Facebook Pixel Sportdog.gr | Θρύλος με ψυχή! Γλίτωσε το… χαρακίρι, πέρασε από την Μπασκόνια με σούπερ Μιλουτίνοφ-Σπανούλη
| 2018-10-17 23:39:00

Έκανε τα εύκολα-δύσκολα, όμως νίκησε 85-80.

Το 2/2 στην Ευρωλίγκα πανηγύρισε ο Ολυμπιακός, ο οποίος πραγματοποίησε τρομερή εμφάνιση για 30 λεπτά στην Μπασκόνια, έκανε ό,τι ήθελε στο παιχνίδι, όμως στο φινάλε παρουσίασε αυτοκτονικές τάσεις και νίκησε δύσκολα και με άγχος, 85-80.

Κορυφαίος της βραδιάς ήταν ο Μιλουτίνοφ με 23 πόντους και 11 ριμπάουντ, ενώ ματσάρα έκαναν και οι Σπανούλης, Βεζένκοφ και Τουπάν.

Η ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ ΤΟΥ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ: Στα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού, όπως συνέβη και στο ματς με τη Χίμκι, ο Ολυμπιακός δεν ξεκίνησε πολύ καλά και η Μπασκόνι… πίστεψε πως έχει ελπίδες. Ο Πουαριέ με γκολ-φάουλ έκανε το 3-0, όμως με πόντους των Σπανούλη και Τουπάν οι Πειραιώτες πέρασαν μπροστά στο σκορ με 5-7 μόλις στο τρίτο λεπτό. Στη συνέχεια οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ, με τον Πρίντεζη να κάνει το 11-11 και τον Παπανικολάου με τρίποντο στο τρανζίσιον το 14-19. Ο Τουπάν με νέο τρίποντο έγραψε το 17-22 και ο Μπόγρης το 17-24, ενώ το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με τις τρεις εύστοχες βολές του Στρέλνιεκς για το 19-27.

Ανάλογη ήταν η εικόνα της αναμέτρησης και στη δεύτερη περίοδο, όπου η Μπασκόνια προσπάθησε να αντιδράσει, με πόντους του Σενγκέλια και ένα τρίποντο του Τζάνινγκ μείωσε σε 26-27, όμως από εκεί και πέρα μπήκε στο ματς και ο Μιλουτίνοφ και… καθάρισε για τον Ολυμπιακό. Ο Σέρβος έκανε το 26-29, το 26-31 και το 28-36! Οι Πειραιώτες είχαν πατήσει πλέον γκάζι και με δύο εύστοχες βολές του Γουίλιαμας-Γκος βρέθηκαν στον 30-38 στο 16.16’’, ενώ έφτασαν στο +11’ (36-47) με τον Στρέλνιεκς. Το… κερασάκι όμως στο εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο των Πειραιωτών, όπως ακριβώς και στη Μόσχα απέναντι στη Χίμκι, ήταν το τρίποντο του Σπανούλη στη λήξη για το 39-50!

Επιστρέφοντας από την ανάπαυλα του ημιχρόνου, ο Ολυμπιακός παρουσιάστηκε ακόμα καλύτερος, καθώς βελτίωσε την άμυνά του, «χάλασε το μυαλό» των παικτών της Μπασκόνια και ανέβασε κι άλλο την διαφορά. Ο Σενγκέλια με τρίποντο μείωσε σε 42-50, όμως με πόντους των Γκος και Μιλουτίνοφ οι Πειραιώτες έφτασαν στο 42-58! Ο Γκαρίνο σταμάτησε το σερί 0-8 του Ολυμπιακού με τρίποντο, όμως με πόντους των Τουπάν και Στρέλνιεκς, η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ διατήρησε άνετα το προβάδισμά του, καθώς έφτασε στο 47-66! Το τρίτο δεκάλεπτο πάντως ολοκληρώθηκε με ένα απίθανο τρίποντο του Γκρέιντζερ πίσω από το κέντρο για το 52-67.

Η τέταρτη και τελευταία περίοδος ξεκίνησε ιδανικά για τον Ολυμπιακό, καθώς ο Γουίλιαμς-Γκος με τρίποντο έκανε το 52-70. Η Μπασκόνια όμως κατάφερε να επιστρέψει στο παιχνίδι, καθώς ο Πουαριέ μείωσε σε 54-70, ο Βιλντόζα με 3/3 βολές έκανε το 57-70 και ο Πουαριέ ξανά το 59-70. Ο Μιλουτίνοβ έδωσε… αέρα στον Ολυμπιακό για το 59-72, όμως ο Τζάνινγκ μείωσε στο 64-72 και ο Βόιτμαν με γκολ-φάουλ το 67-73. Κι ενώ το ματς είχε γίνει ντέρμπι, οι Πειραιώτες κατάφεραν να παραμείνουν ψύχραιμοι.

Ο Βεζένκοφ έκανε με δύσκολο σουτ το 68-75 στο 37.02, ο Μιλουτίνοφ το 73-79 και ο Βεζένκοφ ξανά το 73-81! Ο Γκρέιντζερ όμως με τρίποντο μείωσε σε 76-81 και ο Πουαριέ αφού έκλεψε την μπάλα, κάρφωσε για το 78-81 στο 38.57. Ο Ολυμπιακός έκρυψε την μπάλα στην επόμενη φάση και με κάρφωμα του Μιλουτίνοφ έκανε το 78-83, αν και ο Σενγκέλια απάντησε αμέσως για το 80-83. Ωστόσο, τη… λήξη του ματς σφύριξε ο κορυφαίος της βραδιάς, Νίκολα Μιλουτίνοφ, καθώς μετά από φοβερή ασίστ του Σπανούλη έγραψε με κάρφωμα το τελικό 80-85.

ΤΑ «ΚΛΕΙΔΙΑ» ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:  Ο Ολυμπιακός ήταν εντυπωσιακός για περίπου τρία δεκάλεπτα, όμως στο τέταρτο, λογικό αφού είναι νέα ομάδα, τα…θαλάσσωσε και έδωσε δικαιώματα. Οι Πειραιώτες ήταν εξαιρετικοί στην άμυνα, ωστόσο το ματς κρίθηκε από τις σωστές αποφάσεις του Σπανούλη στα τελευταία λεπτά και από τον εξαιρετικό Μιλουτίνοφ.

Ο ΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΗΣ: Ο Μιλουτίνοφ ήταν ο κορυφαίος της βραδιάς για τον Ολυμπιακό, καθώς έκανε ρεκόρ καριέρας με 23 πόντους και 11 ριμπάουντ. Μεγάλο ματς και από τον Σπανούλη με 11 πόντους και 8 ασίστ σε 25.57΄΄.

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ: Η τρομερή αντίδραση του Ολυμπιακού μόλις έφτασε η Μπασκόνια σε απόσταση τριών πόντων. Οι Πειραιώτες δεν τα έχασαν, πήραν τις σωστές αποφάσεις και βρίσκοντας σκορ από τους Σπανούλη, Βεζένκοφ και Μιλουτίνοφ… καθάρισαν το ματς.

Η ΕΞΕΔΡΑ: Οι Βάσκοι πιστοί στο ραντεβού τους γέμισαν το γήπεδο και δημιούργησαν εξαιρετική ατμόσφαιρα. Μας… πήραν πάλι τα αυτιά βέβαια κάποιες κραυγές που πέρναγαν από τα μικρόφωνα της Nova.

Ολυμπιακός (Μπλατ): Γουίλιαμς-Γκος 11 (1), Τουπάν 11 (3/3 τρίποντα), Σπανούλης 11 (1/5 τρίποντα, 8 ασίστ), Τίμα, Μιλουτίνοβ 23 (9/13 δίποντα, 11 ριμπάουντ), Στρέλνιεκς 10 , Βεζένκοβ 4, Πρίντεζης 5 (1), Παπανικολάου 8 (2)), Μάντζαρης, Μπόγρης 2, ΛεΝτέι.

Μπασκόνια (Μαρτίνεθ): Βιλντόζα 7, Γκονζάλεθ, Βόιτμαν 2, Χουέρτας, Τζάνινγκ 6 (2), Ντιόπ 2, Γκρέιντζερ 17 (4/5 τρίποντα), Πουαριέ 10 (9 ριμπάουντ), Σενγκέλια 21 (1), Γκαρίνο 5 (1), Σιλντς 2, Χίλιαρντ 8(1).

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπασκόνια: 18/35 δίποντα, 9/25 τρίποντα, 17/19 βολές, 19-8 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 6 κλεψίματα, 14 λάθη, 3 τάπες.
Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 23/37  δίποντα, 7/19 τρίποντα, 18/19 βολές, 21-7 ριμπάουντ, 19 ασίστ, 9 κλεψίματα, 13 λάθη.