Facebook Pixel Φενέρμπαχτσε - Ολυμπιακός 83-90

ΘΡΥΛΟΣ της Πόλης - Σουλτάνος ο Ολυμπιακός, «καθάρισε» Φενέρ και Ομπράντοβιτς!

του Δημήτρη Δημητρόπουλου

Επική νίκη με 90-83 στην παράταση μέσα στην Κωνσταντινούπολη

Μετά από δυο σερί ήττες στην Ευρωλίγκα ο Ολυμπιακός έδωσε απαντήσεις νικώντας τη Φενέρμπαχτσε μέσα στην Κωνσταντινούπολη, παρά το γεγονός ότι έφτασε να χάνει μέχρι και με 13 πόντους!

Οι Ερυθρόλευκοι πήγαν να τα κάνουν… θάλασσα στο τελευταία λεπτά, καθώς ισοφαρίστηκαν από δικά τους λάθη, με αποτέλεσμα το παιχνίδι να λήξει 75-75 και να πάει στην παράταση, όμως εκεί ήταν καλύτεροι και πήραν σπουδαία νίκη με 90-83!

Εκπληκτική εμφάνιση έκαναν οι Ρόμπερτς και Πρίντεζης, ενώ με τη νίκη αυτή οι Ερυθρόλευκοι βελτίωσαν το ρεκόρ τους στο 5-2 και ξεπέρασαν τη Φενέρ, που έμεινε στο 4-3.

Η ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ ΤΟΥ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ:  Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση και με όπλο την πολύ καλή του άμυνα, δεν επέτρεψε στη Φενέρ να ξεφύγει στο σκορ. Οι Τούρκοι προηγήθηκαν με 10-5 στο 5’, όμως οι Ερυθρόλευκοι πήραν άμεσα τα ηνία του αγώνα και πέτυχαν ένα επιμέρους σκορ 13-7, με αποτέλεσμα να ολοκληρώσουν την πρώτη περίοδο προηγούμενοι με 18-17. Στη δεύτερη περίοδο οι Τούρκοι ανέκτησαν την κυριαρχία και προηγήθηκαν με 8 (31-23) στο 16’, αλλά ο Ολυμπιακός απάντησε με σερί 7-0 μειώνοντας άμεσα σε 31-30. Στη συνέχεια, όμως, οι Πειραιώτες τα έκαναν… θάλασσα σε επίθεση και άμυνα, δέχθηκαν 9 αναπάντητους πόντους και πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με σκορ 40-30 εις βάρος τους.

Στην τρίτη περίοδο ο Ολυμπιακός βρέθηκε στην… κόλαση και εν συνεχεία στον παράδεισο! Αν και ξεκίνησαν πολύ άσχημα, με αποτέλεσμα η Φενέρ να ξεφύγει με 13 πόντους στο 22’ (47-34), οι Ερυθρόλευκοι όχι απλά επέστρεψαν στο παιχνίδι, αλλά προηγήθηκαν. Με την άμυνα να θυμίζει αυτή του πρώτου δεκαλέπτου και τον Ρόμπερτς να παίρνει «φωτιά» σημειώνοντας συνεχόμενα τρίποντα, οι Ερυθρόλευκοι μπήκαν στην τελευταία περίοδο όντες μπροστά στο σκορ με 57-53!

Ο Ολυμπιακός μπήκε με την ίδια αποφασιστικότητα και στην τέταρτη περίοδο και έφτασαν στο σημείο να προηγηθούν με 9 (58-67) στο 34’. Η «ατσάλινη» άμυνα των Πειραιωτών μπλόκαρε τα ατού της Φενέρμπαχτσε, η οποία έμεινε άστοχη για συνεχόμενες επιθέσεις και ο Ολυμπιακός πήρε διψήφια διαφορά (60-71). Παρ’ όλα αυτά, δυο σερί τρίποντα από Νάναλι και Ουαναμέικερ έβαλαν ξανά τη Φενέρμπαχτσε στο ματς (69-73). Ένα κάρφωμα του Μιλουτίνοφ έδειξε να τελειώνει το ματς (69-75), αλλά ο Ολυμπιακός «αυτοκτόνησε» χάνοντας διαφορά έξι πόντων σε ένα λεπτό! Αρχικά ο Πρίντεζης έκανε επιθετικό φάουλ, με τον Ντατόμε να μειώνει (73-75) με 2/2 βολές. Στην επόμενη φάση ο Παπανικολάου έκανε αψυχολόγητη πάσα στέλνοντας την μπάλα εκτός. Ο Βέσελι κέρδισε φάουλ και έβαλε 2 βολές ισοφαρίζοντας σε 75-75. Ο Ρόμπερτς πήρε πάνω την τελευταία επίθεση, αλλά αστόχησε σε τρίποντο για πρώτη φορά στη βραδιά και το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση!

Εκεί οι Ερυθρόλευκοι ξαναβρήκαν το καθαρό μυαλό που τους έλειψε στα τελευταία δευτερόλεπτα της κανονικής διάρκειας. Με μπροστάρη τον Πρίντεζη, που ήταν ο κορυφαίος του παρκέ και σκόραρε τα πιο κρίσιμα καλάθια στο έξτρα 5λεπτο, οι Ερυθρόλευκοι έφυγαν θριαμβευτές με σκορ 90-83 από την Κωνσταντινούπολη!

ΤΑ «ΚΛΕΙΔΙΑ» ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το ξέσπασμα του Ρόμπερτς στην τρίτη περίοδο, που πυροδότησε τη «σπίθα» ανατροπής για τον Ολυμπιακό και η ψυχραιμία της ομάδας του Γιάννη Σφαιρόπουλου στην παράταση, όπου μίλησε η ψυχή που έβγαλαν και η κλάση του Γιώργου Πρίντεζη.

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ: Ο χαρακτήρας που έβγαλε ο Ολυμπιακός. Οι Ερυθρόλευκοι βρέθηκαν μέχρι και στο -13, όμως απέδειξαν το πόσο «βαριά» φανέλα διαθέτουν. Σε μια εχθρική έδρα, οι Πειραιώτες γύρισαν το παιχνίδι, ενώ κατάφεραν να ξαναβρούν την ηρεμία τους και στην παράταση και να πάρουν αυτό που τους άξιζε βάσει της συνολικής εικόνας του αγώνα.

Η ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Ο Τζέισον Τόμπσον δεν προσέφερε σχεδόν τίποτα στη Φενέρμπαχτσε. Ο Αμερικανός σταρ αγωνίστηκε για 11:27’ και ολοκλήρωσε το παιχνίδι με μόλις 2 πόντους και 3 ριμπάουντ.

Η ΕΞΕΔΡΑ: Το παιχνίδι ήταν sold out από τους οπαδούς της Φενέρμπαχτσε και στην Ulker Sports Arena επικράτησε «καυτή» ατμόσφαιρα, ως συνήθως.

Ολυμπιακός: ΜακΛίν 9, Παπαπέτρου, Αγραβάνης, Μιλουτίνοφ 10, Στρέλνιεκς 16 (4), Πρίντεζης 18, Παπανικολάου 7, Μάντζαρης, Ρόμπερτς 21 (5), Γουίλτζερ, Χ. Τόμπσον 9 (1).

Φενέρμπαχτσε: Τ. Τόμπσον 2, Μέλι 11 (1), Ουοναμέικερ 15 (2), Σλούκας 13 (1), Νάναλι 22 (3), Γκούντουριτς 4, Βέσελι 8, Ντατόμε 8 (1).

Ολυμπιακός στατιστικά: 90 πόντοι, 26/41 δίποντα (63.4%), 10/25 τρίποντα (40%), 8/11 βολές (72.7%), 32 ριμπάουντ (13-19), 20 ασίστ, 11 κλεψίματα, 16 λάθη, 1 μπλοκ.

Φενέρμπαχτσε στατιστικά: 83 πόντοι, 19/38 δίποντα (50%), 8/22 τρίποντα (36.4%), 21/24 βολές (87.5%), 18 ριμπάουντ (8-10), 17 ασίστ, 7 κλεψίματα, 16 λάθη, 4 μπλοκ.