Facebook Pixel Sportdog.gr | Δεν σταματάει πουθενά το Περιστέρι - Νίκησε το Λαύριο και έκανε το 7/7!
| 2018-11-24 19:50:00

Δεν σταματάει πουθενά το Περιστέρι - Νίκησε το Λαύριο και έκανε το 7/7!

Έβδομη νίκη για την ομάδα του Πεδουλάκη με 87-78.

Η ξέφρενη πορεία του Περιστερίου συνεχίζεται! Το Περιστέρι έκανε το 7-0 νικώντας και το Λαύριο, που του έβαλε... δύσκολα για 30' και κάτι λεπτά. Πλέον, η ομάδα του Χρήστου Σερέλη είναι στο 3-4. Πρώτοι σκόρερ των νικητών ήταν οι Ράιαν Χάροου - Στίβεν Γκρέι (14π. ο καθένας), ενώ οι Τζαμάλ Νίξον (16π.), Ντορόν Λαμπ (15π.) και Μίλαν Μιλόσεβιτς (12π., 9ρ.) ξεχώρισαν για λογαριασμό του Λαυρίου.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι (10-17 στο 4' και 23-29 στο 10' με 9π. του Ντορόν Λαμπ), με τον Αργύρη Πεδουλάκη να έχει παράπονα από τους παίκτες του για την άμυνά του. Στη δεύτερη περίοδο η αμυντική λειτουργία των γηπεδούχων βελτιώθηκε και με ένα 21-14 επιμέρους σκορ το Περιστέρι, που βρήκε και κάποια τρίποντα, μείωσε στο 40-43 (ημίχρονο).

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο τρίτο δεκάλεπτο (49-49 στο 24'). Ο Στίβεν Γκρέι έβαλε μπροστά την ομάδα του (52-51) σε ένα σημείο που το Λαύριο είχε προβλήματα με τον Μιχάλη Λούντζη σε ρόλο πλέι μέικερ. Το σκορ πήγε στο 59-51 στο 27', αλλά οι παίκτες του Σερέλη με τον Λαμπ μπροστάρη επέστρεψαν (61-59 στο 30').

Το... θρίλερ κράτησε μέχρι το 33' (68-67). Από εκεί και μετά το Περιστέρι έκανε ένα σημαντικό 7-0 (75-67 στο 35') και πήρε και διψήφια προβαδίσματα για πρώτη φορά στην αναμέτρηση (79-69 στο 37'). Ο Χάροου είχε... ζεσταθεί, ο Γκρέι και ο Σίρκο είχαν σταθερά ρυθμό και τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το τελικό 87-78.

Τα Δεκάλεπτα: 23-29, 40-43, 61-59, 87-78

Πηγή: sdna.gr