Facebook Pixel Sportdog.gr | «Περίπατος» παρά τις απουσίες για τον ΠΑΟΚ!
| 2018-09-23 17:49:00

«Περίπατος» παρά τις απουσίες για τον ΠΑΟΚ!

Χωρίς Γκος, Ζάρα και Αθηναίου ο ΠΑΟΚ κατάφερε να επικρατήσει με 62-71 επί της πανάκριβης Μπαχτσεσεχίρ.

Κάνοντας ένα πολύ συγκεντρωμένο παιχνίδι αμυντικά και με τους ξένους του (Χάτσερ, Πόουπ, Μορέιρα, Τζόουνς) να δίνουν πολλές λύσεις επιθετικά, ο ΠΑΟΚ επικράτησε πιο εύκολα από ότι δείχνει το τελικό 62-71 στην Κωνσταντινούπολη, της Μπαχτσεσεχίρ.

Χθες ηττήθηκε με 89-79 από την ίδια ομάδα και ο προβληματισμός, πέρα από την ήττα, είχε να κάνει και με τους τραυματισμούς Γκος (κυρίως) και Σχίζα. Ο δεύτερος αγωνίστηκε σήμερα, ενώ ο πρώτος, μαζί με τον Ζάρα, έμειναν εκτός. Παρόλα αυτά, ο ΠΑΟΚ, έκανε ένα εξαιρετικό αμυντικό παιχνίδι, κόντρα σε μια ομάδα που ήρθε για να πρωταγωνιστήσει φέτος στην Τουρκία, έχοντας πολύ ακριβούς Αμερικανούς στο ρόστερ και επικράτησε με 62-71, όντας ουσιαστικά μπροστά στο σκορ από το ξεκίνημα του αγώνα.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε με Κόνιαρη, Χάτσερ, Τζόουνς, Πόουπ, Μορέιρα και παίζοντας από την αρχή συγκεντρωμένα στην άμυνα, έβρισκε και λύσεις στην επίθεση. Αρχικά, προηγήθηκε με 2-10 και με τον Πόουπ πρώτο σκόρερ σε εκείνο το διάστημα (7π.), έκλεισε την πρώτη περίοδο στο +11 (12-23).

Με πεντάδα με Χάτσερ, Σχίζα (που τελικά πήρε χρόνο συμμετοχής, καθώς ξεπέρασε το χθεσινό διάστρεμμα), Τζόουνς, Μαργαρίτη και Γκάρετ, ο ΠΑΟΚ συνέχιζε να έχει τον έλεγχο, στο μεγαλύτερο κομμάτι και της δεύτερης περιόδου. Μάλιστα, πήγε τη διαφορά μέχρι και τους +16 (14-30), πάντα με «οδηγό» του την άμυνα. Η Μπαχτσεσεχίρ, έβαλε δύο συνεχόμενα τρίποντα για το 20-30, αλλά ο Χάτσερ είχε την ίδια απάντηση για το 20-35. Κάπου εκεί, ο ΠΑΟΚ έχασε το ρυθμό του στην επίθεση, οι Τούρκοι έπαιξαν πιο συγκεντρωμένα στην άμυνα και μέχρι την ανάπαυλα, μείωσαν σε 32-39.

Πρώτος σκόρερ του ΠΑΟΚ μέχρι εκείνο το σημείο, ήταν ο Χάτσερ με 10 πόντους, ενώ 9 είχε ο Μορέιρα και 7 ο Πόουπ.

Στην τρίτη περίοδο, ο ΠΑΟΚ συνέχιζε να ελέγχει το παιχνίδι, παραμένοντας πολύ συγκεντρωμένος στο κομμάτι της άμυνας. Οι ξένοι του, ήταν ιδιαίτερα ορεξάτοι στην επίθεση και πλην του συνήθη ύποπτου, Χάτσερ, ακολούθησαν και οι Μορέιρα, Πόουπ (11π.) αλλά και ο Τζόουνς (10π.). Η διαφορά πήγε στο +15 στο τέλος της τρίτης περιόδου (41-56) και η υπόθεση νίκη, να έχει τελειώσει.

Με το +15, ο ΠΑΟΚ είχε τον έλεγχο και στην τρίτη περίοδο και παρότι οι Τούρκοι προσπάθησαν να ξαναμπούν στη διεκδίκηση της νίκης, ένα τρίποντο του Χρυσικόπουλου, 1.30 λεπτό πριν το τέλος, έκανε το 57-71 και ολοκλήρωσε το θέμα του νικητή, με το μόνο που απέμενε να είναι το τελικό σκορ, το οποίο έφτασε στο 62-71.

Για τον ΠΑΟΚ, ο Μαλίκ Πόουπ έκανε την καλύτερη του εμφάνιση, μέχρι στιγμής, έχοντας 16 πόντους αλλά και 15 ριμπάουντ, ενώ 13 είχε ο Χάτσερ με 3/6 τρίποντα, 11 ο Μορέιρα και 10 ο Πόουπ με 7 ριμπάουντ.

Δεκάλεπτα:12-23, 32-39, 41-56, 62-71

Μπαχτσεσεχίρ (Σ. Δέδας): Ράουτινς 3 (1), Γουάιτ 19 (1), Aλτιντίγκ 6 (1), Οζντεμίρ, Tούρνα 1, Oζκάν 6 (1), Γιαπάρ 4, Μπαμπ 15 (3), Κολόμ, Σλότερ 6, Πρέλτζιτς 2.

ΠΑΟΚ (Η. Παπαθεοδώρου): Τζόουνς 10 (2), Mορέιρα 11, Χρυσικόπουλος 5 (1), Σχίζας 2, Κόνιαρης 6 (1), Μαργαρίτης 4, Πόουπ 16, Χάτσερ 13 (3), Γκάρετ 4.

Πηγή: paok24.com