Facebook Pixel Sportdog.gr | Τεράστιο διπλό για 8αδα η Μπασκόνια
| 2018-03-08 23:17:00

Τεράστιο διπλό για 8αδα η Μπασκόνια

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη πανηγύρισε η Μπασκόνια, η οποία κέρδισε εκτός έδρας τη Βαλένθια με 81-71 για την εικοστή πέμπτη αγωνιστική της Ευρωλίγκα και παρέμεινε ζωντανή για μια θέση στην πρώτη οκτάδα.

Οι Βάσκοι βρέθηκαν πίσω στην τελευταία περίοδο, αλλά τελικά έκαναν την ανατροπή και έμειναν ζωντανοί στη διεκδίκηση μία θέσης για τα πλέι οφ.

Μπασκόνια ξεκίνησε καλύτερα και προηγήθηκε με 6-0, αλλά η Βαλένθια απάντησε με δικό της σερί 8-0 και πέρασε μπροστά (8-6). Οι “νυχτερίδες” συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό μέχρι και το τέλος του δεκαλέπτου και κράτησαν το προβάδισμα τους μέχρι το τέλος της περιόδου (20-16).

Το ίδιο σκηνικό συνεχίστηκε μέχρι και το τέλος του ημιχρόνου. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με την Μπασκόνια να είναι μπροστά στο σκορ με 36-31. Η Μπασκόνια ανέβασε την απόδοση της στο δεύτερο και αρχικά μείωσε σε 43-42, ενώ στη συνέχεια πέρασε μπροστά με τρίποντο του Τίμα (48-51).

Οι Βάσκοι δεν κράτησαν για πολύ το προβάδισμα, καθώς πριν λήξη το ημίχρονο η Βαλένθια ανέκτησε το προβάδισμα (55-53). Οι γηπεδούχοι κράτησαν τα ηνία μέχρι και τα μέσα της τελευταίας περιόδου, αλλά κάπου εκεί έκανε την αντεπίθεση τη η Μπασκόνια. Οι φιλοξενούμενοι με συνεχόμενους πόντους και τρίποντο του Γκαρίνο πέρασαν μπροστά (71-74).

Τελικώς, οι Βάσκοι κράτησαν τα ηνία και πήραν τη σπουδαία νίκη με 81-71.

Τα δεκάλεπτα: 20-16, 36-31, 55-53, 71-81
ΒΑΛΕΝΘΙΑ (Βιντορέτα): Τόμας 6 (1), Γκαρσία 2, Αμπάλντε 5 (1), Ντουμπλιέβιτς 12 (2), Βίβες 3 (1), Μαρτίνεθ 3 (1), Σαν Εμετέριο 15 (2), Πλάις 10, Ουίλιαμς, Σάστρε 8 (1), Γκριν 3, Ντόρνεκαμπ 4
ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Μαρτίνεθ): Τίμα 8 (2), Βόιγκτμαν 16 (2), Ουέρτας 19, Μπουμπουά 4, Τζάνινγκ 2, Ντιόπ 2, Γκρέιντζερ 2, Πουαριέ 10, Σενγκέλια 7, Γκαρίνο 11 (1)

Πηγή: ebasket.gr