Facebook Pixel Sportdog.gr | Δεν μπορεί με τίποτα εκτός ο Παναθηναϊκός - Έχασε και από την Χίμκι και τώρα... τρέχει
| 2018-11-30 20:49:00

του Δημήτρη Σκούφου

Νέα ήττα με 76-68 στη Μόσχα για τους Πράσινους.

Ακόμα μία ήττα εκτός έδρας γνώρισε ο Παναθηναϊκός, αυτή τη φορά από την Χίμκι στη Μόσχα με 76-68. Οι Πράσινοι πήγαν καλά το ματς στο πρώτο ημίχρονο, όμως η κάκιστη ημέρα του Νικ Καλάθη, αλλά και η απίστευτη αστοχία στο δεύτερο μέρος έφερε το νέο αρνητικό αποτέλεσμα, που σήμανε την πέμπτη ήττα του Τριφυλλιού στην διοργάνωση.

Συγκινητικός για τους Πράσινους ήταν ο Τζέιμς Γκιστ με 19 πόντους. Καλός ο Λάνγκφορντ, αλλά μόνο για ένα ημίχρονο. Όλη την ζημιά στον Παναθηναϊκό την έκανε ο Άντονι Γκιλ με 21 πόντους, σε ένα ματς που απουσίαζε ο Αλεξέι Σβεντ.

Η ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ ΤΟΥ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ: Τρελό ρυθμό είχε από το ξεκίνημά του ο αγώνας, καθώς καμία από τις δύο ομάδες δεν έδειχνε... διάθεση να πιέσει πολύ στην άμυνα. Και μπορεί ο Παναθηναϊκός να προσπαθούσε, όμως πολλά από τα καλάθια που δέχτηκε τόσο από κοντά, όσο και από μακριά ήταν σχεδόν όλα... αμαρκάριστα. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν γρήγορα με 7-2 και 10-4, όμως οι Πράσινοι μπήκαν στον επιθετικό ρυθμό της ομάδας του Μπαρτζώκα και σκόραραν σχετικά εύκολα, με εκφραστή ποιον άλλο... τον Κιθ Λάνγκφορντ.

Ο Αμερικανός ήταν και πάλι το σημείο αναφοράς του Τριφυλλιού στην επίθεση και με δικά του καλάθια διατηρούσε κοντά τον Παναθηναϊκό. Με δικό του τρίποντο και φάουλ το σκορ έγινε 23-23 στο 9', όμως ένα γκολ-φάουλ του Μόνια και ένα τρίποντο του Μάρκοβιτς διαμόρφωσαν το 29-23, με τον Παναθηναϊκό να μειώνει σε 29-25 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Αυτό που ήταν φανερό ήταν ότι οι Πράσινοι ήταν νωθροί στην άμυνα, αλλά πολύ εύστοχοι στην επίθεση. Στα πρώτα λεπτά του δεύτερου δεκαλέπτου οι παίκτες του Πασκουάλ έπαιξαν και καλή άμυνα και πέρασαν μπροστά με 29-30 και πάλι δια χειρός Λάνγκφορντ. Με πόντους του τελευταίου, αλλά και του Παππά ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με +7 (33-40) στο 14', αλλά κάπου εκεί ήρθε... μπλακ άουτ, καθώς η Χίμκι έτρεξε σερί 10-0 και πέρασε ξανά μπροστά με 43-40, λίγο πριν λήξει το ημίχρονο με 48-44 υπέρ των Ρώσων.

Η τρίτη περίοδος ήταν η χειρότερη του αγώνα, καθώς οι δύο ομάδες έκαναν... διαγωνισμό το ποια θα σκοράρει λιγότερους πόντους. Το 11-7 υπέρ της Χίμκι τα λέει όλα, με τον Παναθηναϊκό να έχει σε αυτό το διάστημα μόνο τρία εύστοχα σουτ εντός παιδιάς και μοιραία να χάνει με 59-51.

Οι Πράσινοι είχαν βραχυκυκλώσει επιθετικά, καθώς ούτε ο Λάνγκφορντ που έκανε καλό πρώτο μέρος, ήταν θετικός, αλλά ούτε και ο Καλάθης που ήταν γενικά σε πολύ άσχημη ημέρα. Ο μόνος που ξεχώριζε από το Τριφύλλι ήταν ο Τζέιμς Γκιστ που πάλευσε ανάμεσα στα θηρία και για αυτό τελείωσε και το ματς με 19 πόντους, διατηρώντας τον Παναθηναϊκό σχετικά κοντά στο σκορ μέχρι το τέλος.

Παρόλα αυτά, η Χίμκι είχε βρει το... κουμπί του αντιπάλου της και έφτασε στη νίκη με 76-68, υποχρεώνοντας τον Παναθηναϊκό στην πέμπτη του ήττα στην διοργάνωση.

ΤΑ «ΚΛΕΙΔΙΑ» ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Τα 20/31 δίποντα της Χίμκι, αλλά και η απίστευτη αστοχία των περισσότερων παικτών του Παναθηναϊκού ήταν τα "κλειδιά" που έδωσαν το "ροζ" φύλλο στην ρωσική ομάδα.

ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΚΕΡΔΙΣΕ Ο ΠΑΟ: Γιατί είχε σε κάκιστη βραδιά τον Νικ Καλάθη, αλλά και γιατί τα "έσπασε" στην κυριολεξία στο δεύτερο ημίχρονο, μην μπορώντας να σκοράρει εύκολα ούτε από κοντά, ούτε από μακριά.

Ο ΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΗΣ: Ο Άντονι Γκιλ ήταν ο MVP της αναμέτρησης, καθώς εν τη απουσία του Σβεντ ανέλαβε να... κουβαλήσει επιθετικά την Χίμκι και τα κατάφερε, τελειώνοντας την αναμέτρηση με 21 πόντους, με 8/9 δίποντα και 5/6 βολές.

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ: Το ότι οι Κιθ Λάνγκφορντ και Τζέιμς Γκιστ αγωνίστηκαν για 37 λεπτά έκαστος, δείγμα του πόσο έλειψαν από τον Παναθηναϊκό οι λύσεις και άπο άλλους παίκτες στο επιθετικό κομμάτι.

Η ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Ο Νικ Καλάθης. Ο αρχηγός του Παναθηναϊκού πρόσθεσε ακόμα μία κακή βραδιά στο... ενεργητικό του, αφού στη Μόσχα ήταν ιδιαίτερα άστοχος, έχοντας συνολικά 2 πόντους με 0/4 τρίποντα και 4 ασίστ.

ΠΡΟΠΟΝΗΤΕΣ: Ο Γιώργος Μπαρτζώκας έφερε την Χίμκι σε ένα πιο... ομαδικό παιχνίδι, λόγω της απουσίας του Σβεντ και αυτό του βγήκε απόλυτα, καθώς ο Τσάβι Πασκουάλ δεν μπόρεσε ποτέ να σταματήσει τις φάσεις που έβγαλαν οι Γκιλ και Μάικι.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 29-25, 48-44, 59-51, 76-68

ΧΙΜΚΙ (Μπαρτζώκας): Μποστ 3 (1/6 σουτ, 6 ασίστ), Κρόκερ 2 (1/6 σουτ), Βιάλτσεφ, Γκριν, Ζάιτσεφ 3 (1), Μάρκοβιτς 5 (1 τρίποντο, 5 ασίστ, 4 λάθη), Μόνια 9 (2), Γκιλ 21 (8/9 δίποντα, 5/6 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο), Γιακούσιν, Τζένκινς 12 (2/3 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα), Τόμας 7 (1), Μίκι 14 (4/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3/3 βολές)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Πασκουάλ): Τόμας 8 (2), Λάνγκφορντ 17 (2/9 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 7/8 βολές, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα), Παπαγιάννης, Λάσμε 4, Παππάς 3 (1), Γκιστ 19 (7/8 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2/6 βολές, 9 ριμπάουντ), Βουγιούκας 2, Λεκαβίτσιους, Λοτζέσκι 13 (2), Καλάθης 2 (1/4 δίποντα, 0/5 τρίποντα, 4 ασίστ, 3 λάθη)

Τα ομαδικά στατιστικά της Χίμκι: 20/31 δίποντα, 8/22 τρίποντα, 12/16 βολές, 26 ριμπάουντ (20 αμυντικά - 6 επιθετικά), 24 ασίστ, 8 κλεψίματα, 4 κοψίματα, 13 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού: 14/35 δίποντα, 8/24 τρίποντα, 16/24 βολές, 28 ριμπάουντ (18 αμυντικά - 10 επιθετικά), 14 ασίστ, 10 κλεψίματα, 4 κοψίματα, 14 λάθη