Facebook Pixel Sportdog.gr | Είδε «φως» στον Φάρο και επέστρεψε στις νίκες η ΑΕΚ!
| 2018-04-14 20:15:00

Είδε «φως» στον Φάρο και επέστρεψε στις νίκες η ΑΕΚ!

Νίκη με 86-75 για την Ένωση στη Λάρισα.

Με το διπλό έφυγε από τη Λάρισα η ΑΕΚ, καθώς επικράτησε του ΓΛ Φάρου με 86-75 στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής της Basket League. Η Ένωση δεν ξεκίνησε καλά την αναμέτρηση, αλλά από τα μέσα του πρώτου δεκαλέπτου και μετά πήρε τα ηνία του σκορ και τα κράτησε μέχρι και το τέλος.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν εξαιρετικά την αναμέτρηση και με τρίποντο του Νώντα Παπαντωνίου προηγήθηκαν με 9-2. Ο ΓΛ Φάρος ήταν εκπληκτικός στα πρώτα λεπτά και με νέο τρίποντο αυτήν τη φορά από τον Μπαρτ έστειλε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (15-5). Η ΑΕΚ “ξύπνησε” και με δικό της σερί 10-0 ισοφάρισε το ματς (15-15). H Ένωση δεν σταμάτησε εκεί, καθώς βρήκε ρυθμό και πήρε και προβάδισμα έξι πόντων (25-31).

Οι παίκτες του Ντράγκαν Σάκοτα συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και στο δεύτερο δεκάλεπτο και κράταγαν σταθερά τη διαφορά που είχαν χτίσει (33-41). Ο ΓΛ Φάρος σ΄εκείνο το σημείο έκανε την αντεπίθεση του και με επί μέρους σκορ 10-2 πλησίασε στον έναν πόντο (43-44).

Η ΑΕΚ άντεξε στην πίεση της ομάδας από την Λάρισα και πήγε στα αποδυτήρια με ένα προβάδισμα 7 πόντων (47-54). Στο πρώτο ημίχρονο μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Στιβ Μπαρτ τζούνιορ. Ο Αμερικανός γκαρντ του ΓΛ Φάρος ήταν εκπληκτικός, καθώς σημείωσε συνολικά 20 πόντους με 7/11 σουτ, ενώ είχε ακόμη 1 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο και μόλις 2 λάθη.

H Ένωση μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο με σκοπό να “τελειώσει” το ματς. Οι παίκτες του Ντράγκαν Σάκοτα με επί μέρους σκορ 11-4 έστειλαν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (51-65). Η ΑΕΚ σ΄εκείνο το σημείο “κόλλησε” στο σκορ και ο ΓΛ Φάρος με σερί 6-0 “έριξε” τη διαφορά κάτω από τους 10 (57-66).

O ΓΛ Φάρος προσπάθησε να πλησιάσει κι άλλο στο σκορ, αλλά η ΑΕΚ είχε τις λύσεις και έστειλε τη διαφορά ξανά πάνω από τους 10 πόντους (64-76). Μέχρι το τέλος της αναμέτρησης δεν άλλαξε κάτι και η Ένωση κέρδισε με 86-75 και πήρε τη 14η της νίκη στο πρωτάθλημα.

Τα δεκάλεπτα: 25-31, 47-54, 57-66, 75-86

ΓΣΛ Φάρος (Σκουρτόπουλος): Μπέιντερ 2, Σάφτενααρ 7 (1), Μπαρτ 28 (4), Παπαντωνίου 8 (1), Κιλί, Παπαμακάριος 3 (1), Μαραγκός, Μουράτος 5 (1), Διαμαντάκος 3, Βαβάτσικος 7 (1), Φένερ 12

ΑΕΚ (Σάκοτα): Τζέιμς 4, Γκριν 15 (1), Άτιτς 7 (1), Λαρεντζάκης 11 (3), Χάντερ 18, Πάντερ 7, Ξανθόπουλος 3 (1), Σάκοτα 9 (1), Μαυροειδής 9, Καββαδάς 3

Πηγή: ebasket.gr