Facebook Pixel Sportdog.gr | Γεια σου Παππά... ο νόμος του ΟΑΚΑ μίλησε ξανά! «Καθάρισε» τον Ολυμπιακό ο ΠΑΟ, πήρε διαφορά
| 2018-11-18 19:52:00

του Βαγγέλη Καράμαλη

Συγκλονιστική εμφάνιση με 24 πόντους, νίκη για τον ΠΑΟ με 79-70.

Ο Παναθηναϊκός πήρε και το δεύτερο ντέρμπι της χρονιάς, αυτή τη φορά για το πρωτάθλημα, επικρατώντας στο ΟΑΚΑ με 79-70 και απέκτησε ψυχολογία ενόψει της δύσκολης συνέχειας, αλλά και ένα μικρό προβάδισμα για την πρωτιά στην κανονική διάρκεια.

Κορυφαίος της αναμέτρησης ήταν ο Νίκος Παππάς, ο οποίος άρπαξε από τα μαλλιά την ευκαιρία που του έδωσε ο Τσάβι Πασκουάλ και τελείωσε το ματς με 23 πόντους, ενώ οι αποφάσεις του σε καθοριστικά σημεία έκριναν το ματς!

Οι πράσινοι έκαναν το 6-0 στην Basket League και μαζί με το Πειστέρι παραμένουν στην 1η θέση, ενώ οι ερυθρόλευκοι υποχώρησαν στο 5-1.

Το παιχνίδι από τα πρώτα λεπτά φάνηκε ότι θα είχε κακό ρυθμό και πολλά άστοχα σουτ και από τις δύο ομάδες. Ο Μιλουτίνοφ, μετά από άστοχη προσπάθεια του Λάσμε σημείωσε τους πρώτους πόντους του ντέρμπι, ο Λάνγκφορντ απάντησε, όμως μόλις στο δεύτερο λεπτό ο Τσάβι Πασκουάλ υποχρεώθηκε να αντικαταστήσει τον Λάσμε, καθώς υπέπεσε από πολύ νωρίς σε δύο φάουλ. Οι Πράσινοι με τον Λάνγκφορντ να… ζεσταίνεται προσπέρασαν στο 6-5, ενώ ο Σπανούλης με ελεύθερο τρίποντο έβαλε μπροστά τον Ολυμπιακό για το 6-8 στο 5.11’’. Οι Πράσινοι ωστόσο προσπέρασαν σε 12-8, με βολές του Τόμας και καλάθι του Λάνγκφορντ, όμως ο Ολυμπιακός με… τετράποντο (τρίποντο του Λε Ντέι και ½ βολές του Πρίντεζη για φάουλ εκτός φάσης) έκανε το 13-14. Το δεκάλεπτο ωστόσο έκλεισε με το Τριφύλλι μπροστά, μετά από ένα εντυπωσιακό… buzzer beater κάρφωμα του Γκιστ για το 15-14.

Οι δύο ομάδες συνέχισαν να… αστοχούν με τον ίδιο ρυθμό και στο δεύτερο δεκάλεπτο, όπου αυξήθηκαν τα λάθη και τα σφυρίγματα των διαιτητών που χάλαγαν τον ρυθμό. Ο Ολυμπιακός με 2/2 βολές του Στρέλνιεκς προσπέρασαν για το 15/16, όμως με πόντους των Γκιστ και Μήτογλου οι Πράσινοι προσπέρασαν για το 19-16. Ο Ολυμπιακός αντέδρασε και με συνεχόμενους πόντους του Τίμα έφτασε στο 20-26 στο 14.18’’, όμως στο σημείο αυτό του ντέρμπι… εμφανίστηκε ο Παππάς, που με πέντε σερί πόντους μείωσε σε 25-26 για το Τριφύλλι. Ο Παναθηναϊκός με ένα σερί 7-0 προσπέρασε στο 27-26, με τρίποντο του Παππά έκανε το 30-27 και το 32-27 με καλάθι του Βουγιούκα, ενώ το ημίχρονο έκλεισε στο 32-29.

Επιστρέφοντας στο παρκέ από την ανάπαυλα του ημιχρόνου, ο Ολυμπιακός με πόντους κυρίως του Μιλουτίνοφ ισοφάρισε σε 34-34, ωστόσο οι Πράσινοι έτρεξαν ένα σερί 10-0 και με τρίποντα των Παπαπέτρου και Παππά μεταξύ άλλων έφτασαν στο 44-34 στο 24’. Οι Πειραιώτες ωστόσο κατάφεραν και πάλι να αντιδράσουν, με έξι σερί πόντους του ΛεΝτέι πλησίασαν στο σκορ, ενώ παρά τους πέντε πόντους του Καλάθη (και πρώτο τρίποντο στο ματς!) έμειναν σε απόσταση αναπνοής με τον Σπανούλη να τραβάει το σκορ και με τρίποντο να διαμορφώνει το 51-47! Ο Παπανικολάου με ½ βολές έκανε το 51-50, ενώ το δεκάλεπτο έκλεισε στο 55-51 με τέσσερις πόντους του Παππά.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με μία εντυπωσιακή αντεπίθεση του Ολυμπιακού, ο οποίος με καλάθι του Μπόγρη, ½ βολές του Πρίντεζη και ένα τρίποντο του Τίμα έφτασε ξανά σε απόσταση αναπνοής, καθώς μείωσε σε 58-57, στο 33’. Ο Παππάς ωστόσο με τρίποντο έκανε το 61-57 και ο Αντετοκούνμπο με ½ βολές μετά το τέταρτο φάουλ του Σπανούλη (παρά τις διαμαρτυρίες των Ερυθρολεύκων, από το ριπλέι φάνηκε πως ήταν καθαρό) το 62-57. Ο Παναθηναϊκός είχε αρχίσει να… ρόλαρει και να αγκαλιάζει τη νίκη. Οι Λάσμε και Καλάθης με εύκολους πόντους έκαναν το 68-61, ενώ ο Παππάς φτάνοντας τους 21 πόντους έφτασε την διαφορά στο 70-63 και ο Τόμας έγραψε το 72-63 στο 37’.  Οι Πράσινοι συνέχισαν να κυνηγούν την διαφορά και τελικά το ντέρμπι έκλεισε στο 79-70.

ΤΑ «ΚΛΕΙΔΙΑ» ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:  Οι Πασκουάλ και Μπλατ είχαν… ελάχιστες παρεμβάσεις στο αποψινό ντέρμπι και η μοναδική κίνηση που έκρινε το παιχνίδι, ήταν η είσοδος του Παππά, ο οποίος έφερε το ματς τούμπα. Ο Καταλανός έδωσε χρόνο στον Έλληνα άσο, ο οποίος για ακόμα ένα ντέρμπι με τον Ολυμπιακό πήρε το Τριφύλλι στις πλάτες του. Πολλά λάθη οι Πειραιώτες, ξανά δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν τον ρυθμό στο δεύτερο ημίχρονο.

Ο ΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΗΣ: Με διαφορά ο κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Νίκος Παππάς, ο οποίος τελείωσε το ματς με 24 πόντους και τέσσερα εύστοχα τρίποντα. Μάλιστα, οι περισσότεροι πόντοι του ήρθαν όταν είχε… κολλήσει ο Παναθηναϊκός.

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ: Ο Πρίντεζης τελείωσε το ματς με 11 πόντους, ωστόσο στα… περίεργα τα βραδιάς ήταν τα ποσοστά του στις βολές, καθώς τελείωσε με 3/10!

Η ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Ο Παπανικολάου έμεινε πολύ μακριά από τον καλό του εαυτό, βοήθησε ελάχιστα και τελείωσε το παιχνίδι με μόλις έναν πόντο.

Η ΕΞΕΔΡΑ: Οι φίλοι του Παναθηναϊκού γέμισαν το ΟΑΚΑ και στήριξαν την ομάδα τους, παρά την βαριά ήττα με την Εφές πριν από δύο 24ωρα.

Παναθηναϊκός (Πασκουάλ): Παπαπέτρου 5 (1), Καλάθης 7 (1 τρίποντο, 7 ασίστ), Λάσμε 4, Τόμας 10, Λοτζέσκι 1, Γκιστ 9, Παππάς 24 (4), Βουγιούκας 2, Μήτογλου, Αντετοκούνμπο 4, Λεκαβίτσιους.

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού: 24/42 δίποντα, 7/26 τρίποντα, 10/22 βολές, 29-12 ριμπάουντ, 18 ασίστ, 4 λάθη, 3 κλεψίματα, 4 κοψίματα.

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 15/37 δίποντα, 8/22 τρίποντα, 16/27 βολές, 28-16 ριμπάουντ, 16 ασίστ, 12 λάθη, 2 κλεψίματα, 1 κόψιμο.

Ολυμπιακός (Μπλατ): Πρίντεζης 11 (3/10 βολές, 9 ριμπάουντ), Σπανούλης 9 (2 τρίποντα, 7 ασίστ), Μιλουτίνοβ 6, Παπανικολάου 1, Γουίλιαμς-Γκος 9 (1), Βεζένκοβ, Μπόγρης 2, Μάντζαρης, Στρέλνιεκς 2, Τίμα 10 (2 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), ΛεΝτέιι 20 (3)