Facebook Pixel Sportdog.gr | Σα… Βασιλιάς ο Θρύλος – Έσπασε το αήττητο της Ρεάλ ο Ολυμπιακός και συνεχίζει την αντεπίθεση!
| 2018-11-22 22:34:00

του Βαγγέλη Καράμαλη

Νίκη… θρίλερ στο φινάλε με 88-83 στο ΣΕΦ.

Ο Ολυμπιακός αν και αγχώθηκε από δικά του λάθη στο φινάλε της αναμέτρησης, νίκησε μετά τη Μπάγερν στο Μόναχο και τη Ρεάλ στο ΣΕΦ με 88-83 και έφτασε στο 5-4 στην Euroleague, ενώ η ομάδα της Μαδρίτης υπέπεσε στην πρώτη της ήττα στην διοργάνωση!

Κορυφαίοι για τους Πειραιώτες ήταν οι Σπανούλης, Στρέλνιεκς, ΛεΝτέι, Μιλουτίνοφ και φυσιακά ο Γουίλιαμς-Γκος που τελείωσε το ματς με 23 πόντους, ενώ ήταν εύστοχος και στις καθοριστικές βολές στο φινάλε.

Ο Ολυμπιακός δεν ξεκίνησε καλά στο παιχνίδι και παρουσιάζοντας προβλήματα στην αμυντική του λειτουργία, βρέθηκε πίσω στο σκορ με 0-5 και 2-7. Ωστόσο οι Πειραιώτες αντέδρασαν άμεσα και με τους Σπανούλη – ΛεΝτέι να τραβούν το σκορ μάζεψαν τη διαφορά και με καλάθια των Πρίντεζη – Μιλουτίνοφ προσπέρασαν για το 13-7, τρέχοντας ένα σερί 11-0. Ο Ολυμπιακός είχε βρει πλέον ψυχολογία και με τρίποντο του Σπανούλη έφτασε στο 16-9 και με λέι απ του ίδιου στο 18-11, ενώ στα τρίποντα των Τέιλορ και Ρούντι, οι «ερυθρόλευκοι» απάντησαν με τους Παπανικολάου και Γκος που έκαναν το 29-22, που ήταν και το σκορ της πρώτης δεκαλέπτου.

Οι Ερυθρόλευκοι συνέχισαν με φόρα και στο δεύτερο δεκάλεπτο, όπου έφτασαν στο 32-22, ωστόσο μετά… έπεσαν σε μπλα-άουτ. Η Ρεάλ με τρίποντα μεταξύ άλλων των Ρούντι και Κάρολ, έτρεξε ένα σερί 0-10 και έφερε το ματς στα ίσια, εξέλιξη που υποχρέωσε τον Ντέιβιντ Μπλατ να καλέσει τάιμ άουτ. Ο κόουτς του Ολυμπιακού… έβαλε τις φωνές και κατάφερε, με την βοήθεια του Σπανούλη, να γυρίσει το ματς τούμπα. Ο αρχηγός των Πειριαωτών με τρία τρίποντα εκτόξευσε την διαφορά στο 41-35, ενώ με νέο τρίποντο του Γουίλιαμς-Γκος έφτασαν στο 46-36 στο 17’! Με ακόμα ένα καλάθι του Αμερικανού ο Ολυμπιακός έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενος 52-41.

Μετά την ανάπαυλα του ημιχρόνου, οι γηπεδούχοι έδειξαν να μην πατάνε καλά, ενώ είχε βγει εκτός ρυθμού και ο Σπανούλης. Ο Καμπάτσο με τρίποντο έγραψε το 52-44, ο Πρίντεζης απάντησε για το 54-44, όμως δύο τρίποντα των Ντεκ και Κάρολ έδωσαν το δικαίωμα στη Ρεάλ να πλησιάσει ξανά στο σκορ, ενώ ο Κάρολ μείωσε και στο 55-52! Σε εκείνο το σημείο όμως, πήρε την μπάλα ο «ζεστός» Στρέλνιεκς, που με τρίποντο έγραψε το 58-52! Οι Ισπανοί απάντησαν ξανά με τρίποντο του Κάρολ, ακολούθησαν βολές και από τους δύο, ενώ το δεκάλεπτο έκλεισε στο 65-65 με κάρφωμα του Τόμπκινς.

Η τέταρτη και τελευταία περίοδος ξεκίνησε ιδανικά για τον Ολυμπιακό, καθώς ο Στρέλνιεκς και πάλι με τρίποντο έκανε το 68-65, ενώ ο ίδιος έγραψε με λέι απ και το 70-65. Από εκεί και πέρα όμως τα πράγματα… δυσκόλεψαν για τους Πειραιώτες, καθώς έφτασαν μόλις στο 34ο λεπτό στα πέντε ομαδικά και έδωσαν την ευκαιρία για εύκολους πόντους στη Ρεάλ. Οι Ισπανοί με βολές Τόμπκινς (2/2) και Ράντολφ (1/2) πλησίασαν στο 73-68, ενώ ο Καμπάτσο με 2/2 έκανε το 76-70. Ακολούθησαν συνεχόμενες λάθος επιθέσεις και από τις δύο ομάδες, μέχρι την τριποντάρα του Σπανούλη από πολύ μακριά, τρία λεπτά πριν το φινάλε, με την οποία ο Ολυμπιακός έφτασε στο 80-70! Παρόλα αυτά, η Ρεάλ μάζεψε γρήγορα ξανά το σκορ, καθώς με λέι απ του Καμπάτσο και τρίποντο του Ράντολ, μείωσε σε 80-75, 1:30 πριν τη λήξη. Ο Μιλουτίνοφ με δύσκολο καλάθι έκανε το 82-75, ωστόσο ο Καμπάτσο με 3/3 βολές μετά από φάουλ του Σπανούλη έκανε το 82-78. Ακολούθησαν διαδοχικές λάθος επιθέσεις και από τους δύο, μέχρι τις δύο βολές του Γκος για το 84-78. Η Ρεάλ απάντησε αμέσως με γκολ-φάουλ του Καμπάτσο, όμως ο Αργεντινός έχασε την βολή, ενώ ο Πρίντεζης είχε 0/2 11 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Ο Ρούντι είχε ½ βολές και κάπου εκεί τελείωσαν όλα. Ο Γκος με 2/2 βολές έγραψε το 86-81, ο Ράντολφ το 86-83, όμως ο Γκος και πάλι με 2/2 διαμόρφωσε το τελικό 88-83.

Ο ΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΗΣ: 23 πόντους, έξι ριμπάουντ και 4 ασίστ, ενώ είχε 6/6 βολές όταν η μπάλα έκαιγε στα τελευταία δευτερόλεπτα.

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ: Ο Ολυμπιακός έφτασε στο 5-4, ωστόσο η σημερινή του νίκη θα… συζητηθεί ιδιαίτερα, καθώς είναι η πρώτη φετινή της Ρεάλ στην Euroleague.

Η ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Ο Τίμα για ακόμα ένα ματς δεν ήταν καλός και παρότι έπαιξε 12 λεπτά έμεινε άποντος, ενώ βοήθησε ελάχιστα σε άμυνα και επίθεση.

Η ΕΞΕΔΡΑ: Οι φίλοι του Ολυμπιακού βρέθηκαν στο ΣΕΦ και βοήθησαν με τη φωνή τους τον Ολυμπιακό ακόμα και όταν το ματς… ζόρσε στην τελευταία περίοδο.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 29-22, 52-41, 65-65, 88-83

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπλατ):  Γουίλιαμς-Γκος 23 (4/10 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 9/10 βολές, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Σπανούλης 20 (2/3 δίποντα, 5/6 τρίποντα, 1/3 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο, 4 λάθη), Τίμα, Μιλουτίνοβ 8 (3/5 δίποντα, 2/2 βολές, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, 3 κοψίματα), Στρέλνιεκς 15 (3/4 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3/3 βολές, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο, 3 λάθη), Πρίντεζης 7 (3/10 δίποντα, 0/2 τρίποντα), Παπανικολάου 3 (1), Μάντζαρης, Μπόγρης, ΛεΝτέι 12 (3/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3/6 βολές, 5 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο, 1 κόψιμο)

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Κοζέρ, Ράντολφ 9 (0/5 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 1 ασίστ), Φερνάντεθ 12 (3), Καμπάτσο 14 (3/4 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 5/6 βολές, 2 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ρέγιες 2, Κάρολ 16 (4/7 τρίποντα), Ταβάρες 7 (10 ριμπάουντ, 3 κοψίματα), Ντεκ 7 (1), Πρέπελιτς 3 (1/6 σουτ), Τόμπκινς 8, Τέιλορ 5 (1)