πολύ δύσκολα έπεφτε κάτω από τους 10 πόντους.

Η ΕΞΕΔΡΑ: Για ακόμα ένα ματς οι φίλοι του Άρη ήταν συγκλονιστικοί. Ακόμα και όταν η ομάδα τους έχανε 20 πόντους, όλο το γήπεδο χόρευε και τραγουδούσε στον ρυθμό του τυμπάνου. Εκπληκτική ατμόσφαιρα!

ΠΡΟΠΟΝΗΤΕΣ: Ο Παναγιώτης Γιαννάκης προσπάθησε να πάει και αυτό το παιχνίδι στο πάθος και στην… έδρα, ωστόσο ο Ολυμπιακός είναι έμπειρη ομάδα και δεν «μάσησε». Όταν έχασε και τον Αθηναίου με τραυματισμό στο ημίχρονο, δεν είχε επιλογές. Από την πλευρά του ο Γιάννης Σφαιρόπουλος έδωσε πολύ χρόνο σε Αγραβάνη – Παπαπέτρου και δικαιώθηκε, ενώ στο φινάλε έδωσε ευκαιρίες και στους μικρούς.

Τα στατιστικά του ματς:

ΑΡΗΣ (Γιαννάκης): Φλιώνης, Τσαϊρέλης 11 (1), Αθηναίου 6 (1), Γουίβερ 4, Μπένσον 5, Βον 4, Πουλιανίτης 2, Μούρτος, Μόραντ, Βασιλόπουλος 8 (1), Πέτγουεϊ 6, Μπελ 9 (1).

Ομαδικά στατιστικά Άρη: 55 πόντοι, 16/43 δίποντα (37%), 4/19 τρίποντα (21%), 11/15 βολές (73%), 35 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 4 κλεψίματα, 5 μπλοκ, 9 λάθη.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Μιλουτίνοβ 10, Παπανικολάου 6, Ρόμπερτς 6 (2), Τόμπσον 6 (1), Πρίντεζης 6 (1), Μακλίν 7, Τολιόπουλος 7 (2), Παπαπέτρου 11 (3), Αγραβάνης 12 (1), Στρέλνιεκς 5 (1), Αρσενόπουλος, Μπόγρης 4.

Ομαδικά στατιστικά Ολυμπιακού: 80 πόντοι, 19/34 δίποντα (55%), 12/24 τρίποντα (50%), 6/11 βολές (54%), 38 ριμπάουντ, 18 ασίστ, 5 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 9 λάθη.