Facebook Pixel Ολυμπιακός - Ρέθυμνο 90-72
| 2017-11-12 19:42:00

Πήγε να την... πατήσει, αλλά το έσωσε στο τέλος ο Ολυμπιακός!

Οι Ερυθρόλευκοι νίκησαν 90-72 το Ρέθυμνο, αλλά ζορίστηκαν και δεν ικανοποίησαν με την απόδοσή τους.

Το Ρέθυμνο έβαλε δύσκολα στον Ολυμπιακό πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση, όμως οι Ερυθρόλευκοι κατάφεραν τελικά να κάμψουν την αντίσταση της ομάδας από την Κρήτη πολύ δύσκολα από όσο δείχνει το τελικό 90-72.

Το Ρέθυμνο έδειξε εξ’ αρχής ότι η αποστολή των Πειραιωτών δεν θα ήταν εύκολη, καθώς βρέθηκε να προηγείται 15-13 στο 7’ και έκλεισε την πρώτη περίοδο όντας πίσω στο σκορ, αλλά σε απόσταση αναπνοής (21-19).

Με ένα ξέσπασμα στη 2η περίοδο οι Ερυθρόλευκοι άνοιξαν τη διαφορά στους 8 πόντους 30-22, όμως οι Κρητικοί απάντησαν με σερί 7-0 μέσα σε ένα λεπτό και μείωσαν άμεσα στον πόντο (30-29) στο 15’. Οι δυο ομάδες συνέχισαν να πηγαίνουν χέρι-χέρι στο σκορ, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται ισόπαλο με 39-39.

Στο δεύτερο μέρος ο Μπράιαν Ρόμπερτς «ξύπνησε» και… κουβάλησε τον Ολυμπιακό στην επίθεση, όμως οι Ρόμπερτσον και Γκούντγουιν έκαναν την ίδια δουλειά και με το… παραπάνω για το Ρέθυμνο. Οι Κρητικοί παρέμειναν κοντά στο σκορ, με τους Πειραιώτες να διατηρούν βραχεία κεφαλή (69-65) στο τέλος της 3ης περιόδου.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός εκμεταλλεύτηκε τη διαφορά ποιότητας από τους μαχητικούς αντιπάλους του και βρήκε τις λύσεις για να «καθαρίσει» το παιχνίδι. Με πολύ αποτελεσματική άμυνα και τον Χόλις Τόμπσον να πετυχαίνει συνεχόμενα κρίσιμα καλάθια, οι Ερυθρόλευκοι ξέφυγαν μέχρι και με 14 πόντους (83-69 στο 36’) και τελικά πήραν τη νίκη με 90-72.

Στα αξιοσημείωτα του αγώνα περιλαμβάνεται και το ντεμπούτο του Κάιλ Γουίλτζερ με τον Ολυμπιακό. Ο νεοαποκτηθέντας φόργουορντ αγωνίστηκε συνολικά για 4:44’ και ολοκλήρωσε το παιχνίδι χωρίς πόντο με 0/1 δίποντο και 3 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 21-19, 66-89, 69-65, 90-72.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Μιλουτίνοφ 9, Στρέλνιεκς 12 (1/6 τρίποντα), Πρίντεζης 6 (6 ριμπάουντ), Παπανικολάου 7 (6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ρόμπερτς 18 (3/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ), ΜακΛίν 7, Τολιόπουλος 6, Παπαπέτρου 2, Αγραβάνης 7 (1), Μπόγρης, Τόμπσον 16 (3/4 τρίποντα), Γουίλτζερ

ΡΕΘΥΜΝΟ (Βετούλας): Ντάνιελς 12 (1), Κώττας 1, Μούντι 5 (1), Ρόμπερτσον 14 (2), Άρμστεντ 13 (3), Γκουντγουϊν 11 (2), Μέντλοκ 4 (1), Χριστοδούλου 7, Παναρετάκης, Θεοδωρίδης, Γιαννόπουλος 5 (1/7τρίποντα)