Facebook Pixel Sportdog.gr | Το... πήρε πάνω του ο Σάκοτα και η ΑΕΚ νίκησε στην Πολωνία!
| 2018-01-17 21:17:00

Το... πήρε πάνω του ο Σάκοτα και η ΑΕΚ νίκησε στην Πολωνία!

Η ΑΕΚ παρουσιάστηκε σοβαρή στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα με την Ρόζα Ράντομ και έχοντας μπροστάρηδες τους Σάκοτα, Χάρις και Ελόνου έφυγε με το «διπλό» από την Πολωνία (69-63).

Παρουσιάζοντας πολύ καλή εικόνα από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά η ΑΕΚ κατάφερε να επιστρέψει στις νίκες. Η Ένωση πέρασε από την Πολωνία, επικρατώντας της Ρόζα Ράντομ, φτάνοντας τις 6 νίκες σε 11 παιχνίδια στην φάση των ομίλων, κάνοντας σημαντικό βήμα στην προσπάθειά της για πρόκριση στην επόμενη φάση.

Η Ρόζα Ράντομ μπήκε καλύτερα στο παρκέ και βρήκε λύσεις από Πάντερ και Σοκολοφσκι (11-4, 4'), την ίδια στιγμή που η ΑΕΚ έβγαζε νευρικότητα στην επίθεση. Χάρις και Μαυροειδής έδωσαν λύσεις στην Ένωση, η οποία αντέδρασε και μείωσε (13-9, 6'). Οι γηπεδούχοι διατήρησαν τον έλεγχο, όμως η ΑΕΚ πλησίασε ακόμα περισσότερο, χάρη στον Μάνι Χάρις (15-14, 8'). Ο Σζιμκιεβιτς ήταν αυτός που είπε την... τελευταία λέξη στο δεκάλεπτο για το 17-14 της Ρόζα Ράντομ.

Η ΑΕΚ έβγαλε ενέργεια στην άμυνα, στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου και με πολυφωνία στην επίθεση έφερε στα... ίσια το παιχνίδι (22-22, 12'). Ο Άουντα φώναξε παρών για την Ρόζα Ράντομ και οι Πολωνοί διατήρησαν τα ηνία του αγώνα (30-27, 16'). Η Ένωση δεν έχασε την επαφή της με το σκορ, χάρη σε Λαρεντζάκη και Σάκοτα (32-32, 17'). Ο Ελόνου ήταν ο κρυφός... άσος στο μανίκι του Σάκοτα, ανατρέποντας την κατάσταση (33-35, 19'). Οι «κιτρινόμαυροι» έβγαλαν την άμυνα και ο Ξανθόπουλος με 1 βολή διαμόρφωσε το 33-36, σκορ με το οποίο έκλεισε το πρώτο μέρος.

Με πολύ καλό ρυθμό μπήκε η ΑΕΚ στο δεύτερο ημίχρονο. Η άμυνα «έκλεισε» τους Πολωνούς και χάρη σε Τζέιμς και Χάρις η διαφορά αυξήθηκε (36-41, 22'). Ο Λαρεντζάκης φώναξε παρών και ο Τζέιμς με δικές του προσπάθειες έφερε σε διψήφια επίπεδα τη διαφορά (36-48, 24'). Η Ένωση διατήρησε τον έλεγχο και με τον Λαρεντζάκη να δίνει λύσεις η διαφορά ανέβηκε ακόμα περισσότερο (39-43, 26'). Η Ρόζα Ράντομ, όμως, απάντησε και με τον Σζίμκιεβιτς να δίνει λύσεις μάζεψε τη διαφορά για το 43-53.

Η Ένωση διατήρησε τα ηνία του αγώνα, με τη διαφορά να παραμένει σε διψήφια επίπεδα (48-59, 32'). Η Ρόζα Ράντομ, όμως έβγαλε αντίδραση και με μπροστάρη τον Πάντερ, αλλά και τα πολλά άστοχα σουτ των παικτών του Σάκοτα, έδωσαν νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι (52-59, 35'). Τα μεγάλα σουτ του Πάντερ έφεραν την πολωνική ομάδα σε απόσταση... βολής (56-59, 36'). Η ΑΕΚ βρήκε μεγάλα σουτ από Σάκοτα και Χάρις (58-65, 38'). Ο αρχηγός της ΑΕΚ ανέλαβε δράση στα τελευταία λεπτά και οι δικές του προσπάθειες χάρισαν τη νίκη στην ΑΕΚ (62-69, 39'). Μέχρι το φινάλε του αγώνα δεν άλλαξε απολύτως τίποτα, με την ΑΕΚ να επιστρέφει στις νίκες.

Τα δεκάλεπτα: 17-14, 33-36, 43-53, 63-69.

Ο MVP: Μια ακόμα πληθωρική εμφάνιση από τον Μάνι Χάρις, που μέτρησε 22 πόντους 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 3 κλεψίματα, βάζοντας και σημαντικά σουτ.

Ο Σκληρός: Ο Ντούσαν Σάκοτα έβαλε μεγάλα καλάθια στα τελευταία λεπτά και βοήθησε με τους 14 πόντους του. Σημαντική παρουσία και από τον Γιαννούλη Λαρεντζάκη, που είχε 12 πόντους και καλές άμυνες. Κομβικός και ο Τσινέμελου Ελόνου, που μέτρησε 9 πόντους, 8 ριμπάουντ και 2 τάπες.

Ο Αόρατος: Ο Ράιαν Χάροου δεν μπήκε στο... κλίμα του αγώνα, μετρώντας μόλις 2 πόντους στο διάστημα που αγωνίστηκε.

Η Στιγμή: Το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους. Η ΑΕΚ πάτησε... γκάζι και έφερε το παιχνίδι στα μέτρα της, αλλά και τη διαφορά σε υψηλά επίπεδα.

Η Διαιτησία: Χωρίς προβλήματα για το διαιτητικό τρίο της αναμέτρησης. Έλεγξαν το παιχνίδι και μοίρασαν στη.... μέση το καρπούζι σε όλο το 40λεπτο.

Η Εξέδρα: Περίπου 2.000 άτομα στο «MOSiR» της Πολωνίας. Ανάμεσά τους και κάποιοι φίλοι της ΑΕΚ από την Κρακοβία και το Λονδίνο που έδωσαν διαφορετικό... χρώμα στην αναμέτρηση.

ΡΟΣΑ ΡΑΝΤΟΜ (Καμίνσκι): Πάντερ 16, Άουντα 8, Πιέκοβιτς 3, Μπογιανόβσκι, Ζέζγκουλα, Τρόγιαν, Σιμάνσκι 7, Ζάιτσεβ 11 (6 ριμπάουντ), Σίμκιεβιτς 10 (5 ασίστ, 3 κλεψίματα), Σοκολόβσκι 6, Χάροου 2.

ΑΕΚ (Σάκοτα): Ελόνου 9 (8 ριμπάουντ), Τζέιμς 8, Γκριν, Χάρις 22 (9/19 σουτ, 3 κλεψίματα), Ξανθόπουλος 1, Σάκοτα 13 (8 ριμπάουντ), Λαρεντζάκης 12, Μπάρλοου, Μαυροειδής 3, Καββαδάς.

Πηγή: sdna.gr