Facebook Pixel Sportdog.gr | «Αυτοκτονία» στην παράταση για τον ΠΑΟ - Έκανε τα πάντα ο Καλάθης, αλλά… δεν έφτανε!
| 2018-10-26 23:11:00

του Βαγγέλη Καράμαλη

Ήττα για το Τριφύλλι από την Ζαλγκίρις με 83-87.

Την πρώτη του εντός έδρας και δεύτερη συνολικά στην Ευρωλίγκα γνώρισε ο Παναθηναϊκός, ο οποίος ήταν κάκιστος για ένα ημίχρονο, βελτιώθηκε στο δεύτερο, όμως δεν τα κατάφερε και τελικά έχασε στην παράταση από τη Ζαλγκίρις στο ΟΑΚΑ με 83-87.

Κορυφαίος των Πρασίνων ήταν ο Καλάθης, ο οποίος τελείωσε το ματς με 22 πόντους, ωστόσο οι Λιθουανοί του Σάρας ήταν άριστοι διαβασμένοι. Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 74-70 και 76-74, όμως το ματς πήγε στην παράταση (76-76) και εκεί ο Παναθηναϊκός δεν τα κατάφερε. O Παναθηναϊκός θα παίξει την επόμενη Παρασκευή στην Ποντγκόριτσα με την Μπουντούτσνοστ, ενώ η Ζάλγκιρις θα υποδεχθεί στο Κάουνας τη Ρεάλ Μαδρίτης.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε στο παιχνίδι με καλάθι του Λάνγκφορντ, όμως η Ζαλγκίρις ισοφάρισε αμέσως, ενώ στα πρώτα λεπτά εκμεταλλευόμενη την χαλαρότητα των Πρασίνων, έτρεξε ένα σερί 0-8 και προηγήθηκε 4-10. Οι παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ δεν έπαιζαν άμυνα, έκαναν πολλές λάθος επιλογές στην επίθεση, ενώ ήταν και απελπιστικά άστοχοι, με συνέπεια ο Καταλανός να πάρει τάιμ άουτ και να μην τους πει τίποτα (δείτε ΒΙΝΤΕΟ ΕΔΩ). Οι Λιθουανοί συνέχισαν να διατηρούν το προβάδισμα, έφτασαν στο 9-16 και στο 9-18, ενώ το δεκάλεπτο έκλεισε στο 13-20 με τρίποντο του Παππά.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με δύο συνεχόμενα καλάθια του Βουγιούκα, όμως ο Παναθηναϊκός δεν μπορούσε να βρει λύσεις ούτε στην άμυνα ούτε στην επίθεση απέναντι στην άριστα διαβασμένη Ζαλγκίρις. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 17-27 και 17-32, ο Αντεκούνμπο μείωσε με τρίποντο στο 14’ σε 20-32, όμως ο Ουλανόβας απάντησε αμέσως για το 20-35, ενώ με δικές του βολές έγινε το 22-39 στο 18’. Οι Πράσινοι είχαν τεράστιο πρόβλημα στην επίθεση, δεν μπορούσε να σπάσουν την αμυντική ζώνη των Λιθουανών και μείωσαν μόνο στο τέλος, όταν επέστρεψε στο παρκέ ο Καλάθης. Ο Παναθηναϊκός πλησίασε στο 25-39 και στο 32-41, όμως το ημίχρονο έκλεισε στο 33-44.

Επιστρέφοντας στο παρκέ από την ανάπαυλα του ημιχρόνου, ο Παναθηναϊκός… έδωσε την μπάλα στον Καλάθη, ο οποίος ανέβασε πάρα πολύ την απόδοσή του και βοήθησε το Τριφύλλι να ξαναμπεί στο παιχνίδι, ενώ έσπρωξε την ομάδα και ο κόσμος. Οι Πράσινοι μείωσαν σε 39-48 και 46-52 στο 27’ με τον Τόμας, ενώ ο Λάνγκφορντ έκανε το 49-53 και έβαλε… φωτιά στο γήπεδο. Ωστόσο, πέντε σερί πόντοι της Ζάλγκιρις έκοψαν το μομέντουμ του Τριφυλλιού και οι Λιθουανοί έφυγαν πάλι στο 49-58, ενώ το δεκάλεπτο έκλεισε στο 51-58.

Το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ήταν το καλύτερο για τον Παναθηναϊκό. Ο Καλάθης με ένα δύσκολο καλάθι και το πρώτο του τρίποντο μετά από πέντε άστοχα μείωσε σε 56-58 και το γήπεδο... σηκώθηκε στο πόδι. Ακολούθησαν δύο σερί εύστοχα σουτ του Λάσμε από μέση απόσταση που κράτησαν κοντά το Τριφύλλι στο σκορ, 61-62, ενώ το τρίποντο του Παπαπέτρου στο 36’, έβαλε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ τον Παναθηναϊκό μετά το πρώτο λεπτό, με 66-64. Η Ζαλγκίρις βρήκε όμως απάντησε, με γκολ-φάουλ του Γουόλτερς έκανε το 66-69, όμως ο Παππάς με τρίποντο ισοφάρισε σε 69-69 στο 37’.

Ο Παναθηναϊκός έπαιξε καλή άμυνα και ο Καλάθης με φλότερ έκανε το 71-69, ενώ ο ίδιος και πάλι, αφού έχασε δύο βολές, μετά από επιθετικό ριμπάουντ πήρε το ριμπάουντ και έκανε το 74-70 στο 79’! Η Ζαλγκίρις  ωστόσο κατάφερε να επιστρέψει, με βολές του Ουλανόβας και λει απ του Γουάιτ ισοφάρισε σε 74-74, στο 39.11’. Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε και πάλι με κάρφωμα του Γκιστ για το 76-74, όμως ακολούθησαν τρεις κακές άμυνες και η Ζαλγκίρις κατάφερε να ισοφαρίσει σε 76-76 με τον Ντέιβις στο 39.56’’. Ο Παναθηναϊκός είχε την τελευταία επίθεση, όμως ο Καλάθης αστόχησε σε ελεύθερο τρίποντο και το ματς πήγε στην παράταση.

Η παράταση ξεκίνησε με ένα άστοχο σουτ του Παππά και τη Ζαλγκίρις να προηγείται με βολές τον Γουόλκοτ. Ο Παππάς με 2/2 βολές έκανε το 78-78, ενώ ο Γκιστ με κάρφωμα ισοφάρισε σε 80-80 μετά από καλάθι του Γουόλκοτ. Οι Πράσινοι έκαναν πολλά λάθη στην άμυνα και ήταν άστοχοι στην επίθεση, με συνέπεια η Ζαλγκίρις να ξεφύγει στο 80-86. Ο Καλάθης με τρίποντο μείωσε σε 83-86, οι Πράσινοι έβγαλαν την άμυνα, όμως η επίθεσή τους δεν ήταν σωστή, ο Καλάθης πήρε ένα τραβηγμένο τρίποντο, η μπάλα… μπήκε – βγήκε και έτσι η Ζαλγκίρις πήρε τη νίκη στο ΟΑΚΑ με 87-83.

ΤΑ «ΚΛΕΙΔΙΑ» ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Ο Παναθηναϊκός γύρισε το ματς ενώ κυνηγούσε συνεχώς διαφορές άνω των δέκα πόντων, πέρασε και μπροστά στο σκορ στο φινάλε της κανονικής διάρκειας, όμως η Ζαλγκίρις όντας πιστή στο πλάνο της πήρε τη νίκη. Οι Πράσινοι δεν είχαν πλάνο επιθετικό, έπαιζαν μονοδιάστατα πάλι με τον Καλάθη, ενώ παρότι βελτίωσαν την άμυνά τους στο δεύτερο ημίχρονο, στο τέλος δέχθηκαν εύκολους πόντους.

ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΚΕΡΔΙΣΕ Ο ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ: Οι Πράσινοι είχαν κάκιστη εικόνα για είκοσι λεπτά, βελτιώθηκαν λόγω Καλάθη στο δεύτερο ημίχρονο, όμως ποτέ δεν έλυσαν το πρόβλημά τους στην επίθεση και αυτό το πλήρωσαν στο φινάλε. Δεν γινόταν πάλι ο Νικ να βάλει 40 πόντους, 22 έβαλε!

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ: Η «πράσινη» αστοχία. Το 51,3% στα δίποντα δεν είναι τόσο αρνητικό, όμως το 31% στα τρίποντα και το 57,1% στις βολές έπαιξαν ρόλο στην τελική έκβαση του ματς.

Η ΕΞΕΔΡΑ: Οι φίλοι του Παναθηναϊκού δημιούργησαν ωραία ατμόσφαιρα, έσπρωξαν την ομάδα τους στα δύσκολα σημεία, όμως δεν γινόταν να παίξουν άμυνες ούτε και να βοηθήσουν τον Καλάθη στο φινάλε!

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-20, 33-44, 51-58, 76-76 (κ.α.), 83-87

Παναθηναϊκός (Πασκουάλ): Τόμας 6, Λάνγκφορντ 13, Λάσμε 5, Παπαπέτρου 8 (7 ριμπάουντ), Παππάς 8 (5 ασίστ), Γκιστ 9, Βουγιούκας 4, Λεκαβίτσιους 2, Καλάθης 22 (5/9 δίποντα, 3/10 τρίποντα, 3/8 βολές, 5 ασίστ), Αντετοκούνμπο 4, Μήτογλου 2.

Ζάλγκιρις Κάουνας (Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 18 (6/9 δίποντα), Γουόλτον 5 (5 ασίστ), Γουόλτερς 10 (9 ριμπάουντ), Γουόκαπ 14, Βέστερμαν 5, Γιανκούνας 4, Μπιρούτις 3, Μιλάκνις, Γουάιτ 13 (4/4 δίποντα, 5/5 βολές, 8 ριμπάουντ), Γκριγκόνις, Καβαλιάουσκας 4, Ουλάνοβας 11 (7 ριμπάουντ).

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού: 20/39 δίποντα, 9/29 τρίποντα, 16/28 βολές, 32 ριμπάουντ (23 αμυντικά - 9 επιθετικά), 18 ασίστ, 4 κλεψίματα, 3 κοψίματα, 8 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Ζάλγκιρις Κάουνας: 26/55 δίποντα, 4/11 τρίποντα, 23/26 βολές, 46 ριμπάουντ (33 αμυντικά, 13 επιθετικά), 18 ασίστ, 2 κλεψίματα, 3 κοψίματα, 13 λάθη