Facebook Pixel Sportdog.gr | Θρύλος για μεγάλα πράγματα – Εντυπωσιακή η ομάδα του Μπλατ, «πάτησε» τη Χίμκι και άφησε υποσχέσεις!
| 2018-10-12 21:45:00

Εξαιρετικός σε άμυνα και επίθεση, νίκησε άνετα στη Μόσχα 87-66.

Ο ανανεωμένος Ολυμπιακός του Ντέιβιντ Μπλατ δυσκολεύτηκε μόνο για ένα δεκάλεπτο κόντρα στην άναρχη και χωρίς κανένα πλάνο Χίμκι του Γιώργου Μπαρτζώκα και πραγματοποιώντας εντυπωσιακή εμφάνιση σε άμυνα και επίθεση… ισοπέδωσε τους Ρώσους με 87-66 στην πρεμιέρα της Euroleague.

Οι Πειραιώτες ήταν εξαιρετικοί και στις δύο πλευρές του παρκέ και είχαν σε μεγάλη μέρα τους Σπανούλη, ΛέΝτέι, Βεζένκοφ, Μιλουτίνοφ και Τιμά. Έτσι λοιπόν, ο Ολυμπιακός πάει με τρομερή ψυχολογία στην... διαβολοεβδομάδα, καθώς θα ταξιδέψει στην Ισπανία για να αντιμετωπίσει την Τετάρτη τη Μπασκόνια και την Παρασκευή θα υποδεχθεί την Αρμάνι Μιλάνο στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας.

Η ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ ΤΟΥ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ: Το ματς ξεκίνησε με ένα καλάθι του Πρίντεζη στον αιφνιδιασμό, όμως από εκεί και πέρα ακολούθησε ένας… μονόλογος της Χίμκι, η οποία με επτά συνεχόμενους πόντους του Γκιλ και πέντε του Κρόκερ, έτρεξε ένα σερί 12-0 και προηγήθηκε 12-2. Ο Ντέιβιντ Μπλατ βλέποντας τους παίκτες του να έχουν χάσει τον ρυθμό, πήρε αμέσως τάιμ άουτ και κατάφερε να τα φέρει όλα τούμπα.

Οι Πειραιώτες επέστρεψαν στο παρκέ με άλλη ψυχολογία και λογική και κατάφερε να επιστρέψουν στο παιχνίδι και μάλιστα με πόντους των Σπανούλη και Γκος να προσπεράσουν για το 12-13. Η Χίμκι κατάφερε να μείνει κοντά στο σκορ με πόντους του Σβεντ, προηγήθηκε 15-13 και 20-17, ενώ το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 22-20.

Στη δεύτερη περίοδο οι Πειραιώτες πάτησαν γκάζι και παίζοντας εξαιρετική άμυνα και κυκλοφορώντας ωραία την μπάλα στην επίθεση, κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα στο σκορ. Προηγήθηκαν 29-34 και 29-36 με πόντους των Βεζένκοβ και Μιλουτίνοφ, ενώ η Χίμκι κρατιόταν στο παιχνίδι αποκλειστικά με πόντους των Σβεντ και Γκιλ και χωρίς κανένα σοβαρό πλάνο στις επιθέσεις της. Έτσι λοιπόν, ο Ολυμπιακός κατάφερε να κλείσει ιδανικά το ημίχρονο, καθώς με εντυπωσιακό κάρφωμα του ΛεΝτέι έγινε το 34-41, ενώ ο Σπανούλης με buzzer beater έγραψε το 34-44!

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό να είναι και πάλι το απόλυτο αφεντικό στο παρκέ και τους Ρώσους να… κυνηγούν με άναρχο τρόπο το σκορ. Οι Πειραιώτες όμως, βάζοντας στο παιχνίδι και τον Πρίντεζη βρήκαν εύκολους πόντους και κατάφεραν να κρατήσουν το προβάδισμά τους. Ο Έλληνας φόργουαρντ έκανε το 34-46 και ο Γκος με τρίποντο το 36-51. Η Χίμκι έβρισκε σκορ μόνο με τα τρελά σουτ του Σβεντ, ο οποίος έκανε το 46-55 και το 54-60, όμως το δεκάλεπτο έκλεισε με γκολ-φάουλ του Τίμα για το 63-54!

Στην τελευταία περίοδο η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα προσπάθησε να τα φέρει όλα τούμπα, όμως ο Ολυμπιακός της… έκοψε το βήχα από τα πρώτα λεπτά. Ο Στρέλνκιες έκανε το 54-65 και ο Βεζένκοφ με τρίποντο το 54-68, ενώ ο Σβεντ με δύσκολα σουτ μείωσε σε 56-68 και 61-73. Ο Πρίντεζης ωστόσο με προσωπικό καλάθι 3.30’’ πριν το φινάλε έκανε το 63-78 και… καθάρισε το ματς, ενώ το τρίποντο του Στρέλνκιες έγραψε το 66-81. Το τελικό 66-87 έκανε ο ΛεΝτέι.

ΤΑ «ΚΛΕΙΔΙΑ» ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Ο Ολυμπιακός δεν ξεκίνησε καλά στο παιχνίδι, βρέθηκε να χάνει 10 πόντους, όμως το τάιμ άαουτ του Ντέιβιντ Μπλατ τα άλλαξε όλα. Οι Πειραιώτες μπήκαν στο πακρέ και έτρεξαν ένα εντυπωσιακό σερί και από εκείνο το σημείο και μετά δεν… έχασαν τα μάτια τους από τη νίκη.

Ο ΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΗΣ: Οι Σπανούλης, Μιλουτίνοφ και Στρέλνιεκς ήταν σε εξαιρετική ημέρα, όμως MVP ήταν ο ΛεΝτέι. Το νέο μεταγραφικό απόκτημα του Ολυμπιακού τελείωσε το ματς με 14 πόντους και 5/6 δίποντα, 4/4 βολές και 5 ριμπάουντ σε 18 λεπτά.

Η ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Η συνολική εικόνα της Χίμκι. Αν παίξει έτσι στα μισά φετινά της παιχνίδια, δεν έχει καμία τύχη για την 8αδα.

Η ΕΞΕΔΡΑ: Οι φίλοι της Χίμκι γέμισαν το γήπεδο και είχαν την τύχη να θαυμάσουν πρώτοι στην Ευρώπη την ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ.

ΠΡΟΠΟΝΗΤΕΣ: Ο Ντέιβιντ Μπλατ έδειξε με το… καλημέρα πως έχει αλλάξει τα πάντα στον Ολυμπιακό. Οι Πειραιώτες ήταν εξαιρετικοί τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση, ενώ όποτε «κόλλησαν», ο προπονητής τους πήρε τάιμ και άλλαξε τον ρυθμό. Απογοητευτικός ο Γιώργος Μπαρτζώκας, καθώς η Χίμκι έκανε μία τραγική εμφάνιση. Δεν υπήρχε κανένα πλάνο, ο Σβεντ έπαιζε μόνος του, ενώ στην άμυνα δεν είχαν ενέργεια.
ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-20, 34-44, 54-63, 66-87

ΧΙΜΚΙ (Μπαρτζώκας): Σβεντ 34 (3/7 δίποντα, 8/16 τρίποντα, 4/5 βολές, 2 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 4 λάθη σε 36 λεπτά), Μποστ 6, Κρόκερ 8 (2/9 σουτ), Βιάλτσεφ, Μάρκοβιτς, Μόνια, Γκιλ 13 (4/6 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο, 1 κόψιμο), Γκουμπάνοφ, Τζένκινς 2, Τόμας, Μίκι 3

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπλατ): Γουίλιαμς-Γκος 8 (2/4 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 1 κλέψιμο), Τουπάν, Σπανούλης 8 (2/3 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 1 κλέψιμο, 4 λάθη σε 24 λεπτά), Τίμα 8 (1), Μιλουτίνοβ 9 (3/5 δίποντα, 3/4 βολές, 9 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο, 1 κόψιμο), Στρέλνιεκς 11 (3/6 τρίποντα), Βεζένκοβ 13 (4/6 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο σε 17 λεπτά), Παπανικολάου 5 (1), Μάντζαρης, ΛεΝτέι 14 (5/6 δίποντα, 4/4 βολές, 5 ριμπάουντ σε 18 λεπτά)