Facebook Pixel Sportdog.gr | Ποιο ντέρμπι; 100άρα και... 73 πόντοι διαφορά στο Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός!
| 2018-01-20 16:02:00

Ποιο ντέρμπι; 100άρα και... 73 πόντοι διαφορά στο Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός!

Οι ερυθρόλευκες διέλυσαν τις πράσινες με 102-29.

Ο Ολυμπιακός βρέθηκε από νωρίς να προηγείται με διψήφια διαφορά (10-0). Το υπέρ του προβάδισμα έφτασε μέσα στα επόμενα λεπτά στους 20 πόντους (29-9) και στη δεύτερη περίοδο πήγε στους 30 πόντους (47-17). Εν τέλει, το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 47-18 για τις “ερυθρόλευκες”, οι οποίες δεν άφησαν το πόδι από το γκάζι κι ανέβασαν το σκορ στο 71-18 με ένα τρομερό 24-0!

Η τρίτη περίοδο έκλεισε με το σκορ στο 79-24. Στο τελευταίο δεκάλεπτο ήμασταν στο ίδιο έργο θεατές, με τον Ολυμπιακό να φτάνει στο 92-28 στο 35’! Οι παίκτριες του Κώστα Μίσσα δεν σταμάτησαν και τελικά πανηγύρισαν τη 12η νίκη τους με 102-29. Αυτή είναι η 9η σερί νίκη του Ολυμπιακού επί του Παναθηναϊκού τα τελευταία χρόνια.

Αυτή είναι η μεγαλύτερη νίκη του Ολυμπιακού επί του Παναθηναϊκού στο μπάσκετ, καθώς η πιο ευρεία νίκη σε επί των "πράσινων" σε επίπεδο ανδρών είναι το 110-68 (+42) εκτός έδρας για το Κύπελλο Ελλάδας το 1977. Το προηγούμενο ρεκόρ ήταν το +46 (79-33) από το ματς γυναικών στη Λεωφόρο στην πρεμιέρα της φετινής Α1 γυναικών.

Τα δεκάλεπτα: 24-9, 47-18, 79-24, 102-29