Facebook Pixel Sportdog.gr | Μάγκας ΠΑΟΚ - Άλωσε το ΟΑΚΑ και πήρε το ντέρμπι της 3ης θέσης!
| 2018-04-11 18:51:00

Μάγκας ΠΑΟΚ - Άλωσε το ΟΑΚΑ και πήρε το ντέρμπι της 3ης θέσης!

Σπουδαία νίκη των Θεσσαλλονικιών επί της ΑΕΚ με 81-72!

Ο ΠΑΟΚ πήρε πολύ μεγάλη νίκη στο ΟΑΚΑ επί της ΑΕΚ στο ντέρμπι της 22ης αγωνιστικής της Basket League με 81-72 και απέκτησε προβάδισμα για την κατάληψη της 3ης θέσης στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος.

Ο ΠΑΟΚ ανέβηκε στο 14-8, ενώ η ΑΕΚ, η οποία υστερεί και στην ισοβαθμία, υποχώρησε στο 13-9. Κορυφαίοι για τους νικητές ήταν οι Γκος (19π.) και Τζάκσον (16π., 10ριμπ.). Από πλευράς ηττημένων, ξεχώρισε ο Σάκοτα με 21 πόντους.

Με τον Νταρνέλ Τζάκσον να πραγματοποιεί την καλύτερη του εμφάνιση με τη φανέλα του ΠΑΟΚ, ο Δικέφαλος του Βορρά έλεγξε το παιχνίδι από την πρώτη περίοδο. Ο Αμερικανός σέντερ έκανε ζημιά στην ΑΕΚ τόσο από κοντινή όσο κι από μακρινή απόσταση, με τους φιλοξενούμενους να κλείνουν το πρώτο δεκάλεπτο, όντας μπροστά στο σκορ με 21-25.

Η εικόνα του αγώνα άλλαξε στη δεύτερη περίοδο. Οι άμυνες έσφιξαν και τα καλάθια έμπαιναν με το σταγονόμετρο. Με αιχμή του δόρατος στην επίθεση τον Σάκοτα, η Ένωση κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσια (29-29) στο 14′, ωστόσο στη συνέχεια κόλλησε στην επίθεση και δεν κατάφερε να πάρει το προβάδισμα. Το αντίθετο, μάλιστα, μιας κι ο ΠΑΟΚ ανέβασε τη διαφορά στους 5 πόντους (33-38) στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν ανώτεροι και στο δεύτερο μέρος. Με τρίποντα των Τζάκσον και Γκος, ο Δικέφαλος του Βορρά ξέφυγε με 8 πόντους (38-46) στο 22′ και με 9 πόντους (41-50) στο 24′. Η ΑΕΚ προσπάθησε να αντιδράσει με τον Σάκοτα, αλλά ο Χαραλαμπόπουλος, με τρίποντο, έγραψε το 53-62 της τρίτης περιόδου.

Με την έναρξη του τέταρτου δεκαλέπτου, ο ΠΑΟΚ ανέβασε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (53-64), ενώ ξέφυγε ακόμα και με 13 πόντους (56-69 στο 34′), έχοντας για πρωταγωνιστή τον Ζάρα, ο οποίος δεν σταμάταγε να “ματώνει” το “κιτρινόμαυρο” καλάθι.

Τη σκυτάλη πήρε ο Γκος, ο οποίος με μεγάλα καλάθια κράτησε τη διψήφια διαφορά για τον ΠΑΟΚ μέχρι το 38′ (68-77). Η ΑΕΚ προσπάθησε να μειώσει (71-79), ωστόσο οι φιλοξενούμενοι είχαν τον τρόπο να διατηρήσουν τη διαφορά σε ασφαλή επίπεδα, φτάνοντας άνετα στη νίκη.

Δεκάλεπτα: 21-25, 33-38, 53-62, 72-81

ΑΕΚ (Σάκοτα): Τζέιμς 5 (4 ριμπ., 3 κλεψ.), Γκριν 10 (4 ασίστ), Χάρις 7, Λαρεντζάκης 10, Χάντερ 12, Πάντερ, Ξανθόπουλος 3, Σάκοτα 21 (5 ριμπ.), Άτιτς 2, Μαυροειδής 2 (5 ριμπ.).

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Πέτεγουεϊ 3, Χαραλαμπόπουλος 7 (8 ριμπ.), Κατσίβελης 9, Τζάκσον 16 (10 ριμπ.), Γκος 19 (5 ασίστ), Χρυσικόπουλος 2, Κρουμπάλι 2, Τσόχλας, Μαργαρίτης 11, Ζάρας 12.

Διαιτητές: Σχινάς, Σώμος, Πουρσανίδης Κ. .

ΠΗΓΗ: ebasket.gr