Facebook Pixel Ρεάλ - Παναθηναϊκός 92-75
| 2018-03-08 23:47:00

Με τέτοια άμυνα δεν... ΠΑΟ πουθενά! Ήττα-καταστροφή στη Μαδρίτη και «αντίο» 4άδα

του Δημήτρη Δημητρόπουλου

Έχασε με... κάτω τα χέρια από τη Ρεάλ (92-75).

Ο Παναθηναϊκός κόντραρε στα ίσια τη Ρεάλ για ένα ημίχρονο, όμως στο δεύτερο εμφανίστηκε πολύ κατώτερος των περιστάσεων, ειδικά στην άμυνα, και ηττήθηκε με 92-75.

Έτσι, οι Μαδριλένοι προσπέρασαν τον Πράσινους, οι οποίοι έμειναν 6οι στην Ευρωλίγκα και το ενδεχόμενο να προλάβουν την τετράδα απομακρύνεται.

Η ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ ΤΟΥ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ:  Ο Παναθηναϊκός δεν ξεκίνησε καθόλου καλά, αφού άφησε τη Ρεάλ να επιβάλλει τον ρυθμό της στο παιχνίδι και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 8-0. Μπορεί οι Πράσινοι να χρειάστηκαν 4 λεπτά για να πετύχουν το πρώτο τους καλάθι μειώνοντας σε 8-2, ωστόσο ανέβασαν άμεσα την απόδοσή τους. Με συνεχή τρίποντα το Τριφύλλι έτρεξε επιμέρους σκορ 14-2 και βρέθηκε να προηγείται με 16-10 στο 7’. Η Ρεάλ αντέδρασε, άρχισε να μειώνει και ισοφάρισε στο 11’ (21-21), με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι μέχρι και τη λήξη του ημιχρόνου. Χαρακτηριστικό είναι το γεγονός ότι οι Μαδριλένοι δεν κατάφεραν να ξεφύγουν με παραπάνω από 4 πόντους (38-34), με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με σκορ 38-37.

Οι Πράσινοι ξεκίνησαν το δεύτερο ημίχρονο με τρόπο ακόμα χειρότερο από ότι το πρώτο! Η Ρεάλ έκανε ό, τι ήθελε στην επίθεση, τη στιγμή που οι Πράσινοι έμοιαζαν μπλοκαρισμένοι έχοντας κακές επιλογές στις δικές τους κατοχές. Οι Μαδριλένοι άρχισαν να χτίζουν διαφορά υπέρ τους, η οποία έγινε διψήφια στο 24’ (53-42), ενώ έφτασε μέχρι και στο +14 (56-42) στο 26’. Η αντίδραση του Τριφυλλιού ήρθε με μπροστάρη τον Μάικ Τζέιμς, το κρεσέντο του οποίου έφερε τον Παναθηναϊκό στο -7 (60-53) στο 29’.

Ωστόσο, αυτή έμελλε να είναι και η μικρότερη τιμή της διαφοράς μέχρι το τέλος, αφού οι Πράσινοι δεν βρήκαν αντίδραση. Με τον Τζέιμς να είναι ο μόνος που έδινε λύσεις στην επίθεση και την Ρεάλ να κάνει… πάρτι στα επιθετικά ριμπάουντ, ο Παναθηναϊκός δεν μπόρεσε να επιστρέψει στο παιχνίδι. Αντίθετα, υποχωρούσε συνεχώς στο σκορ βλέποντας τη διαφορά να μεγαλώνει σταδιακά για να ηττηθεί τελικά με το διόλου τιμητικό 92-75.

ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΚΕΡΔΙΣΕ Ο ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Γιατί στο δεύτερο μέρος «κατέρρευσε» σε όλα τα επίπεδα. «Κόλλησε» στην επίθεση, δεν μπόρεσε να περιορίσει τα ατού της Βασίλισσας στην άμυνα, ενώ παράλληλα έχασε κατά κράτος την μάχη των ριμπάουντ, παρά το γεγονός ότι στο πρώτο μέρος υπερείχε στον συγκεκριμένο τομέα!

Ο ΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΗΣ: Ο Φαμπιάν Κοζέρ διέλυσε την άμυνα του Παναθηναϊκού ολοκληρώνοντας το παιχνίδι με 26 πόντους, έχοντας ως άξιους συμπαραστάτες τους Ταβάρες (14π.) και Καμπάτσο (15π. και 5 ασίστ).

Από τον Παναθηναϊκό ξεχώρισε ο Τζέιμς (23π.) με τους Ρίβερς (12π. με 4/4 τρίποντα) και τον Ντένμον (11π.) να βοηθούν, αλλά να «εξαφανίζονται» στην τελευταία περίοδο.

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ: Ο Νικ Καλάθης δέχθηκε χτύπημα στο κεφάλι στα μέσα της πρώτης περιόδου, με αποτέλεσμα να ματώσει και να επιστρέψει στο δεύτερο ημίχρονο έχοντας κάνει ράμματα.

Η ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Η άμυνα του Παναθηναϊκού συνολικά. Οι Πράσινοι δέχθηκαν 92 πόντους από τη Ρεάλ, παρά το γεγονός ότι έλειπε το πρώτο «βιολί» της Βασίλισσας, ο Λούκα Ντόντσιτς!

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Κοζέρ 26 (8/10 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 4/6 βολές), Ραντλ 3, Ράντολφ 4, Ρούντι 7 (1/2 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 2/3 βολές), Ρέγιες 7 (5 ριμπάουντ), Καμπάσο 15 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Αγιόν 8, Κάρολ 2, Ταβάρες 14 (6/8 δίποντα, 2/2 βολές, 7 ριμπάουντ), Τόμπκινς, Τέιλορ 6.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 5 (1/5 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Ρίβερς 12 (4/6 τρίποντα), Τζέιμς 23 (7/7 δίποντα, 1/9 τρίποντα, 6/6 βολές, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 λάθη), Πέιν 5 (1/4 δίποντα, 3/4 βολές), Ντένμον 11 (1/5 τρίποντα), Γκιστ 6 (6 ριμπάουντ), Λεκαβίτσιους, Γκάμπριελ 3 (1), Λοτζέσκι (0/3 δίποντα, 0/1 τρίποντο), Καλάθης 10 (3/7 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 1/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο, 4 λάθη), Αντετοκούνμπο (0/4 δίποντα, 7 ριμπάουντ).

Ομαδικά στατιστικά - Ρεάλ Μαδρίτης: 28/41 δίποντα, 5/21 τρίποντα, 21/30 βολές, 36 ριμπάουντ (27+9), 19 ασίστ, 4 κλεψίματα, 8 λάθη, 4 τάπες.

Ομαδικά στατιστικά - Παναθηναϊκός: 19/44 δίποντα, 9/34 τρίποντα, 10/12 βολές, 36 ριμπάουντ (20+16), 15 ασίστ, 7 κλεψίματα, 11 λάθη.