Facebook Pixel Βαλένθια - ΤΣΣΚΑ Μόσχας 103-99
| 2018-02-08 23:56:00

«Ξέρανε» την ΤΣΣΚΑ η Βαλένθια – Αποβλήθηκε ο Ιτούδης!

Τεράστια νίκη των Ισπανών με 103-99!

Τη μεγάλη έκπληξη της αγωνιστικής έκανε η Βαλένθια, καθώς επικράτησε εντός έδρας της ΤΣΣΚΑ Μόσχας με 103-99 για την εικοστή δεύτερη αγωνιστική της Ευρωλίγκα. Το παιχνίδι είχε συγκλονιστική εξέλιξη. Οι “νυχτερίδες” ήταν μπροστά σχεδόν σ΄όλη την αναμέτρηση, αλλά η ρωσική ομάδα έκανε την αντεπίθεση της στην τελευταία περίοδο. Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη ισοφάρισε, αλλά τελικά η Βαλένθια πανηγύρισε τη νίκη.

Το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά ήταν αρκετά ισορροπημένο και οι δύο ομάδες δεν μπορούσαν να ξεφύγουν στο σκορ (11-11). Το ίδιο σκηνικό συνεχίστηκε μέχρι και το τέλος του δεκαλέπτου. Βαλένθια και ΤΣΣΚΑ Μόσχας έδιναν σκληρή “μάχη” και οι Ρώσοι πήραν προβάδισμα 2 πόντων (21-23).

Η Βαλένθια ανέβασε την απόδοση της στο δεύτερο δεκάλεπτο και κατάφερε να πάρει προβάδισμα εννιά πόντων (39-30). Οι “νυχτερίδες” διατήρησαν το προβάδισμα τους και πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους σκορ 49-42. Η ΤΣΣΚΑ δεν τα παράτησε και στο δεύτερο ημίχρονο πίεσε και πλησίασε στο σκορ (63-61).

Οι “νυχτερίδες”, όμως, κατάφεραν και πάλι να ξεφύγουν στο σκορ (73-66). Στην τελευταία περίοδο μάλιστα, η Βαλένθια ήταν εξαιρετική και προηγήθηκε με 12 πόντους (82-70). Η ΤΣΣΚΑ αντέδρασε και πάλι και κατάφερε να ρίξει και πάλι τη διαφορά (86-82). Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη συνέχισε την αντεπίθεση της και με καλάθι και φάουλ του Ντε Κολό μείωσε στον έναν πόντο (86-85).

Πλάις σκόραρε ύστερα από αρκετή ώρα για τη Βαλένθια και της έδωσε μεγάλη “ανάσα”, ενώ ο Μαρτίνεθ με τρίποντο της έδωσε “αέρα” τεσσάρων πόντων (91-87). Οι φιλοξενούμενοι καλάθια τον Κλάιμπερν και Χίγκινς η ΤΣΣΚΑ Μόσχας ισοφάρισε την αναμέτρηση ύστερα από αρκετή ώρα (93-93).

Ο Ντούμπλιεβιτς με 2/2 βολές 53” πριν το τέλος έδωσε ξανά το προβάδισμα στη Βαλένθια (95-93). Ο Ντε Κολό με βολές ισοφάρισε εκ νέου (95-95), αλλά ο Αμπάλντε με τρίποντο 21” πριν το τέλος “σκότωσε” τη ρωσική “αρκούδα”. Ο Βοροντσέβιτς αστόχησε σε τρίποντο και στη συνέχεια ο Τόμας έδωσε αέρα πέντε πόντων στη Βαλένθια (100-95).

Ο Βιτάλι Φριντζόν 7” πριν το τέλος έδωσε ξανά ενδιαφέρον στο ματς, καθώς ευστόχησε σε τρίποντο και μείωσε στους 2 (100-98). Ο Ντούμπλιεβιτς πήγε ξανά στη γραμμή των βολών, αλλά αυτήν τη φορά ευστόχησε σε μία από τις δύο (101-98). και οι Ρώσοι είχαν 5” για να εκδηλώσουν επίθεση.

Οι “νυχτερίδες” έστειλαν τον Ντε Κολό στη γραμμή των ελευθέρων βολών και ο Γάλλος γκαρντ ευστόχησε στην πρώτη και αστόχησε στη δεύτερη για να πάρει το επιθετικό ριμπάουντ η ομάδα του, αλλά τελικά η μπάλα κατέληξε σε χέρια παικτών της Βαλένθια. Οι παίκτης της ΤΣΣΚΑ έκαναν ακόμη ένα φάουλ, αυτήν τη φορά πάνω στον Γκριν και αυτός με 2/2 έγραψε το τελικό 103-99.

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Δημήτρης Ιτούδης δεν ολοκλήρωσε την αναμέτρηση στον πάγκο της ΤΣΣΚΑ Μόσχας, επειδή αποβλήθηκε με δύο τεχνικές ποινές.

Τα δεκάλεπτα: 21-23, 49-42, 73-66, 103-99
ΒΑΛΕΝΘΙΑ (Βιντορέτα): Τόμας 14, Πουέρτο, Αμπάλντε 17 (3), Ντούμπλιεβιτς 18 (3), Μαρτίνεθ 13 (2), Σαν Εμετέριο 5 (1), Πλάις 11, Σάστρε 5, Γκριν 19 (1), Νόρνεκαμπ 1
ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ (Ιτούδης): Ντε Κολό 30 (3), Φριντζόν 8 (2), Βέστερμαν, Γκάνκεβιτς, Ροντρίγκεθ 4, Βοροντσέβιτς 7, Κλάιμπερν 27 (3), Χίγκινς 16, Χριάπα, Κουρμπάνοφ 7, Μάκιεφ

ΠΗΓΗ: ebasket.gr