Facebook Pixel Sportdog.gr | Έτσι πας σπίτι σου, όχι Βελιγράδι! Τραγικός Ολυμπιακός, «συνετρίβη» από Ζαλγκίρις και... τρέχει
| 2018-04-24 21:59:00

του Βαγγέλη Καράμαλη

Οι Πειραιώτες έχασαν 80-60 και η σειρά είναι στο 2-1.

Μπορεί τα προβλήματα τραυματισμών και οι απουσίες να αποτελούν δικαιολογία, ωστόσο ο Ολυμπιακός παρουσίασε κάκιστη εικόνα στο πρώτο ματς με την Ζαλγκίρις στη Λιθουανία και έχασε με 80-60. Η σειρά πλέον είναι στο 2-1 και η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους ψάχνει άλλη μία νίκη την Πέμπτη (26/4, 20:00) για να πάει στο Final 4, ενώ οι Πειραιώτες θέλουν να κάνουν το 2-2 και να φέρουν την σειρά ξανά στο ΣΕΦ την επόμενη εβδομάδα.

ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Ο Ολυμπιακός, με τους Μιλουτίνοφ και Πρίντεζη να παίρνουν από νωρίς χρόνο συμμετοχής στο παιχνίδι παρά τα προβλήματα τραυματισμών τους, ξεκίνησε πολύ καλά, με οδηγό στο σκορ τον Ρόμπερτ. Ο Αμερικανός έκανε το 4-8 και το 7-13 με τρίποντο, ενώ παρά την προσπάθεια των Λιθουανών να μαζέψουν την διαφορά, ο ίδιος και πάλι με 2/2 βολές έκανε το 13-16 στο 8’. Η Ζαλγκίρις ωστόσο, στα τελευταία δύο λεπτά της πρώτης περιόδου βρήκε εύκολους πόντους με δεύτερες επιθέσεις, πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με τον Ούντριχ για το 17-16, ενώ έκλεισε το δεκάλεπτο στο 21-19.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός έχασε την συγκέντρωση του σε άμυνα και επίθεση και κάνοντας πάρα πολλά λάθη και στις δύο πλευρές του παρκέ, βρέθηκε από το -1 (23-22) στο -13 (25-24). Οι Λιθουανοί χτύπησαν κοντά στο καλάθι με τον Γιανκούνας, αλλά και με εύκολους πόντους των Πάνγκος και Ντέιβιτς, έφτασαν στο 42-26 στο 17’. Οι Πειραιώτες παρότι έδειχναν… χαμένοι και χωρίς τρόπο να αντιδράσουν, κατάφεραν να μαζέψουν την διαφορά στο ημίχρονο στο 47-36, με ένα έμμεσο τρίποντο του Μιλουτίνοφ και ένα κανονικό από τον Μάντζαρη.

Παρά την διακοπή του ημιχρόνου, ο Ολυμπιακός δεν βελτίωσε την εικόνα του στην τρίτη περίοδο ούτε στην άμυνα ούτε στην επίθεση. Παρόλα αυτά, οι Πειραιώτες μέχρι και το 27’ δεν είχαν… χάσει την διαφορά, καθώς το τρίποντο του Παπαπέτρου μείωσε σε 49-39, ενώ βρίσκοντας σκορ από βολές του Πρίντεζη και του Σπανούλη έγραψαν το 53-44. Ωστόσο, η Ζαλγκίρις χτυπώντας με τον Γιανκούνας και πάλι στο side pick n' roll, πέτυχε συνεχόμενους πόντους και έφτασε στο 60-47, ενώ το δεκάλεπτο έκλεισε στο 67-50 μετά από τρίποντο του Τουπάν.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο ο Ολυμπιακός ξεκίνησε στο παρκέ με τους Ρόμπερτς, Στρέλνιεκς, Παπανικολάου, Τιλί και ΜακΛιν, ενώ μετά τις πρώτες άστοχες επιθέσεις, ο Σφαιρόπουλος σε μία προσπάθεια να… ανακατέψει το παιχνίδι, έπαιξε με τον Πρίντεζη «5» και τον Παπαπέτρου στο «4». Οι Πειραιώτες όμως έκαναν το ένα λάθος μετά το άλλο, χρεώθηκαν ακόμα και 5’’ στην επαναφορά, ενώ η Ζαλγκίρις με το πρώτο της καλάθι στο 33’, έκανε το 71-52! Ο Ολυμπιακός κυνηγούσε ένα θαύμα, όμως με τον Σπανούλη στον πάγκο για να ξεκουράζεται και τον Πρίντεζη με το πρώτο του καλάθι στο 36’, ήταν αδύνατον να διεκδικήσει κάτι από το παιχνίδι. To 80-60 πάντως, που ήταν και το τελικό σκορ, χτυπάει ένα ηχηρό «καμπανάκι» ενόψει του ματς… τελικός την Πέμπτη!

Τα δεκάλεπτα: 21-19, 47-36, 67-50, 80-60

ΤΑ «ΚΛΕΙΔΙΑ» ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Ο Ολυμπιακός έκανε αμέτρητα λάθη σε άμυνα και επίθεση, καθώς δεν είχε καλή συγκέντρωση και δεν μπόρεσε με εξαίρεση το πρώτο δεκάλεπτο, να μπει στον ρυθμό του αγώνα. Οι Λιθουανοί ακολούθησαν πιστά τις εντολές του Γιασικεβίτσιους, βρήκαν πόντους χωρίς… τραβηγμένες επιθέσεις και έφτασαν εύκολα στη νίκη. Με τον Σπανούλη – Πρίντεζη σε τόσο κακή μέρα, οι Πειραιώτες δεν είχαν ελπίδες.

ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΚΕΡΔΙΣΕ Ο Ολυμπιακός: Οι Πειραιώτες παρουσιάστηκαν ανέτοιμοι για την κρισιμότητα του αγώνα και τώρα… τρέχουν με την σειρά στο 2-1. Δεν έπαιξαν την «σκληρή» άμυνα του ΣΕΦ ούτε είχαν κάποιο ξεκάθαρο πλάνο στην επίθεση.

Ο ΚΟΡΥΦΑΙΟΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Ένα ακόμη εκπληκτικό παιχνίδι από τον Μπράντον Ντέιβις που κυριάρχησε κάτω από τα δύο καλάθια και τέλειωσε το ματς με 18 πόντους και 3 ριμπάουντ.

Η ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ: Ο Μπόμπι Μπράουν για ακόμα μία φορά ήταν εκτός αγώνα. Δεν βοήθησε καθόλου και πήρε πολλές λάθος προσπάθειες.

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ:  Η τεράστια διαφορά που έχασε ο Ολυμπιακός σε ένα τόσο σημαντικό παιχνίδι. Βέβαια, οι βαριές ήττες κάποιες φορές βγαίνουν και σε… καλό, όπως συνέβη και με τη Ρεάλ Μαδρίτης στη σειρά με τον Παναθηναϊκό.

Η ΕΞΕΔΡΑ: Οι Λιθουανοί απέδειξαν για ακόμα μία φορά πως έχουν ένα από τα πιο… καυτά και μπασκετικά γήπεδα της Ευρώπης. Εκπληκτικοί!

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ: Ντέιβις 18 (6/8 δίποντα, 6/7 βολές), Πάνγκος 12 (2), Τουπάν 10 (2), Ούντριχ 6 (6 ασίστ), Γιανκούνας 13 (5/5 δίποντα, 3/4 βολές, 6 ριμπάουντ), Σάλιους, Μιλάκνις 1 (0/4 τρίποντα, 1/2 βολές), Μίτσιτς 8 (6 ασίστ), Ουάιτ 5, Καβαλιάουσκας 7, Βαλίνσκας, Ουλανόβας.

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ: 24/33 δίποντα, 4/16 τρίποντα, 20/25 βολές, 31 ριμπάουντ (25+6), 23 ασίστ, 3 κλεψίματα, 12 λάθη, 1 τάπα.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: ΜακΛιν 6, Μπράουν (0/1 δίποντο, 0/2 τρίποντα, 0/2 βολές), Παπαπέτρου 5 (1/5 σουτ, 2/2 βολές, 8 ριμπάουντ), Σπανούλης 14 (3/6 δίποντα, 0/6 τρίποντα, 8/9 βολές), Μιλουτίνοβ 3, Στρέλνιεκς 3 (0/3 σουτ, 3/3 βολές, 3 ασίστ), Τιλί 6 (1), Πρίντεζης 3 (1/8 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 1/2 βολές), Παπανικολάου 6, Μάντζαρης 3 (1), Ρόμπερτς 11 (1), Μπόγρης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: 14/31 δίποντα, 4/22 τρίποντα, 20/27 βολές, 24 ριμπάουντ (17+7), 12 ασίστ, 5 κλεψίματα, 11 λάθη, 2 τάπες.