Facebook Pixel Sportdog.gr | Μπόμπερ στη Μακάμπι! Ο Τζέιμς νίκησε… μόνος του και κράτησε ζωντανό το όνειρο του ΠΑΟ
| 2018-03-22 22:59:00

του Δημήτρη Δημητρόπουλου

Το Τριφύλλι πέρασε από το Ισραήλ (76-75) και ελπίζει στην 4η θέση!

Σε ένα πραγματικό… θρίλερ, ο Παναθηναϊκός πήρε μεγάλη νίκη στην έδρα της Μακάμπι με 76-75 χάρη σε καλάθι του Τζέιμς 6 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη!

Ο Αμερικανός ήταν καταπληκτικός και με 27 πόντους οδήγησε το Τριφύλλι σε νίκη που ανέβασε το ρεκόρ στο 17-11 και διατηρεί ζωντανές τις ελπίδες του για την κατάληξη της 4ης θέσης.

Η ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ ΤΟΥ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ:  Ο Παναθηναϊκός μπήκε… φουριόζος στην αναμέτρηση, αφού στα πρώτα λεπτά σκόραρε με χαρακτηριστική άνεση, ενώ έπαιξε αποτελεσματική άμυνα στα ατού της Μακάμπι. Οι Πράσινοι πήραν προβάδισμα 7 πόντων (11-18 στο 7’), το οποίο όμως δεν κράτησε για πολύ.

Οι Ισραηλινοί «ξύπνησαν» και με σερί 9-0 πέρασαν μπροστά στο 9’ (20-18). Οι Πράσινοι κόντραραν μέχρι τα μέσα της β’ περιόδου, όμως  το ανέβασμα της Μακάμπι σε συνδυασμό με τις κακές επιλογές του Τριφυλλιού σε επίθεση και άμυνα έφεραν τους Ισραηλινούς μπροστά μέχρι και με 10 (35-25). Ο Παναθηναϊκός αντέδρασε μειώνοντας στους 4 (39-35) και τελικά ολοκλήρωσε το ημίχρονο όντας πίσω με 41-35.

Στην 3η περίοδο οι Πράσινοι επανήλθαν στη διεκδίκηση της νίκης, κατορθώνοντας μάλιστα να ανακτήσουν το προβάδισμα (46-47 στο 26’). Το παιχνίδι εξελίχθηκε σε πολύ μεγάλο ντέρμπι στα τελευταία λεπτά με την Μακάμπι να φεύγει μπροστά με 4 (65-61 στο 33’), αλλά τον Μάικ Τζέιμς να «κουβαλά» επιθετικά τον Παναθηναϊκό και -με τη συνδρομή των Βουγιούκα, Καλάθη, Σίνγκλετον- να επαναφέρει το προβάδισμα για το Τριφύλλι με 70-67 στο 38’.

Το «θρίλερ» συνεχίστηκε με την Μακάμπι να απαντά με 4 σερί πόντους για το 71-70 και τον Σίνγκλετον να κάνει το 71-72 με δύο βολές. Ο ΠΑΟ φάνηκε να «κλειδώνει» τη νίκη με καλάθι του Τζέιμς (72-74), όμως ένα λάθος του Παππά έδωσε την ευκαιρία να πετύχει τρίποντο για το 75-74. Ο Τζέιμς πήρε την ευθύνη και με ατομική προσπάθεια 6’’ πριν το τέλος και καλάθι με ταμπλό έγραψε το 75-76. Ο Τόμας αστόχησε στο τελευταίο σουτ και ο Παναθηναϊκός έφυγε από το Τελ Αβίβ με τη νίκη!

ΤΑ «ΚΛΕΙΔΙΑ» ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Επειδή είχε σε μεγάλη βραδιά τον Μάικ Τζέιμς, που πήρε πάνω του με επιτυχία όλες τις κρίσιμες επιθέσεις και έπαιξε καταπληκτικές άμυνες έχοντας 4 από τα συνολικά 9 κλεψίματα του Τριφυλλιού. Παράλληλα, πολύ σημαντική ήταν η βοήθεια του Ίαν Βουγιούκα (14π.), του Κρις Σίνγκλετον (9π. και 10 ριμπάουντ).

Ο ΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΗΣ: Φυσικά ο Μάικ Τζέιμς. Πέτυχε 27 πόντους (ρεκόρ καριέρας στην Ευρωλίγκα) με 9/11 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 4 ασίστ και 4 κλεψίματα.

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ: Ο Νικ Καλάθης έκανε νέο ρεκόρ ασίστ σε μία σεζόν στην Ευρωλίγκα ξεπερνώντας τον Βασίλη Σπανούλη, που είχε την προηγούμενη καλύτερη επίδοση.

Η ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Κάκιστη βραδιά για τον Κέι Σι Ρίβερς, που έμεινε άποντος με 0/8 σουτ.

Η ΕΞΕΔΡΑ: Η Μακάμπι ήθελε οπωσδήποτε τη νίκη και η Menora Mivtachim Arena  ήταν «καυτή», όπως συνήθως.

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ: Τόμας 8, Ρολ 8 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 6  ασίστ), Κέιν 19 (6/7 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 4/6 βολές, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα, 4 λάθη), Τάιους 10, Ντιμπαρτολομέο 9 (2), Κοέν, Κόουλ 14 (1/5 τρίποντα), Μπόλντεν 2 (1/5 σουτ), Παραχούσκι 3, Τζάκσον 2.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Σίνγκλετον 9 (2 τρίποντα, 10 ριμπάουντ), Ρίβερς (0/3 δίποντα, 0/5 τρίποντα, 0/2 βολές), Τζέιμς 27 (9/11 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 3/5 βολές, 4 ασίστ, 4 κλεψίματα, 2 λάθη), Πέιν, Παππάς 6, Γκιστ 3 (5 ριμπάουντ), Βουγιούκας 16 (6/6 δίποντα, 4/4 βολές, 5 ριμπάουντ), Λεκαβίτσιους, Γκάμπριελ 2, Λοτζέσκι 3 (1), Καλάθης 10 (5/12 σουτ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, 3 λάθη), Αντετοκούνμπο.

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ: 23/42 δίποντα, 6/18 τρίποντα, 11/17 βολές, 26 ριμπάουντ (21+5), 15 ασίστ, 9 κλεψίματα, 11 λάθη, 3 τάπες.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: 25/44 δίποντα, 5/23 τρίποντα, 11/20 βολές, 39 ριμπάουντ (26+13), 11 ασίστ, 9 κλεψίματα, 15 λάθη, 1 τάπα.