Facebook Pixel Sportdog.gr | «Λύγισε» στο φινάλε ο Ολυμπιακός – Πήγε για επική ανατροπή στη Μόσχα και έχασε στο… τσακ
| 2018-11-01 20:50:00

του Δημήτρη Δημητρόπουλου

Πάλεψε μέχρι τέλους, αλλά ηττήθηκε 69-65 από την ΤΣΣΚΑ.

Ο Ολυμπιακός έπεσε ηρωικά κόντρα στην ΤΣΣΚΑ Μόσχας σε ένα παιχνίδι με συναρπαστική εξέλιξη.

Οι Ερυθρόλευκοι βρέθηκαν πίσω μέχρι και με 9 πόντους, όμως επέστρεψαν στο ματς με πρωταγωνιστή τον Σπανούλη, που ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 16 πόντους. Ωστόσο, «βραχυκύκλωσαν» στο τελευταίο δίλεπτο και ηττήθηκαν με 69-65 στις λεπτομέρειες και έχει πλέον ρεκόρ 3-2 στην Ευρωλίγκα.

Η ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ ΤΟΥ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ:  Ο Ολυμπιακός μπήκε στο παιχνίδι δυνατά. Με όπλο την καλή τους άμυνα, που οδήγησαν σε εύκολους πόντους στον αιφνιδιασμό, οι Ερυθρόλευκοι πήραν προβάδισμα με 10-4 στο 6’. Η ΤΣΣΚΑ αντέδρασε και «ροκάνισε» τη διαφορά, ενώ έφτασε μέχρι την ισοφάριση (15-15) με καλάθι του Κλάιμπερν στο 12’. Ο Ολυμπιακός απάντησε με σερί 7-0 χάρη σε καλάθια των Γουίλιαμς-Γκος, ΛεΝτέι και Σπανούλη για το 15-22. Με τρίποντο του Πρίντεζη οι Πειραιώτες έφτασαν στη μεγαλύτερη υπέρ τους διαφορά (18-27) στο 17’. Η ΤΣΣΚΑ μείωσε με πρωταγωνιστή τον Ροντρίγκεθ, που έκλεισε το ημίχρονο με 4/5 τρίποντα και ο Ολυμπιακός πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενος με 35-31.

Εκ διαμέτρου αντίθετο ήταν το ξεκίνημα του Ολυμπιακού στο δεύτερο ημίχρονο. Η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ έκανε συνεχόμενα αβίαστα λάθη από το 23’ και έπειτα. Ο Ροντρίγκεθ συνέχισε να είναι «καυτός» και με δύο συνεχόμενα τρίποντα έδωσε στην ΤΣΣΚΑ το πρώτο της προβάδισμα μετά από πολλή ώρα (41-39) στο 24’. Όχι μόνο αυτό, αλλά με τον Κλάιμπερν να δηλώνει «παρών» στην επίθεση οι Ρώσοι έτρεξαν ένα σερί 8-0 φτάνοντας στο 50-41. Η ΤΣΣΚΑ ολοκλήρωσε την 3η περίοδο με +8 (52-44), με τον Ολυμπιακό να σκοράρει μόλις 9 πόντους σε 10 λεπτά.

Ο Ολυμπιακός έβγαλε αντίδραση στο τελευταίο δεκάλεπτο, με τους Σπανούλη και Γουίλιαμς-Γκος να παίρνουν την ομάδα στις πλάτες τους σκοράροντας «μεγάλα» τρίποντα. Ένα από τα… γνωστά σουτ του αρχηγού των Πειραιωτών έφερε την ομάδα του Μπλατ σε απόσταση βολής (61-58 στο 38’) και στην αμέσως επόμενη κατοχή ο Σπανούλης πέτυχε ακόμα ένα τρομερό τρίποντο για το 61-61!

Κλάιμπερν και Σπανούλης σκόραραν διαδοχικά, με το σκορ να παραμένει ισόπαλο 63-63. Ο Κλάιμπερν είχε 3/4 βολές στις δύο επόμενες επιθέσεις της ΤΣΣΚΑ, ενώ ενδιάμεσα ο Σπανούλης είχε αστοχήσει σε τρίποντο. Με το σκορ στο 66-63, αρχικά ο Γουίλιαμς-Γκος και εν συνεχεία ο Τουπάν, που πήρε το επιθετικό ριμπάουντ, αστόχησαν στις προσπάθειές τους. Ο Χίγκινς είχε 3/4 βολές στο φινάλε και η ΤΣΣΚ έφτασε στη νίκη με 69-65.

ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΚΕΡΔΙΣΕ Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Γιατί έκανε καταστροφική 3η περίοδο σκοράροντας μόλις 9 πόντους, ενώ ακόμα κι όταν επέστρεψε στο παιχνίδι, είχε πολύ κακές επιλογές στις τελευταίες κρίσιμες επιθέσεις.

Ο ΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΗΣ: Ο Σέρχιο Ροντρίγκεθ «βομβάρδισε» το καλάθι του Ολυμπιακού με 20 πόντους και ισοφάρισε την καλύτερή του επίδοση στην Ευρωλίγκα με τα 6 τρίποντα που πέτυχε. Πάντως, οι Κλάιμπερν ήταν αυτοί που «μίλησαν» στο τέλος.

Από τον Ολυμπιακό ξεχώρισε ο Σπανούλης με 16 πόντους και τον ακολούθησαν οι Πρίντεζης με 14 και Γουίλιαμς-Γκος με 13.

Η ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Ο Αξέλ Τουπάν βρέθηκε σε πολύ κακή βραδιά και έμεινε άποντος με 0/5 σουτ.

Ολυμπιακός:  Γουίλιαμς-Γκος 13 (3/6 τρίποντα), Τουπάν, Σπανούλης 16 (3/7 τρίποντα, 6 ασίστ), Τίμα, Μιλουτίνοβ 7 (7 ριμπάουντ), Βεζένκοβ, Πρίντεζης 14 (1), Παπανικολάου 7 (1), Μάντζαρης, ΛεΝτέι 8.

ΤΣΣΚΑ Μόσχας: Ντε Κολό, Πίτερς 6 (2), Αντόνοφ , Ροντρίγκεθ 20 (6/10 τρίποντα), Βοροντσέβιτς 3 (1), Κλάιμπερν 17 (9 ριμπάουντ), Χίγκινς 11, Χάκετ, Κουλάγκιν 2, Χάινς 6 , Χάντερ 4.

Τα ομαδικά στατιστικά της ΤΣΣΚΑ Μόσχας: 17/42 δίποντα, 9/24 τρίποντα, 8/11 βολές, 23-8 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 8 κλεψίματα, 10 λάθη, 1 κόψιμο.

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 15/39 δίποντα, 8/24 τρίποντα, 11/14 βολές, 27-9 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 6 κλεψίματα, 12 λάθη, 1 κόψιμο.