14/11/17 - 21:07

Αρειανάρα! Μεγάλη ανατροπή και όρθιος στο κάστρο του

Με τρομερό ξέσπασμα στα τελευταία λεπτά, ο Άρης νίκησε την Αβελίνο 59-56 για το Champions League Basket.

914views 0shares
TAGS

Με τον Μπελ να είναι πρώτος σκόρερ με 16 πόντους και τον Αθηναίου τρομερή εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο, ο Άρης γύρισε το… χαμένο παιχνίδι με την Αβελίνο, σταμάτησε τους εξαιρετικούς απόψε Ριτς και Εντιαγιέ (αμφότεροι από 16 πόντους) και πήρε τη νίκη με 59-56, την τρίτη του στο Champions League Basket.

Έτσι λοιπόν, έστω και με πολύ άγχος, ο Άρης επέστρεψε στις νίκες και τα θετικά αποτελέσματα έπειτα από πέντε σερί ήττες σε Ελλάδα και Ευρώπη.

Η ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Η Αβελίνο προηγήθηκε με 4-6, ο Βασιλόπουλος έκανε το 7-6 ενώ ο Ελληνας φόργουορντ μετά το 7-10, μείωσε σε 9-10. Ο Βασιλόπουλος είχε πάρει… φόρα (οχτώ πόντους) και ισοφάρισε σε 12-12 με τρίποντο. Ακολούθησαν αρκετές άστοχες επιθέσεις από τις δύο ομάδες και το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με 12-12.

Οι Ιταλοί πήραν ένα +4 (12-16), ο Πέτγουει διαμόρφωσε το 16-16 ενώ στην συνέχεια υπήρχαν διαμαρτυρίες καθώς ο Χρηστίδης χρεώθηκε με φάουλ μετά από κόψιμο που έκανε (16-17 στο 15′). Ο Άρης πέρασε μπροστά (20-17 και 22-19), οι Ιταλοί ισοφάρισαν (22-22) και ο Μπέλ πέτυχε δύσκολο τρίποντο (25-22). Η Αβελίνο “αντέδρασε” (25-27) ενώ στο ημίχρονο οι γηπεδούχοι ήταν στο -2 (25-27, με τους διαιτητές να αποδοκιμάζονται κατά την είσοδό τους στα αποδυτήρια).

Οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν με 25-33, ο Μπελ “έγραψε” το 28-33 και στο 24′ η Αβελίνο είχε διαφορά 9 πόντων (30-39). Ο Μπελ “ξεκόλλησε” τον Άρη (33-39), το 37-41 έγινε από τον Αθηναίου ενώ στο 28′ οι Ιταλοί ήταν στο +7 (37-44). Στο 30′ το σύνολο του Γιαννάκη ( εξακολουθούσε να έχει επιθετικό πρόβλημα όπως τα πρώτα δύο δεκάλεπτα) ήταν πίσω με 39-44.

Ο Βον μείωσε σε 40-45 με μια βολή, ο Αθηναίου “χτύπησε” από τα 6.75 (43-47) ενώ με καρφώματα από πλευράς Ιταλών διαμορφώθηκε το 43-49 αλλά και το 44-51. Σε εκείνο το σημείο ευστόχησε για τρεις ο Μπελ (47-51) που έδινε σημαντικές βοήθειες και στο 36′ ο Βον “έφερε” τον Άρη στο -2 (49-51). Ο Βασιλόπουλος έκανε το 52-53, ο Βον ισοφάρισε (55-55 στο 38′) και οι “κίτρινοι” πήραν κεφάλι στο σκορ με καλάθι (57-55) του Βασιλόπουλου (15 πόντους).

Στα 40” πριν το τέλος του αγώνα οι Ιταλοί κέρδισαν φάουλ (57-56), στα 15” πριν την λήξη ο Αθηναίου πέτυχε δύσκολο καλάθι (59-56), μετά οι φιλοξενούμενοι αστόχησαν σε τρίποντο και ο Άρης πήρε την νίκη (59-56, με τους Ιταλούς να διαμαρτύρονται στους διαιτητές μετά την λήξη και να αποδοκιμάζονται).

Δεκάλεπτα: 12-12, 25-27, 39-44, 59-56

Ο ΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΗΣ: Μπελ και Βασιλόπουλος έκαναν καλό παιχνίδι με τους 16 και 15 πόντους που είχαν αντίστοιχα, ωστόσο o MVP ήταν ο Γιάννης Αθηναίου, που αν και είχε 0 πόντους στο ημίχρονο, στη συνέχεια ανέβασε ρυθμούς, είχε 9 πόντους και το καθοριστικό καλάθι στο τέλος που έκρινε και τον τελικό νικητή του αγώνα.

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ: Η απίστευτη έκρηξη του Παναγιώτη Γιαννάκη προς τους διαιτητές στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου. Σύμφωνα με τη NOVA μάλιστα, ο Έλληνας κόουτς φώναξε «παίξτε μας επιτέλους 50-50».

Η ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Ο Κιθ Μπένσον. Αλλη μία κάκιστη εμφάνιση. Αγωνίστηκε μόλις 12' και στο διάστημα αυτό κατάφερε να πετύχει μόλις δύο πόντους έχοντας συνολικά (1/7 δίποντα).

Η ΕΞΕΔΡΑ: Σε αντίθεση με τα προηγούμενα εντός έδρας παιχνίδια του Άρη, το γήπεδο δεν ήταν γεμάτο. Ωστόσο, όταν στα τελευταία λεπτά οι παίκτες χρειάστηκαν την έξτρα ώθηση, ο κόσμος την έδωσε!

ΟΙ ΠΡΟΠΟΝΗΤΕΣ: Ο Παναγιώτης Γιαννάκης, παρότι στο πρώτο ημίχρονο έχασε την ψυχραιμία του με τα σφυρίγματα των διαιτητών, στο δεύτερο ηρέμησε και κατάφερε να οδηγήσει την ομάδα του σε μία μεγάλη νίκη. Η Αβελίνο έπαιζε μόνιμα εκμεταλλευόμενη την κάκιστη άμυνα του Άρη. Όταν αυτή βελτιώθηκε, δεν βρήκε σκορ με τραβηγμένα σουτ.

ΑΡΗΣ (Γιαννάκης): Φλιώνης, Βον 6, Πουλιανίτης, Χρηστίδης, Μούρτος, Αθηναίου 9 (1), Μόραντ 2, Βασιλόπουλος 15 (3), Πέτγουεϊ 5, Γουίβερ 4, Μπένσον, Μπελ 16 (4).

ΑΒΕΛΙΝΟ (Σακριπάντι): Ζερίνι 5 (1), Γουέλς 6 (1), Όρτνερ 4, Λονέν 4, Σκραμπ, Φιλιόι 5 (1), Ντερκολέ, Ριτς 16, Ντιαγιέ 16.

Ομαδικά στατιστικά Άρη: 59 πόντοι, 15/39 δίποντα (38.4%), 8/21 τρίποντα (38.1%), 5/11 βολές (45.4%), 41 ριμπάουντ (9-320, 17 ασίστ, 12 λάθη, 8 κλεψίματα, 2 μπλοκ.

Ομαδικά στατιστικά Αβελίνο: 56 πόντοι, 19/36 δίποντα (52.7%), 4/21 τρίποντα (19%), 36 ριμπάουντ (5-310, 17 ασίστ, 11 λάθη, 4 κλεψίματα, 7 μπλοκ.