Facebook Pixel Sportdog.gr | ΠΑΟ… για όλα τα γούστα και με «όπλα» να φτάσει ψηλά – Άνετα τη Φενέρ, πήρε πρωτιά (BINTEO)
| 2018-09-28 22:13:00

του Βαγγέλη Καράμαλη

Νίκησε 85-80 και κατέκτησε το «Παύλος Γιαννακόπουλος».

Παίζοντας πολύ ωραίο μπάσκετ σε μεγάλα διαστήματα του μεγάλου τελικού του τουρνουά «Παύλος Γιαννακόπουλος», ο Παναθηναϊκός νίκησε σχετικά εύκολα τη Φενέρ με 85-80.

Οι Πράσινοι είχαν για ηγέτη τους τον Καλάθη, ωστόσο σε εξαιρετική βραδιά ήταν οι Παππάς, Παπαπέτρου και Λοτζέσκι, ενώ οι Λάσμε, Γκιστ και Τόμας έδωσαν λύσεις από ψηλά τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση.

Το Τριφύλλι λοιπόν ολοκλήρωσε με τον καλύτερο τρόπο το τουρνουά και απέδειξε πως διαθέτει ένα γεμάτο ρόστερ, με το οποίο ο Τσάβι Πασκουάλ θα δουλέψει, ώστε ο Παναθηναϊκός να κατακτήσει τους τίτλους στην Ελλάδα και να επιστρέψει τουλάχιστον στο Final 4 της Ευρωλίγκας.

Όσον αφορά την εξέλιξη της αναμέτρησης, ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε ιδανικά το παιχνίδι, καθώς το πρώτο καλάθι της αναμέτρησης ήταν τρίποντο του Λοτζέσκι, ενώ ακολούθησαν άλλα δύο από τον Παπαπέτρου και τον ΒελγοΑμερικανό για το 8-4 και το 12-8 αντίστοιχα. Οι Πράσινοι δούλευαν πολύ καλά και στα δύο μέρη του παρκέ και με ένα δύσκολο σουτ του Παπαπέτρου από μέση απόσταση προηγήθηκαν 14-8 και με τρίποντο του Λοτζέσκι μετά από ριμπάουντ του Λεκαβίτσιους, έγραψαν το 19-13. Το τελικό σκορ της πρώτης περιόδου ήταν 22-15.

Στην δεύτερη περίοδο όμως η Φενέρ βελτίωσε την απόδοσή της, η άμυνα του Παναθηναϊκού χαλάρωσε και με συνεχόμενους πόντους του Λοβέρν οι Τούρκοι μείωσαν σε 24-23. Ο Αντετοκούνμπο με τρίποντο έγραψε το 27-23, όμως ο εξαιρετικός και απόψε Σλούκας απάντησε άμεσα, ενώ ο Μέλι έβαλε για πρώτη φορά μπροστά την Φενέρ με 27-28. Από εκεί και πέρα, το ματς πήγαινε πόντο-πόντο, με τον Σλούκα να κάνει με νέο τρίποντο το 37-37, τον Λάσμε με τέσσερις συνεχόμενους πόντους να βάζει μπροστά το Τριφύλλι 42-38 και το ημίχρονο τελικά να κλείνει με σκορ 42-41 υπέρ του Τριφυλλιού.

Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε για τον Παναθηναϊκό με τον Παππά να δίνει έξτρα ενέργεια στο παρκέ και να… τραβάει στο σκορ το Τριφύλλι. Ο Έλληνας γκαρντ έκανε το 44-41, ο Λοτζέσκι με τρίποντο το 47-41 και ο Καλάθης το 49-46. Οι Πράσινοι είχαν καλές επιλογές στην επίθεση, ενώ στην άμυνα παρότι είχαν καλές αντιδράσεις, δεν μπορούσαν να σταματήσουν τους Σλούκα και Ντίξον. Παρόλα αυτά, όταν ο Παππάς πήρε… το όπλο του, ο Παναθηναϊκός πήρε και διαφορά ασφαλείας. Ο Έλληνας άσος έκλεψε και έδωσε στον Γκιστ που κάρφωσε για το 53-48, έκανε μετά από ασίστ του Καλάθη του 55-50, ενώ με δύο τρίποντα έγραψε το 61-55! Η Φενέρε πάντως κατάφερε να αντιδράσει και με τρίποντο του Σλούκα κατάφερε δευτερόλεπτα πριν το τέλος της περιόδου να μειώσει σε 65-62, όμως ο Λεκαβίτσιους με buzzer beater πίσω από το κέντρο έκανε το 68-62!

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, ο ρυθμός έπεσε σημαντικά και οι δύο προπονητές έκαναν αλλαγές και αρκετές δοκιμές σε συστήματα και παίκτες. Οι Τούρκοι προσπάθησαν να μειώσουν στο σκορ, όμως ο Παπαπέτρου έκανε το 72-62 και ο Τόμας το 74-62, ενώ λίγο αργότερα ο ίδιος με τρίποντο έγραψε το 85-72, δύο λεπτά πριν το φινάλε και… τελείωσε το ματς. Το τελικό σκορ ήταν 85-80.

Τα δεκάλεπτα: 22-15, 42-41, 68-62, 85-80.

Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ (Τσάβι Πασκουάλ): Τόμας 11, Λάνγκφορντ 5, Λάσμε 10, Παπαπέτρου 11, Παππάς 12, Γκιστ 2, Λεκαβίτσιους 6, Λοτζέσκι 13, Καλάθης 8, Αντετοκούνμπο 3, Μήτογλου 4.

Φενέρμπαχτσε (Ζέλικο Ομπράντοβιτς): Μέλι 7, Μαχμούτογλου 2, Ένις 9, Κάλινιτς 7, Σλούκας 15, Γκούντουριτς 4, Γκιουλέρ, Ντίξον 10, Ντουβερίογλου 7, Ντατόμε 4, Λοβέρν 15.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα του 1ου τουρνουά «Παύλος Γιαννακόπουλος»