Facebook Pixel Sportdog.gr | Δέκα λεπτά ήταν αρκετά – Γλίτωσε το κάζο ο Παναθηναϊκός με σούπερ Τόμας και Παπαπέτρου
| 2018-11-02 21:42:00

του Δημήτρη Δημητρόπουλου

Δύσκολη νίκη επί της Μπουντούτσνοστ με 72-67.

Ο Παναθηναϊκός προβλημάτισε με την απόδοσή του για τρία δεκάλεπτα, όμως στο τελευταίο «ξύπνησε» και έφτασε σε δύσκολη νίκη με 72-67 επί της Μπουντούτσνοστ, την πρώτη του εκτός έδρας στη φετινή Ευρωλίγκα.

ΝτεΣόν Τόμας (14π.) και Ιωάννης Παπαπέτρου (13π.) ήταν οι κορυφαίου του Τριφυλλιού, με κρίσιμα καλάθια στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Οι Πράσινοι ανέβασαν το ρεκόρ τους στην Ευρωλίγκα σε 3-2 και ετοιμάζονται για το ντέρμπι της επόμενης αγωνιστικής (9/11) με τον Ολυμπιακό στο ΟΑΚΑ.

Η ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ ΤΟΥ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ:  Ο Παναθηναϊκός μπήκε στο παιχνίδι πολύ συγκεντρωμένος στην άμυνα με πρωταγωνιστή τον Θανάση Αντετοκούνμπο, που έκανε δύο κλεψίματα, κέρδισε ένα φάουλ και πέτυχε 5 πόντους στα πρώτα 3 λεπτά. Οι Πράσινοι, πάντως, δυσκολεύονταν να «χτίσουν» διαφορά εξαιτίας των μέτριων επιλογών που είχαν στην επίθεση. Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με σκορ 18-15 υπέρ του Παναθηναϊκού και το πρώτο ξέσπασμα του Τριφυλλιού έγινε στις αρχές του δευτέρου δεκαλέπτου.

Με δύο συνεχόμενα τρίποντα του Τόμας η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ ξέφυγε με 9 (15-24), όμως η Μπουντούτσνοστ αντέδρασε. Η άμυνα του Παναθηναϊκού «χαλάρωσε», με τον Όμιτς να πετυχαίνει εύκολους πόντους στη ρακέτα και να είναι ο πρωταγωνιστής στην επιστροφή των Μαυροβουνίων, οι οποίοι έφεραν το παιχνίδι στα ίσια στο 19’ (29-29). Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες 31-31. Πέραν της μέτριας άμυνας που έπαιξε στη δεύτερο δεκάλεπτο, ο Παναθηναϊκός «κόλλησε» και στην επίθεση σκοράροντας μόλις 13 πόντους.

Τα προβλήματα του Τριφυλλιού συνεχίστηκαν και στην 3η περίοδος. Οι 4 σερί πόντοι του Παναθηναϊκού για το 31-35 δεν έμειναν αναπάντητοι, με τη Μπουντούτσνοστ να ισοφαρίζει σε 38-38 και να παίρνει το προβάδισμα (41-38) με τρίποντο του Γκόρντιτς. Ο Λοτζέσκι απάντησε με δύο σερί δικά του τρίποντα, όμως για τη Μπουντούτσνοστ βρήκαν στόχο από τα 6.75 οι Τζάκσον και Κλαρκ για το 44-41. Σε εκείνο το σημείο, το ανέβασμα του Νικ Καλάθη βοήθησε τους Πράσινους,  καθώς ο αρχηγός του Τριφυλλιού σκόραρε 4 σερί πόντους και μοίρασε μια ασίστ για τρίποντο του Γκιστ (46-50).

Το καθοριστικό ξέσπασμα του Παναθηναϊκού ήρθε στην τέταρτη και τελευταία περίοδο του αγώνα. Δύο τρίποντα από Λεκεβίτσιους και Τόμας έφεραν το Τριφύλλι μπροστά με +7 (49-56), ενώ ακόμα δύο τρίποντα από τον Αμερικανό και τον Παπαπέτρου και ένα καλάθι του Παππά στον αιφνιδιασμό άνοιξαν τη διαφορά στους 12 πόντους (53-65 στο 35’). Η Μπουντούτσνοστ έτρεξε ένα επιμέρους σκορ 9-3 και μείωσε σε 62-68, όμως ο Παναθηναϊκός απέφυγε την… αυτοκτονία όντας εύστοχος στις βολές στο φινάλε και πήρε τη νίκη με 72-67.

ΤΑ «ΚΛΕΙΔΙΑ» ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Η κλάση των Καλάθη, Λοτζέσκι, που κράτησαν τον Παναθηναϊκό όρθιο στην 3η περίοδο και τα καθοριστικά καλάθια των Τόμας και του Παπαπέτρου, που «σφράγισαν» τη νίκη στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Ο ΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΗΣ: Ο ΝτεΣόν Τόμας σκόραρε 4/5 τρίποντα και έδωσε τρομερές λύσεις στην επίθεση του Παναθηναϊκού, όντας ο πρωταγωνιστής του ματς. Ο Ιωάννης Παπαπέτρου είχε 13 πόντους και 5 ριμπάουντ, ενώ ο Νικ Καλάθης μέτρησε 10 πόντους και 9 ασίστ.

Η ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Ο Κιθ Λάνγκφορντ έκανε την χειρότερή του εμφάνιση με τη φανέλα του Παναθηναϊκού. Αγωνίστηκε μόλις 11  λεπτά και έμεινε χωρίς πόντο με 0/2 σουτ.

Η ΕΞΕΔΡΑ: Οι φίλοι της Μπούντουτσνοστ δημιούργησαν καταπληκτική ατμόσφαιρα και έκαναν μπόλικο θόρυβο στην εξέδρα.

Οι πόντοι των δύο ομάδων:

Μπουντούτσνοστ (Τζίκιτς): Τζάκσον 6, Ιβάνοβιτς 12 (5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Σέχοβιτς Σουάντ, Κλαρκ Ερλ 9, Μπάροβιτς 7, Κλαρκ Κ. 2, Γκόρντιτς 7 (4 ασίστ), Ιλιτς 6, Ομιτς 16 (7/10 δίποντα, 10 ριμπάουντ), Πόποβιτς 2.

Παναθηναϊκός (Πασκουάλ): Τόμας 14 (4/5 τρίποντα), Λάνγκφορντ, Παπαγιάννης 6, Λάσμε 2, Παπαπέτρου 13 (6 ριμπάουντ), Παππάς 6, Γκιστ 5, Λεκαβίτσιους 3, Λοτζέσκι 8, Καλάθης 10 (9 ασίστ, 3 κλεψίματα), Αντετοκούνμπο 5, Μήτογλου.

Τα ομαδικά στατιστικά:

Μπουντούτσνοστ: 21/46 δίποντα, 6/16 τρίποντα, 7/13 βολές, 32 ριμπάουντ (18 αμυντικά + 14 επιθετικά), 16 ασίστ, 14 λάθη, 6 κλεψίματα, 2 κοψίματα.

Παναθηναϊκός: 19/36 δίποντα, 9/20 τρίποντα, 7/12 βολές, 29 ριμπάουντ (23 αμυντικά + 6 επιθετικά), 19 ασίστ, 12 λάθη, 10 κλεψίματα, 3 κοψίματα.