Facebook Pixel Παναθηναϊκός - ΠΑΟΚ 84-67
| 2018-05-26 19:17:00

Σάρωσε ξανά ο θεαματικός Παναθηναϊκός - Παππάς και Τζέιμς «καθάρισαν» τον ΠΑΟΚ!

του Δημήτρη Δημητρόπουλου

Νέα εμφατική νίκη του Τριφυλλιού με 84-67, που έκανε το 2-0.

Ο Παναθηναϊκός συνέχισε από εκεί που είχε σταματήσει δύο ημέρες νωρίτερα, αφού πραγματοποίησε ακόμα μια εντυπωσιακή εμφάνιση κερδίζοντας εύκολα τον ΠΑΟΚ με 84-67 και κάνοντας το 2-0 στη σειρά των ημιτελικών.

Κορυφαίος για το Τριφύλλι ήταν ο Νίκος Παππάς, που σταμάτησε στους 17 πόντους, ενώ ο Μάικ Τζέιμς είχε 10, προσφέροντας παράλληλα αρκετές θεαματικές φάσεις.

Η ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ ΤΟΥ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ:  Ο Παναθηναϊκός μπήκε… φουριόζος στο παιχνίδι, καθώς με δύο τρίποντα του Σίνγκλετον και ένα του Τζέιμς πήρε ένα γρήγορο προβάδισμα με 9-0, όμως η απάντηση του ΠΑΟΚ ήταν άμεση, αφού οι Θεσσαλονικείς απάντησαν με δικό τους σερί 9-0 και ισοφάρισαν. Ωστόσο, ο Παναθηναϊκός αντέδρασε με δικό του σερί 7-0, πήρε προβάδισμα με 16-9 και έκτοτε πάτησε… γκάζι και απομακρύνθηκε στο σκορ. Με ηγέτη τον Νίκο Παππά, που «ζεστάθηκε» από νωρίς οι Πράσινοι εξασφάλισαν διψήφια διαφορά και ολοκλήρωσαν το πρώτο δεκάλεπτο με σκορ 24-13 υπέρ τους.

Ο ΠΑΟΚ ανέβασε την απόδοσή του στη δεύτερη περίοδο του αγώνα και παίζοντας μια σειρά από καλές άμυνες, «ροκάνισε» σιγά σιγά τη διαφορά, πλησιάζοντας μέχρι και στους 4 στο 14’ (27-23). Στη συνέχεια, όμως, ο Παναθηναϊκός βρήκε τις λύσεις ώστε να ξεφύγει και πάλι, με τον Δικέφαλο να μην βρίσκει απαντήσεις αυτή τη φορά. Ένα γκολ-φάουλ του Λοτζέσκι επανέφερε άμεσα τη διαφορά στους 10 (35-25) και εν συνεχεία οι Πράσινοι έτρεξαν ένα επιμέρους σκορ 11-4, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με 46-30.

Στο δεύτερο ημίχρονο δεν άλλαξε ουσιαστικά τίποτα, με τον Παναθηναϊκό να αποδεικνύει τη διαφορά ποιότητας που τον χωρίζει από τον αντίπαλό του σε επίθεση και άμυνα. Ο Παππάς συνέχισε να είναι ζεστός, ενώ στην εξίσωση της αναμέτρησης μπήκε και ο Τζέιμς, ο οποίος πέτυχε 10 πόντους και μοίρασε 5 ασίστ, ενώ έβγαλε και ορισμένες εντυπωσιακές φάσεις. Η διαφορά υπέρ του Παναθηναϊκού έφτασε μέχρι και στους 21 πόντους (75-54), ενώ ο ΠΑΟΚ δεν μπόρεσε να μειώσει κάτω από τους 14 (51-37). Το Τριφύλλι έκανε συντήρηση δυνάμεων, με την απόσυρση Παππά, Καλάθη και Σίνγκλετον στον πάγκο στα τελευταία λεπτά και τελικά επικράτησε με 84-67.

ΤΑ «ΚΛΕΙΔΙΑ» ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Ο Παναθηναϊκός ήλεγξε από την αρχή τον ρυθμό του αγώνα, κέρδισε κατά κράτος τη μάχη των ριμπάουντ (46-31) και βρήκε λύσεις που του επέτρεψαν να ξεφύγει στο σκορ κάθε φορά που ο ΠΑΟΚ τον απειλούσε.

Ο ΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΗΣ: Ο Νίκος Παππάς πέτυχε 17 πόντους, πραγματοποιώντας την καλύτερη του εμφάνιση εδώ και καιρό.

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ: Πέντε λεπτά πριν το φινάλε της αναμέτρησης, ο Λάκι Τζόουνς έπεσε άσχημα στο έδαφος και τραυματίστηκε μετά από φάουλ του Βουγιούκα. Ο Αμερικανός τρόμαξε τους πάντες με τον τρόπο που έπεσε στο παρκέ και όταν τελικά σηκώθηκε, οι φίλαθλοι του Παναθηναϊκού τον χειροκρότησαν ιπποτικά.

Η ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Ο Κέι Σι Ρίβερς είναι ντεφορμέ εδώ και καιρό. Ο Αμερικανός δεν βρήκε ρυθμό ούτε σήμερα και περιορίστηκε στους 3 πόντους, παρά το γεγονός ότι έπαιξε σχεδόν 21 λεπτά.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 11 (2/7 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Ρίβερς 3 (1), Τζέιμς 10 (1 τρίποντο, 5 ασίστ), Γκιστ 2 (8 ριμπάουντ), Καλάθης 9 (1/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ σε 18:42), Παππάς 17 (3), Βουγιούκας 6, Λεκαβίτσιους 10 (1), Όγκαστ 2, Λοτζέσκι 5, Αντετοκούνμπο 3 (1), Μήτογλου 6 (5 ριμπάουντ).

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Χρυσικόπουλος, Κρουμπάλι 6, Κόνιαρης 6 91), Χαραλαμπόπουλος 8 (1/6 δίποντα), Γκος 4 (1/8 σουτ), Πέτεγουεϊ 11 (4/13 σουτ), Καρράς 2, Μαργαρίτης 3, Ζάρας 9 (3), Κατσίβελης 6, Τζάκσον 7, Τζόουνς 5.

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού: 17/34 δίποντα, 10/28 τρίποντα, 20/28 βολές, 46 ριμπάουντ (32 αμυντικά - 14 επιθετικά), 14 ασίστ, 5 κλεψίματα, 1 κόψιμο, 11 λάθη.

Τα ομαδικά στατιστικά του ΠΑΟΚ: 15/40 δίποντα, 7/22 τρίποντα, 16/21 βολές, 31 ριμπάουντ (21 αμυντικά - 10 επιθετικά), 15 ασίστ, 7 κλεψίματα, 3 κοψίματα, 9 λάθη.