Facebook Pixel Sportdog.gr | ΑΕΚάρα με ψυχή στον τελικό - «Έλιωσε» τη Μούρθια και… σηκώνει κούπα στο ΟΑΚΑ!
| 2018-05-04 23:31:00

ΑΕΚάρα με ψυχή στον τελικό - «Έλιωσε» τη Μούρθια και… σηκώνει κούπα στο ΟΑΚΑ!

του Δημήτρη Δημητρόπουλου

Νίκη-θρίλερ (77-75) και πρόκριση στον τελικό για τη Βασίλισσα!

Στον τελικό του Basketball Champions League προκρίθηκε η ΑΕΚ, η οποία ονειρεύεται να σηκώσει το τρόπαιο μέσα στο ΟΑΚΑ στον τελικό της Κυριακής κόντρα στη Μονακό!

Η Ένωση δυσκόλεψε τη ζωή της και λίγο έλειψε να «αυτοκτονήσει» στο φινάλε, ωστόσο πήρε συγκλονιστική νίκη επί της Μούρθια με 77-75 στο «καυτό» ΟΑΚΑ και πέρασε στον τελικό!

Η ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ ΤΟΥ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ:  Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στα πρώτα λεπτά, με καμία από τις δύο ομάδες να μην μπορεί να ξεφύγει στο σκορ. Το μεγαλύτερο προβάδισμα της ΑΕΚ μέχρι το 6’ ήταν της τάξεως των τεσσάρων πόντων (11-7), όμως η Μούρθια αντέδρασε και με ένα σερί 10-0 πέρασε μπροστά με 17-11 στο 9’. Ωστόσο, η Ένωση ανέβασε άμεσα την απόδοσή της, έτρεξε ένα σερί 7-0 και ανέκτησε το προβάδισμα (18-17) μέσα σε μόλις ένα λεπτό.

Στο μεγαλύτερο κομμάτι της δεύτερης περιόδου η ΑΕΚ ήταν εντυπωσιακή. Ήλεγξε πλήρως το ρυθμό του αγώνα και με το επιθετικό ανέβασμα των Σάκοτα, Πάντερ και Χάρις κατά κύριο λόγο, άρχισε να αυξάνει την υπέρ της διαφορά, η οποία έφτασε σε διψήφια επίπεδα στο 15’ (33-21), ενώ άγγιξε τη μεγαλύτερη τιμή της στο 16’ (37-22). Παρ’ όλα αυτά, το ημίχρονο δεν ολοκληρώθηκε με ανάλογο τρόπο για την Ένωση, η οποία «μπλόκαρε» στην επίθεση και χαλάρωσε στην άμυνα, δίνοντας την ευκαιρία στη Μούρθια να πλησιάσει στο σκορ και με ένα επιμέρους σκορ 12-3 να πάει στα αποδυτήρια για το ημίχρονο ούσα έξι πόντους πίσω (40-34).

To δεύτερο μέρος ξεκίνησε με άσχημο τρόπο για την ΑΕΚ, η οποία άρχισε να μην λειτουργεί καθόλου καλά στην επίθεση, παίρνοντας «τραβηγμένα» σουτ, ενώ στον τομέα της άμυνας χάρισε συνεχόμενα επιθετικά ριμπάουντ στους Ισπανούς. Κάπως έτσι η Μούρθια όχι απλά «ροκάνισε» τη διαφορά με γρήγορο ρυθμό, αλλά πέρασε και μπροστά στο σκορ (51-50) στο 27’.

Το παιχνίδι έγινε ντέρμπι, όμως η ΑΕΚ βρήκε ρυθμό στο κατάλληλο σημείο. Με βελτιωμένη άμυνα και μεγάλα σουτ από Χάρις και Μαυροειδή η Ένωση ανέκτησε τον έλεγχο της αναμέτρησης, εδραίωσε μια σταθερή διαφορά άνω των 5 πόντων, ενώ στο 35’ ξέφυγε με 9 (70-61).

Η ΑΕΚ έμοιαζε να έχει «κλειδώσει» τη νίκη, ούσα μπροστά με 76-68 σχεδόν δύο λεπτά πριν το φινάλε, όμως μια σειρά από λανθασμένες επιλογές της Ένωσης έβαλαν ξανά τη Μούρθια στο παιχνίδι. Οι Ισπανοί πέτυχαν δύο γρήγορα καλάθια μειώνοντας σε 76-72, η Ένωση αστόχησε σε δύο σερί επιθέσεις, με τη Μούρθια να κερδίζει ισάριθμα φάουλ και με συνολικά 3/4 βολές να μειώνει στον πόντο (76-75). Ο Τζέιμς πέτυχε 1/2 βολές περίπου 6’’ πριν το φινάλε και εν συνεχεία έπαιξε καλή άμυνα πάνω στον Ρόχας, ο οποίος πέταξε την μπάλα εκτός παρκέ στη λήξη του χρόνου, με την ΑΕΚ να κατακτά οριακή νίκη με σκορ 77-75!

ΤΑ «ΚΛΕΙΔΙΑ» ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το επιθετικό ξέσπασμα της ΑΕΚ, που της εξασφάλισε διαφορά 8 πόντων στο πιο κρίσιμο σημείο. Η σπουδαία εμφάνιση των Χάρις, Σάκοτα και Πάντερ στην επίθεση, καθώς και η καθοριστική άμυνα του Τζέιμς στην τελευταία κατοχή της Μούρθια.

Ο ΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΗΣ: Ο Μάνι Χάρις ήταν ο πρώτος σκόρερ του αγώνα με 20 πόντους και εντυπωσιακά ποσοστά ευστοχίας (9/15), ενώ πέτυχε και δύο πολύ μεγάλα καλάθια στα τελευταία λεπτά.

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ: Η ΑΕΚ πήρε τη νίκη, πέρασε στον τελικό και θα έχει την ευκαιρία να διεκδικήσει ένα ευρωπαϊκό τρόπαιο μετά από πάρα πολλά χρόνια και μάλιστα μπροστά στο κοινό της!

Η ΕΞΕΔΡΑ: Το ΟΑΚΑ πήρε… φωτιά, με τους οπαδούς της ΑΕΚ να γεμίζουν το γήπεδο, όπως αναμενόταν, και να στηρίζουν την ομάδα τους με συνεχές τραγούδι.

ΑΕΚ: Γκριν 7 (3 ασίστ), Χάρις 20 (9/13 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 2/3 βολές), Τζέιμς 6 (1), Σάκοτα 15 (2), Ξανθόπουλος (7 ασίστ), Χάντερ (6 ριμπάουντ), Καββαδάς, Λαρεντζάκης 3, Μαυροειδής 9 (5 ριμπάουντ), Πάντερ 16 (4/8 τρίποντα), Βασιλόπουλος 1.

ΜΟΥΡΘΙΑ: Χάνα 17 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 4 κλεψίματα), Λίμα 4, Όλεσον 10 (1), Ρόχας 8 (12 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Τούμπα 5 (6 ριμπάουντ), Αντέλο, Μπενίτε 19 (3), Κλουφ, Σόκο 12 (8 ριμπάουντ), Ουρτασούν.

ΑΕΚ: 17/31 δίποντα, 8/22 τρίποντα, 19/31 βολές, 32 ριμπάουντ (26+6), 15 ασίστ, 14 λάθη, 9 κλεψίματα, 6 τάπες.

ΜΟΥΡΘΙΑ: 19/43 δίποντα, 6/20 τρίποντα, 19/25 βολές, 44 ριμπάουντ (25+19), 14 ασίστ, 15 λάθη, 10 κλεψίματα, 3 τάπες.