Facebook Pixel Sportdog.gr | Ασταμάτητος Θρύλος! Αγχώθηκε αλλά… σκότωσε την Μπάμπεργκ, στα χέρια του η 2η θέση
| 2018-03-09 22:46:00

Οι Πειραιώτες νίκησαν με 87-79 τον κακό τους δαίμονα.

Αν και αγχώθηκε για περίπου 30 λεπτά, κόντρα στην Μπάμπεργκ που αποδείχθηκε δύσκολος αντίπαλος, ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη στο ΣΕΦ με 87-79, διατηρήθηκε στην δεύτερη θέση της Ευρωλίγκα και έφτασε στο 18-7, ίδιο ρεκόρ όμως με τη Φενέρ που πέρασε από την Ζαλγκίρις και τον κυνηγάει.

Οι Πειραιώτες είχαν σε μεγάλη μέρα τον Σπανούλη, που είχε 17 πόντους, ενώ εξαιρετικοί ήταν και οι Μιλουτίνοφ – Πρίντεζης που τελείωσαν το παιχνίδι με 16. Από πλευράς ηττημένων, ξεχώρισε ο Ντορέλ Ράιτ με 23 πόντους, με τον Ντάνιελ Χάκετ να ολοκληρώνει το παιχνίδι με 6 πόντους, 3 ριμπάουντ και 6 ασίστ.

Στα αξιοσημείωτα βέβαια της αναμέτρησης, ήταν η επιστροφή του Ντάνιελ Χάκετ, ο οποίος αποθεώθηκε από τους φίλους του Ολυμπιακού, τόσο πριν το παιχνίδι όσο και κατά την διάρκεια, ενώ ανάλογες στιγμές υπήρξαν και μετά το φινάλε.

Η ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Ο Ολυμπιακός προσπάθησε από νωρίς να επιβάλει τον ρυθμό του στο ματς και προηγήθηκε 4-3 και 10-3 με πόντους των Μιλουτίνοφ και Σπανούλη, ωστόσο η Μπάμπεργκ με… τραβηγμένες επιθέσεις και τρίποντα των Χίκμαν και Ράιτ, έμεινε κοντά στο σκορ, με το 10-6 και το 15-13. Οι Πειραιώτες όμως βρήκαν απάντηση με τους πόντους του Παπανικολάου και το τρίποντου Πρίντεζη, έφτασαν στο +10, 27-17, ενώ το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 27-19.

Ανάλογη ήταν η εικόνα του ματς και στα πρώτα λεπτά του δευτέρου δεκαλέπτου, όπου οι Γερμανοί με τρίποντα των Ράιτ και Λο έμειναν κοντά στο σκορ, ωστόσο ο Ολυμπιακός απάντησε με τον ίδιο τρόπο και έχοντας εύστοχους από μακριά τους Ρόμπερτς και Τιλί προηγήθηκε 38-31. Παρόλα αυτά, η Μπάμπεργκ και πάλι μάζεψε την διαφορά, μείωσε με τον Ραντόσεβιτς σε 38-35, ενώ 1.30’’ πριν το φινάλε του ημιχρόνου, πέρασε και μπροστά, 38-40 με λέι απ του Ολίντε. Τελικά, με καλάθι του Σπανούλη 15 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη, οι δύο ομάδες πήγαν ισόπαλες στα αποδυτήρια με σκορ 42-42.

Επιστρέφοντας στο παρκέ μετά την ανάπαυλα του ημιχρόνου, ο Ολυμπιακός μπήκε φορτσάτος και με μπροστάρη τον Μιλουτίνοφ έφτασε στο +7, 51-44. Οι Ράιτ και Ρούμπιτ προσπάθησαν να κρατήσουν τους φιλοξενούμενους στο ματς, μείωσαν σε 51-47, αλλά από τα μισά και μετά οι παίκτες του Σφαιρόπουλου πάτησαν το… γκάζι. Με τον Πρίντεζη να βρίσκει εύκολους πόντους η διαφορά έφτασε στο +13, 62-49, στο 27’, ωστόσο, ο Ράιτ με δικά του τρίποντα μείωσε σε 67-60 και ο Χίκμαν με 1/2 βολές στο τέλος διαμόρφωσε το 69-61.

Όπως στο δεύτερο δεκάλεπτο, έτσι και στο τέταρτο, ο Ολυμπιακός μπήκε κάπως χαλαρός και έδωσε δικαιώματα στην Μπάμπεργκ να μένει κοντά, 73-67. Με προσωπικές ενέργειες του ΜακΛίν, οι «ερυθρόλευκοι» ξέφυγαν ξανά στο +10, 77-67, με τους Λο και Ρούμπιτ να κρατούν τους Γερμανούς κοντά στο σκορ, 79-72. Όμως με πόντους του ΜακΛιν και πάλι, ο Ολυμπιακός ξέφυγε στο σκορ και τελικά πήρε τη νίκη με 87-79.

Τα δεκάλεπτα: 27-19, 42-42, 69-61, 87-79

ΤΑ «ΚΛΕΙΔΙΑ» ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Ο Ολυμπιακός μπορεί να ζορίστηκε για τριάντα λεπτά, ωστόσο στο φινάλε πάτησε γκάζι και με πιεστική άμυνα και επιθετικούς οδηγούς τους Νίκολα Μιλουτίνοφ και Γιώργο Πρίντεζη καθάρισε το ματς. Άμυνα και ριμπάουντ έκριναν το τελικό αποτέλεσμα.

Ο ΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΗΣ: Ο Βασίλης Σπανούλης τέλειωσε το ματς με 17 πόντους και 8 ασίστ, ενώ οι Μιλουτίνοφ, Πρίντεζης και ΜακΛιν σημείωσαν από 16 πόντους και τα πήγαν εξαιρετικά κόντρα στους ψηλούς των Γερμανών.

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ: Η τρομερή αποθέωση που γνώρισε ο Ντάνιελ Χάκετ τόσο πριν τόσο κατά την διάρκεια όσο και μετά το τέλος της αναμέτρησης. Ο Ιταλός διεθνής μπορεί να γύρισε ως αντίπαλος στο ΣΕΦ, ωστόσο οι φίλοι του Ολυμπιακού του έστειλαν… μήνυμα πως τον περιμένουν πίσω

Η ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Απαρατήρητος πέρασε ο Λούκα Στάιγκερ στα 12:54 που αγωνίστηκε, αφού έμεινε άποντος και δεν βοήθησε καθόλου την Μπάμπεργκ.

Η ΕΞΕΔΡΑ: «Ζεστή» ατμόσφαιρα στο ΣΕΦ από περισσότερους από 8.000 οπαδούς του Ολυμπιακού. Μάλιστα, οι οπαδοί των «ερυθρολεύκων» αποθέωσαν τον Ντάνιελ Χάκετ πριν, αλλά και κατά τη διάρκεια του αγώνα.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): ΜακΛιν 16 (3/5 δίποντα, 10/12 βολές, 6 ριμπάουντ), Μπράουν (0/3 σουτ, 2 ασίστ), Παπαπέτρου 3, Σπανούλης 17 (5/7 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 4/4 βολές, 8 ασίστ), Μιλουτίνοβ 16 (5/5 δίποντα, 6/6 βολές, 6 ριμπάουντ), Στρέλνιεκς, Τιλί 6 (2), Πρίντεζης 16 (6/8 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1/1 βολή), Παπανικολάου 8 (5 ριμπάουντ), Ρόμπερτς 5 (1).

ΜΠΑΜΠΕΡΓΚ (Μπάνκι): Χάκετ 6 (3/5 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 6 ασίστ), Χίκμαν 14 (1), Ράιτ 23 (2/5 δίποντα, 6/11 τρίποντα, 1/2 βολές, 6 ριμπάουντ), Ζήσης 2, Νίκολιτς, Στάιγκερ, Μίτροβιτς, Λο 16 (3/5 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 1/1 βολή), Ολίντε 2, Ρούμπιτ 6 (5 ριμπάουντ), Ραντόσεβιτς 10.