Facebook Pixel Sportdog.gr | Απολαυστικοί ΛεΝτέι και Ολυμπιακός - «Ισοπέδωσαν» την Μπουντούτσνοστ και τώρα… Σάρας!
| 2018-11-30 23:07:00

Άνετη νίκη με 92-70, συγκλονιστικός ο Αμερικανός (28π.).

Την πιο εύκολη νίκη του πανηγύρισε ο Ολυμπιακός στην φετινή Euroleague, καθώς με τον ΛεΝτέι να κάνει απίθανο ματς και να σταματάει στους 28 πόντους και τον Σπανούλη με 17 πόντους να βοηθάει όποτε χρειάζεται, επικράτησε πολύ εύκολα της Μπουντούτσνοστ με 92-70.

Οι Πειραιώτες είχαν δύο διαφορετικά πρόσωπα στο παιχνίδι, καθώς στο πρώτο ημίχρονο δυσκολεύτηκαν απέναντι στην ομάδα του Μαυροβουνίου, ωστόσο στο δεύτερο… πάτησαν γκάζι και εκτόξευσαν την διαφορά πάνω από τους 20 πόντους.

Ο Ολυμπιακός με τη νίκη αυτή έφτασε στο 6-4 και την επόμενη εβδομάδα αντιμετωπίζει εκτός έδρας την Ζαλγκίρις.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με την Μπουντούτσνοστ να αιφνιδιάζει τους Ερυθρολεύκους και με… φόρα από την τεράστια νίκη της κόντρα στο ΣΕΦ, να οδηγεί το σκορ στα πρώτα λεπτά. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 0-4, ο Ολυμπιακός απάντησε με τρίποντο του Πρίντεζη και δύσκολο καλάθι του Μιλουτίνοφ, ωστόσο στην συνέχεια πήγαιναν πόντο-πόντο. Έφτασαν στο 10-10, ο Κ.Κλαρκ με τρίποντο έκανε το 10-13, όμως ο Ολυμπιακός με ένα ξέσπασμα στο φινάλε του δεκαλέπτου και ένα τρίποντο του Τίμα έκλεισε στο δεκάλεπτο προηγούμενος 25-20.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν με ένα σερί 0-6 και κατάφεραν να προσπεράσουν στο 25-26, ωστόσο ο Ολυμπιακός με πόντους των Γκος, Πρίντεζη και Μιλουτίνοφ, βρήκε άμεσα απαντήσεις και κατάφερε να τρέξει ένα δικό του σερί. Οι Πειραιώτες έφτασαν στο 36-28 και στο 40-30, δείχνοντας πως είναι το… αφεντικό της αναμέτρησης, ενώ το ημίχρονο έκέισε στο 44-37.

Επιστρέφοντας στο παρκέ μετά την ανάπαυλα, οι Πειραιωτες εμφανίστηκαν με το… πόδι στο γκάζι και τον Ζακ ΛεΝτέι «δαιμονισμένο». Ο Αμερικανός έκανε ό,τι ήθελε στο παρκέ και έδειχνε ασταμάτητος στην επίθεση. Ο Ολυμπιακός με ένα γρήγορο σερί 13-0 ξέφυγε στο σκορ με το 57-37, ενώ με συνεχόμενους πόντους και παίζοντας στοιχειωδώς καλή άμυνα, έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο 76-51!

Στην τέταρτη και τελευταίο περίοδο, ο ΛεΝτέι συνέχισε να κάνει… πλάκα κάτω από την ρακέτα, βρήκε πόντους ακόμα και σε αιφνιδιασμό, ο Σπανούλης βελτίωσε την στατιστική του, ενώ ο Ντέιβιντ Μπλατ έδωσε χρόνο και σε παίκτες που δεν παίζουν συνήθως πολύ, όπως είναι οι Μπόγρης, Μάντζαρης και Βεζένκοφ. Η Μπουντούτσνοστ, που σχεδόν σε όλο το δεύτερο ημίχρονο έπαιζε χωρίς πλάνο και απλά έτρεχε την μπάλα, βρήκε κάποια ελεύθερο σουτ και έτσι έχασε… τιμητικά με το 92-70. Στο τελευταίο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι και οι “ερυθρόλευκοι” πήραν τη νίκη με 92-70.

Τα δεκάλεπτα: 25-20, 44-37, 76-51, 92-70

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 25/41 δίποντα, 6/17 τρίποντα, 14/23 βολές, 33-8 ριμπάουντ, 26 ασίστ, 7 κλεψίματα, 10 λάθη,  2 κοψίματα.

Ολυμπιακός: Γουίλιαμς-Γκος 4, Σπανούλης 17 (1), Τίμα 5 (1), Μιλουτίνοβ 10 (7 ριμπάουντ), Στρέλνιεκς 7, Βεζένκοβ 2, Πρίντεζης 11 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ), Παπανικολάου 6 (1), Μάντζαρης, Μπόγρης 2, ΛεΝτέι 28 (7/8 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 8/9 βολε΄ς, 8 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα).

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπουντούτσνοστ: 22/45 δίποντα, 6/19 τρίποντα, 8/8 βολές, 24-3 ριμπάουντ, 18 ασίστ,  6 κλεψίματα, 12 λάθη, 5 κοψίματα.

Μπουντούτσνοστ: Τζάκσον 12 (2),  Σο. Σέχοβιτς 5 (1), Κλαρκ 15 (1), Μπάροβιτς 6, Κ. Κλαρκ 5, Γκόρντιτς 14 (2 τρίποντα, 7 ασίστ,) Όμιτς 8, Πόποβιτς, Νίκολιτς 5.