Facebook Pixel Sportdog.gr | Θρίαμβος του ΠΑΟ, με Θανάση, Λεκαβίτσιους και... ΟΑΚΑ «έλιωσε» τον Ολυμπιακό!
| 2018-11-09 22:51:00

Θρίαμβος του ΠΑΟ, με Θανάση, Λεκαβίτσιους και... ΟΑΚΑ «έλιωσε» τον Ολυμπιακό!

του Βαγγέλη Καράμαλη

Πήρε το πρώτο ντέρμπι της χρονιάς ο Παναθηναϊκός με 93-80.

Ο Παναθηναϊκός παρουσιάστηκε διπρόσωπος στο πρώτο ντέρμπι της χρονιάς, καθώς στο πρώτο ημίχρονο ήταν κάκιστος και κυνηγούσε συνεχώς το σκορ, ωστόσο στο δεύτερο ήταν ψυχωμένος και με τους Αντετοκούνμπο και Λεκαβίτσιους να κάνουν τρομερό παιχνίδι, έφτασε στη νίκη με 93-80.

Οι Πράσινοι με τη νίκη αυτή έφτασαν στο 4-2 και… έφτιαξαν το κλίμα μετά τα άσχημα αποτελέσματα και κυρίως τις άσχημες εμφανίσεις τους μέχρι στιγμής, ενώ ο Ολυμπιακός πήγε στο 3-3.

Το παιχνίδι είχε εξαιρετικό ρυθμό από τα πρώτα λεπτά και οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι. Ο Πρίντεζης πέτυχε το πρώτο καλάθι του αγώνα, όμως με συνεχόμενους πόντους του Καλάθη ο Παναθηναϊκός προσπέρασε για το 5-4, ενώ με ½ βολές του Παπαπέτρου και τρίποντο του Τόμας έγινε το 8-4. Στο 3ο λεπτό του αγώνα όμως, ανέλαβε δράση ο Τίμα ο οποίος με δύο τρίποντα έβαλε μπροστά τον Ολυμπιακόμε 8-10. Ο Λοτζέσκι ισοφάρισε σε 10-10, ενώ με τρίποντο του Λάνγκφορντ έγινε το 17-12. Στη συνέχεια ο Μιλουτίνοφ με τρία επιθετικά ριμπάουντ και τέσσερις συνεχόμενους πόντους κράτησε τον Ολυμπιακό, ο οποίος μείωσε σε 19-16, ο Καλάθης έκανε το 21-16, αλλά ο Τουπάν με 5 συνεχόμενους πόντους ισοφάρισε σε 21-21. Το δεκάλεπτο έκλεισε στο 21-23 με 2/3 βολές του Παπανικολάου.

Η δεύτερη περίοδος ωστόσο ήταν διαφορετική, καθώς ο Ολυμπιακός με τον Τουπάν να κάνει «όργια» και να είναι απόλυτα εύστοχος, κατάφερε να αποκτήσει ένα σταθερό προβάδισμα. Ο Γάλλος έγραψε το 21-25 και ο Παπανικολάου το 24-27, όμως ο Παναθηναϊκός με τον Καλάθη στον πάγκο, βρήκε σκορ από τον Λεκαβίτσιους που ισοφάρισε σε 27-27 και σε 29-29 με τρίποντο. Παρόλα αυτά, ο Τιμά με το τρίτο του εύστοχο τρίποντο έγραψε στο 15’ το 29-32 και με νέο τρίποντο το 33-39, ενώ είχε προηγηθεί το 4ο προσωπικό φάουλ του Λάνγκφορντ, που χρεώθηκε και με τεχνική ποινή για διαμαρτυρία! Ο Ολυμπιακός συνέχισε με… το πόδι στο γκάζι και βλέποντας τον Παναθηναϊκό να έχει τρομερά προβλήματα στο 5Χ5, έφτασε στο 35-44, ενώ έκλεισε το ημίχρονο με καλάθι του Πρίντεζη για το 41-48.

Επιστρέφοντας στο παρκέ από την ανάπαυλα του ημιχρόνου, ο Παναθηναϊκός παρουσιάστηκε πιο έτοιμος να παίξει άμυνα, πιο ήρεμος και με πλάνο να βάλει την μπάλα σωστά στο παρκέ. Ο Λοτζέσκι μείωσε σε 43-48, όμως ο Τιμά απάντησε αμέσως με το πέμπτο εύστοχο τρίποντό του για το 43-51. Οι Πράσινοι ωστόσο, με τον Αντετοκούνμπο να παίζει εκπληκτικές άμυνες και να μπλοκάρει τον Σπανούλη, μείωσαν στο σκορ, ο Λοτζέσκι έκανε το 49-51 και παρότι έγραψε το 49-53 στο 24’, ο Παναθηναϊκός κατάφερε με κάρφωμα του Αντετοκούνμπο στον αιφνιδιασμό, μετά από κλέψιμο του Καλάθη, να φέρει το ματς στα ίσια, 54-54, στο 26’. Ο Γκιστ έβαλε μπροστά στο σκορ το Τριφύλλι για το 56-55, ενώ με συνεχόμενους πόντους του Αντετοκούνμπο το σκορ έγινε 62-55 και 65-57  με τρίποντο του Τόμας. Ο Αντετκούνμπο με φόλοου κάρφωμα έγραψε το 67-57 και έβαλε το Τριφύλλι για πρώτη φορά στο +10’ στο 29’, ενώ το δεκάλεπτο έκλεισε στο 67-62 με καλάθι του Πρίντεζη.

Η τέταρτη περίοδος ξεκίνησε όπως έκλεισε η προηγούμενη, δηλαδή με τον Πρίντεζη να παίζει μόνος του για τον Ολυμπιακό και να μειώνει σε 67-64, ωστόσο οι Πράσινοι είχαν βρει πλέον ρυθμό στην επίθεση, έπαιξαν καλές άμυνες, ενώ είχαν βάλει στην εξίσωση και τον κόσμο. Ο Παπαπέτρου με τρίποντο έγραψε το 70-64 και ο Καλάθης το 72-64, ενώ οι Λεκαβίτσιους και Πρίντεζης διαμόρφωσαν το 74-69. Τη σκυτάλη πήρε ο Γκιστ, που έκανε το 76-69 και το 78-81, ενώ το τρίποντο του Λεκαβίτσιους για το 81-72… σφράγισε τη νίκη των Πρασίνων στο 36’. Ο Πρίντεζης μείωσε με βολές, όμως με πόντους του Λεκαβίτσιους και τρίποντο του Παπαπέτρου γράφτηκε το τελικό 93-80.

Παναθηναϊκός (Πασκουάλ): Τόμας 9(1), Λάνγκφορντ 3 (1), Παπαγιάννης, Λάσμε 5, Παπαπέτρου 7(1), Παππάς 3, Γκιστ 10, Λεκαβίτσιους 17 (3), Λοτζέσκι 10(3), Καλάθης 14 (2 τρ, 7 ρ., 7 ασ.), Αντετοκούνμπο 12, Μήτογλου 3.

Ολυμπιακός (Μπλατ): Γουίλιαμς-Γκος, Τουπάν 9 (1), Σπανούλης 4 (2/5 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 λάθη), Τίμα 17 (5/6 τρίποντα), Μιλουτίνοβ 11 (5/6 δίποντα, 1/3 βολές, 5 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κόψιμο), Βεζένκοβ 2, Πρίντεζης 26 (9/10 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 5/6 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Παπανικολάου 4, Μάντζαρης, Μπόγρης, ΛεΝτέι 7 (2/7 δίποντα, 6 ριμπάουντ)

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού: 27/44 δίποντα, 9/28 τρίποντα, 12/18 βολές, 34 ριμπάουντ (18 αμυντικά - 16 επιθετικά), 11 ασίστ, 6 κλεψίματα, 3 κοψίματα, 8 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 22/40 δίποντα, 7/21 τρίποντα, 15/24 βολές, 27 ριμπάουντ (13 αμυντικά - 14 επιθετικά), 20 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 12 λάθη

Ο ΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΗΣ: Οι Λεκαβίτσιους και Αντετοκούνμπο ήταν οι μεγάλοι πρωταγωνιστές της βραδιάς για το Τριφύλλι. Ο Θανάσης τελείωσε το ματς με 12 πόντους, όμως έπαιξε τρομερή άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο πάνω στον Σπανούλη, ενώ ο Λιθουανός αντικατέστησε τον Λάνγκφορντ και τελείωσε το ματς με 17 πόντους και 3 εύστοχα τρίποντα!

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ: Η τρομερή επιστροφή του Παναθηναϊκού στο τρίτο δεκάλεπτο με το σόου του Αντετοκούνμπο. Ελάχιστοι το περίμεναν…

Η ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Ο Σπανούλης ήταν πολύ κακός, εγκλωβίστηκε στο δεύτερο ημίχρονο από τον Αντετοκούνμπο και τελείωσε το παιχνίδι με 4 πόντους και 0/4 τρίποντα.

Η ΕΞΕΔΡΑ: Οι φίλοι του Παναθηναϊκού γέμισαν κάθε γωνία του ΟΑΚΑ, δημιούργησαν εξαιρετική ατμόσφαιρα και… έσπρωξαν στο φινάλε την ομάδα τους στη νίκη.

ΠΡΟΠΟΝΗΤΕΣ: Ο Τσάβι Πασκουάλ ήταν ο μεγάλος νικητής της βραδιάς, καθώς μπορεί ο Παναθηναϊκός να παρουσιάστηκε ανέτοιμος στο πρώτο ημίχρονο και να βρέθηκε από πολύ νωρίς να κυνηγάει το σκορ, ωστόσο όχι μόνο το γύρισε, αλλά πήρε και σχετικά άνετα τη νίκη και παίζοντας χωρίς τον Λάνγκφορντ που είχε τέσσερα φάουλ από το δεύτερο δεκάλεπτο. Ο Καταλανός βρήκε λύσεις από τους Αντετοκούνμπο και Λεκαβίτσιους, επέμενε στους Λάσμε – Γκιστ και δικαιώθηκε. Ο Ντέιβιντ Μπλατ από την πλευρά του εμφανίστηκα αδιάβαστος, άφησε το ματς στο πρώτο ημίχρονο στον Τίμα που… τα έβαζε από παντού, όμως στο δεύτερο δεν αντέδρασε όταν βρέθηκε ξαφνικά στο -10.