Facebook Pixel Παναθηναϊκός - Λαύριο 120-118
| 2018-01-22 21:18:00

Τρελό ματς! Γλίτωσε από του Λαυρίου τα δόντια - Κέρδισε στη 2η παράταση ο Παναθηναϊκός!

Νίκη 120-118 για το Τριφύλλι στο παιχνίδι της χρονιάς!

Σε ένα πραγματικό «θρίλερ» στο κλειστό του ΟΑΚΑ, ο Παναθηναϊκός χρειάστηκε δυο παρατάσεις για να καταβάλλει την αντίσταση του εντυπωσιακού Λαυρίου με 120-118!

Το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο από την αρχή, με τον Παναθηναϊκό να εξασφαλίζει διαφορά 11 πόντων, την οποία απώλεσε μέσα σε 5 λεπτά, από το 33' μέχρι το 38'!

Το Λαύριο ισοφάρισε σε 98-98 με τρίποντο του Μουρ 7’’ πριν το φινάλε, ο Παππάς έχασε την τελευταία επίθεση και το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση. Εκεί, ο Παναθηναϊκός ανάτρεψε διαφορά 5 πόντων, ωστόσο δεν μπόρεσε να πάρει τη νίκη, αφού ο Καλάθης αστόχησε σε τρίποντο με το σκορ στο 107-107, με αποτέλεσμα να δούμε δεύτερη παράταση στο ματς!

Στο δεύτερο έξτρα πεντάλεπτο μέτρησε η εμπειρία των παικτών του Παναθηναϊκού και η κούραση των αντίστοιχων του Λαυρίου, με αποτέλεσμα η πλάστιγγα να γείρει υπέρ του Τριφυλλιού. Ο Νίκος Παππάς ήταν αυτός που «σφράγισε» τη νίκη του Παναθηναϊκού πετυχαίνοντας καθοριστικό τρίποντο που έδωσε προβάδισμα 118-113 υπέρ των Πρασίνων 50’’ πριν το τέλος. Εν τέλει ο Παναθηναϊκός κατάφερε να κρατήσει αλώβητη την έδρα του παίρνοντας τη νίκη με 120-118.

ΟΙ ΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΕΣ: Ο Νικ Καλάθης και ο Νίκος Παππάς μοιράζονται αυτόν τον τίτλο. Ο πρώτος έβαλε 21 πόντους και μοίρασε 10 ασίστ, ενώ ο δεύτερος σημείωσε 24π. και ευστόχησε σε ένα μεγάλο τρίποντο στο φινάλε της δεύτερης παράτασης.

Από την μεριά του Λαυρίου, ο Μουρ ήταν εκπληκτικός τελειώνοντας το παιχνίδι με 30 πόντους και 7 ασίστ.

Η ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ: Ο Μάρκους Ντένμον. Ο Αμερικανός σούτινγκ γκαρντ χρησιμοποιήθηκε για 19' αλλά έμεινε στα... ρηχά (2/6 σουτ, 0/2 βολές, 1 ασίστ και 1 λάθος).

Η ΕΞΕΔΡΑ: Λίγος κόσμος στο ΟΑΚΑ το απόγευμα της Δευτέρας (22/1). Σίγουρα, οι «πράσινοι» περιμένουν... καυτή ατμόσφαιρα στα ματς που ακολουθούν με Ζαλγκίρις και Ολυμπιακό.

Τα δεκάλεπτα: 27-23, 57-50, 77-74, 98-98

Οι Παρατάσεις: 107-107, 120-118

Παναθηναϊκός:  Ντένμον 5 (1), Γκάμπριελ, Όγκαστ, Καλάθης 21 (2/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 10 ασίστ), Αντετοκούνμπο 10 (5/5 δίποντα), Ρίβερς 15 (4/8 τρίποντα), Παππάς 24 (7/13 δίποντα, 1/4 τρίποντα), Γκιστ 11 (5/6 δίποντα, 13 ριμπάουντ), Βουγιούκας 10, Λεκαβίτσιους 13 (2), Σίνγκλετον 11 (1/2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ).

Λαύριο: Κουζέλογλου 3, Νίξον 9 (1), Μέιερ 17 (3), Γκρέι 13 (2), Μουρ 30 (3/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 5 λάθη, 2 κλεψίματα), Βεργίνης 8 (2), Λεγκίκας 2, Περράκης 6, Κακλαμανάκης 8, Λαμπ 9 (2), Ουίγκινς 13 (2/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ).