Facebook Pixel Sportdog.gr | Ναι ρε Ελλαδάρα! Νίκησε στην παράταση τη Μ. Βρετανία με τον Αθηναίου να… γίνεται Σπανούλης (ΒΙΝΤΕΟ)
| 2017-11-24 23:42:00

Γλίτωσε την αυτοκτονία η Εθνική (92-95) και ξεκίνησε με το δεξί στα Προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου μπάσκετ.

Με ήρωα τον Γιάννη Αθηναίου η Εθνική Ελλάδος επικράτησε στην παράταση της Μεγάλης Βρετανίας με 95-92 και ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις της στα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα είχε... τάσεις αυτοκτονίας στο τελευταίο λεπτό της κανονικής διάρκειας του ματς, με τραγικά λάθη πήγε το ματς στην παράταση κι εκεί χρειάστηκε το απίθανο τρίποντο του Αθηναίου 3,4” πριν το τέλος για να πάρει τη νίκη.

Κορυφαίοι για την Ελλάδα ήταν ο Γιάννης Μπουρούσης και ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης, ενώ εξαιρετικός ήταν ειδικά στην άμυνα ο Παναγιώτης Βασιλόπουλος.

Δείτε το τρίποντο του Αθηναίου που έκρινε το ματς:

Η διακύμανση του ματς: Κόνιαρης, Αθηναίου, Βασιλόπουλος, Μαργαρίτης, Μπουρούσης άρχισαν το ματς για την Εθνική. Κλαρκ και Σόκο έκαναν ζημιά πετυχαίνοντας από πέντε πόντους στο ξεκίνημα για τους γηπεδούχους (10-6), ωστόσο η ελληνική ομάδα βελτίωσε σταδιακά την άμυνά της και με αιχμές τους Μπουρούση και Βασιλόπουλο πέρασε μπροστά (12-15) και έκλεισε σε θέση οδηγού το πρώτο δεκάλεπτο (17-18). Τα τρίποντα από Οκερεαφόρ και Χέσον επέτρεψαν στους Βρετανούς να προηγηθούν με 30-24, αλλά πέντε προσωπικοί πόντοι του Αθηναίου επανέφεραν την ισορροπία (35-35) που διατηρήθηκε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, 37-37.

Φτάνοντας τα 9/14 τρίποντα η Μ. Βρετανία ξέφυγε 48-41 στις αρχές της τρίτης περιόδου, αλλά με τον Μπουρούση μπροστάρη και ένα δύσκολο τρίποντο του Αθηναίου η Εθνική αντέδρασε άμεσα και πλησίασε στον πόντο (52-51). Οι καλές άμυνες του Βασιλόπουλου οδήγησαν στο προσπέρασμα (52-55) λίγο πριν το τέλος του δεκαλέπτου και για πρώτη φορά στο +5, 56-61, στις αρχές της τελευταίας περιόδου. Ο Λαρεντζάκης ανέβασε την ελληνική ομάδα στους οκτώ (59-67) πέντε λεπτά πριν το τέλος, ενώ το γκολ-φάουλ του Μπουρούση και το τρίποντο του Γιαννόπουλου εκτόξευσαν τη διαφορά στο +12 (63-75) με 3:08 να απομένουν. Ο Λόρενς με ένα προσωπικό σερί μείωσε την απόσταση στο μισό (70-76) στο 1:52 πριν το τέλος και οι Βρετανοί εκμεταλλευόμενοι τα λάθη της Εθνικής έστειλαν το ματς στην παράταση με λέι απ του Φίλιπ σχεδόν στην εκπνοή.

Στην παράταση, ο Μάρεϊ με τρίποντο έδωσε το προβάδισμα στη Μεγάλη Βρετανία (86-83), αλλά ο Γιάννης Αθηναίου απάντησε γρήγορα (86-86). Οι Βρετανοί με τέσσερις συνεχόμενους πόντους ξανά πήραν τα ηνία (90-86). Ο συγκλονιστικός Γιάννης Μπουρούσης με τρίποντο μείωσε στον 1 (90-89), αλλά με νέο λέι απ οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τρεις (92-89) 2:06′ πριν το τέλος.

Aθηναίου μείωσε με 2 βολές σε 92-91, αλλά ο Λαρεντζάκης στην επόμενη επίθεση έκανε λάθος και η Εθνική έχασε την ευκαιρία να περάσει μπροστά 37,3” πριν το τέλος. Ο Αθηναίου 3,4” πριν το τέλος έβαλε ένα μεγάλο τρίποντο και έδωσε τη νίκη στην Ελλάδα (92-95).

Ο Πρωταγωνιστής: Ο Γιάννης Μπουρούσης απέδειξε πως είναι πραγματικός αρχηγός για την Εθνική ομάδα. Ο «Μπούρου» έκανε μεγάλο παιχνίδι, έχοντας 32 πόντους και 8 ριμπάουντ, σε μια πραγματικά μεγάλη εμφάνιση. Ωστόσο, τον τίτλο του MVP λίγο έλειψε να του κλέψει με την τριποντάρα στο τέλος ο Αθηναίου.

Το γεγονός του παιχνιδιού: Το μεγάλο τρίποντο του Γιάννη Αθηναίου, που έφερε το προβάδισμα για την Εθνική και της χάρισε μια απίστευτη -όπως εξελίχθηκε το παιχνίδι- νίκη!

Η Διαιτησία: Ζουράποβιτς, Καρντούμ και Βιτκάουσκας είχαν μια αρκετά ισορροπημένη διαιτησία. Δεν άφησαν το παιχνίδι να ξεφύγει, ενώ κατάφεραν να ελέγξουν τις φάσεις, μοιράζοντας το καρπούζι στη... μέση!

Η Εξέδρα: Δεν γέμισε το κλειστό στο Λέστερ, όμως το... γαλανόλευκο στοιχείο ήταν έντονο, με τους Έλληνες να έχουν κερδίσει πλήρως τη μάχη της εξέδρας.

Τα δεκάλεπτα: 17-18, 37-37, 54-55, 83-83, 92-95  (παράταση)

ΜΕΓΑΛΗ ΒΡΕΤΑΝΙΑ (Γκαρμπελότο): Σόκο 13 (1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ), Λόρενς 14 (2 τρίποντα, 6 ασίστ), Οκερεάφορ 14 (2 τρίποντα, 6 ασίστ), Νέλσον 3, Κλαρκ 17 (3), Μάρεϊ 12 (2), Φίλιπ 8 (1), Ατσάρα 2, Χέσον 9 (1).

ΕΛΛΑΔΑ (Σκουρτόπουλος): Κατσίβελης, Λαρεντζάκης 18 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Κόνιαρης, Αθηναίου 18 (4), Μπουρούσης 32 (8/12 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 7/8 βολές, 8 ριμπάουντ), Μαργαρίτης 5 (6 ριμπάουντ), Σάκοτα 4, Βασιλόπουλος 9 (6 ριμπάουντ), Γκίκας, Γιαννόπουλος 8 (1), Μήτογλου 1 (5 ριμπάουντ).