Facebook Pixel Sportdog.gr | «Ισοπέδωσε» τη Ρεάλ με 100αρα η Μπασκόνια!
| 2017-11-14 23:21:00

«Ισοπέδωσε» τη Ρεάλ με 100αρα η Μπασκόνια!

Γερή σφαλιάρα για την Βασίλισσα, που υπέστη την τρίτη της σερί ήττα.

Μπασκόνια για να τρίβεις τα μάτια σου! Οι Βάσκοι του Πέδρο Μαρτίνεθ ήταν απολαυστικοί για 40 λεπτά και ισοπέδωσαν την Ρεάλ στον ισπανικό «εμφύλιο» της Euroleague με το «τρομακτικό» 105-75.

Εμφάνιση που θα θυμούνται για πάρα πολύ καιρό οι οπαδοί της Μπασκόνια! Η ομάδα του Μαρτίνεθ έχει βρει τον εαυτό της και πλέον έχει μπει στο σωστό δρόμο μετά το αρνητικό ξεκίνημα στη Euroleague. Απέναντι στη Ρεάλ, οι Βάσκοι ήταν απόλυτοι κυρίαρχοι και πέτυχαν τη δεύτερη νίκη τους στη διοργάνωση μετά από εκείνη κόντρα στον Παναθηναϊκό. Από την άλλη, οι Μαδριλένοι υπέστησαν τρίτη σερί ήττα (μετά από Χίμκι και Μακάμπι) και «έπεσαν» στο 4-3.

Ο Μαρσελίνιο Χουέρτας είχε 13 πόντους και 6 ασίστ για τους νικητές, ενώ ο Ροντρίγκ Μπομπουά πέτυχε 15 πόντους. «Διψήφιοι» και οι Τίμπα (10), Τζάνινγκ (11), Γκρέιντζερ (12). Κορυφαίος για τη Ρεάλ ξανά ο Λούκα Ντόντσιτς (18π., 4ασ.), ενώ θετικό ντεμπούτο έκανε ο Βάλτερ Ταβάρες (10π., 7ριμπ., 1κοψ.).

Το πρώτο ημίχρονο για τους Βάσκους ήταν απλά «μαγικό». Ο, τι και αν επιχειρούσαν οι παίκτες του Πέδρο Μαρτίνεθ, έβρισκε στόχο παίρνοντας και ώθηση από το κοινό της «Fernando Buesa Arena». Το 8-5 έγινε 27-5 με εντυπωσιακό σερί 19-0 και τον Χουέρτας να οδηγεί την ομάδα του στο 36-17 της πρώτης περιόδου.

Αν κανείς περίμενε πως η Μπασκόνια θα πατούσε φρένο στη δεύτερη περίοδο, διαψέυστηκε. Ο Λούκα Ντόντσιτς έκανε ο, τι μπορούσε για να μειώσει την απόσταση η Ρεάλ (14π. στο ημίχρονο), αλλά Τζάνινγκ-Μπομπουά και Γκρέιντζερ είχαν απάντηση σε κάθε λύση και οι γηπεδούχοι σκόραραν ασταμάτητα. Η διαφορά δεν έπεσε και το ημίχρονο έληξε με το εμφατικό 64-44.

Το σκηνικό δεν παρουσίασε αλλαγή στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, με διαφορά μεγαλύτερη των 20 πόντων να διατηρείται (76-53, στο 26'). Ο Μπομπουά σκόραρε με τρίποντο για το 83-57, ενώ το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το επιβλητικό 88-63. Φυσικά, τίποτα δεν μπορούσε να αλλάξει στην τελευταία περίοδο και η... βασική παράσταση έλαβε τέλος με σκορ 105-75.

Τα δεκάλεπτα: 36-17, 64-44, 88-63, 105-75

Πηγή: sdna.gr