Facebook Pixel Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός 79-65
| 2019-01-04 23:03:00

Τον διέλυσε - Ισοπεδωτικός ο Ολυμπιακός, «έπνιξε» τον Παναθηναϊκό στο Λιμάνι - Τρομερός Μιλουτίνοφ!

του Δημήτρη Δημητρόπουλου

Εντυπωσιακή νίκη των Πειραιωτών με 79-65.

Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός: Ντέρμπι μόνο στα χαρτιά ήταν η αποψινή αναμέτρηση στο ΣΕΦ, με τον Ολυμπιακό να στριμώχνει στα… σχοινιά τον Παναθηναϊκό από την αρχή του αγώνα και να παίρνει εμφατική νίκη με 79-65 πραγματοποιώντας επιβλητική εμφάνιση. Μάλιστα, οι Πειριαώτες κάλυψαν τη διαφορά της ήττας τους στο ΟΑΚΑ, αφού νίκησαν με 14, ενώ είχαν χάσει με 13.

Ο Ντέιβιντ Μπλατ νίκησε κατά κράτος τον Ρικ Πιτίνο, στο πρώτο «αιώνιο» ντέρμπι του Αμερικανού, με τους Ερυθρόλευκους να μην αφήνουν περιθώριο αντίδρασης στους Πράσινους σε κανένα σημείο. Εκπληκτική εμφάνιση από Μιλουτίνοφ (18π. και 18 ριμπάουντ) και Στρέλνιεκς (18π.).

O Ολυμπιακός ανέβασε το ρεκόρ του στο 10-6 και ισοβαθμεί με την Αναντολού Εφές στην 4η θέση, ενώ ο Παναθηναϊκός υποχώρησε στο 7-9, έμεινε στην 11η θέση και εξακολουθεί να βρίσκεται σε μπελάδες αναφορικά με την είσοδό του στην τελική οκτάδα.

Η ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ ΤΟΥ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ: Η αναμέτρηση ξεκίνησε μα χαμηλό ρυθμό, κακές επιλογές των δύο ομάδων στην επίθεση και αρκετά λάθη εκατέρωθεν. Ο Ολυμπιακός, πάντως, ήταν η ομάδα πατούσε καλύτερα στο παρκέ και πήρε προβάδισμα με τον Μιλουτίνοφ να είναι ο απόλυτος πρωταγωνιστής. Ο Σέρβος σέντερ έκανε «πάρτι» στη ρακέτα, φτάνοντας γρήγορα τους 8 πόντους και οδηγώντας την ομάδα του σε προβάδισμα 16-8 στο 7’. Ο Μιλουτίνοφ. Ο Παναθηναϊκός αντέδρασε με μπροστάρη τον Μήτογλου. Ο Έλληνας φόργουορντ έφτασε τους 7 πόντους στην πρώτη περίοδο, με τον Πράσινους να μη δέχονται καλάθι για τρία λεπτά και να μειώνουν σε 16-14.

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με ξέσπασμα του Ολυμπιακού, ο οποίος ξέφυγε με 24-16 χάρη σε δύο συνεχόμενα τρίποντα από Στρέλνιεκς και Τουπάν. Με τρίποντο του Λεκαβίτσιους και καλάθι του Παπαγιάννη ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 26-21 και κρατήθηκε κοντά στο σκορ, όμως στη συνέχεια έκανε σερί κάκιστων επιλογών στην επίθεση και δεν σκόραρε για σχεδόν πέντε λεπτά. Οι Ερυθρόλευκοι εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο το κακό διάστημα του αντιπάλου τους, βρήκαν εύκολους πόντους στον αιφνιδιασμό με τον Παπανικολάου και δύο τρίποντα από Στρέλνιεκς, Γουίλιαμς-Γκος και με σερί 10-0 ξέφυγαν με 36-21 στο 18’. Ο Παναθηναϊκός σκόραρε 4 πόντους με τον Παππά, όμως εξακολούθησε να παίζει άναρχα στην επίθεση και να είναι άστοχος. Με buzzer-beater του Μιλουτίνοφ ο Ολυμπιακός πήρε τη μεγαλύτερη διαφορά του (41-25), πηγαίνοντας στο ημίχρονο με +16.

Τίποτα δεν άλλαξε στην τρίτη περίοδο, αφού ο Ολυμπιακός παρέμεινε κυρίαρχος και στις δύο πλευρές του παρκέ. Η σκληρή άμυνα των Πειραιωτών «έπνιξε» τον Παναθηναϊκό, ο οποίος δεν έβρισκε με τίποτα τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι. Η διαφορά άρχισε να αυξάνεται φτάνοντας για πρώτη φορά τους 20 (49-29) στο 25ο λεπτό με ακόμα ένα τρίποντο του Στρέλνιεκς. Στο 30’ οι Ερυθρόλευκοι άνοιξαν τη διαφορά στους 21 (59-38) με έμμεσο τετράποντο του Σπανούλη!

Ο Λεκαβίτσιους μπήκε στην επιθετική εξίσωση της αναμέτρησης και ήταν ο κύριος λόγος που ο Παναθηναϊκός έβγαλε αντίδραση, καταφέρνοντας να ρίξει τη διαφορά στους 13 (65-52) στο 35’. Ωστόσο, οι Πράσινοι ουσιαστικά δεν κυνήγησαν ποτέ με αξιώσεις την ανατροπή, αφού η απάντηση του Ολυμπιακού ήταν άμεση, με το τρίποντο του Παπανικολάου να ολοκληρώνει ένα σερί 6-0 και να «τελειώνει» το παιχνίδι, επαναφέροντας τη διαφορά στο +21 (71-52). Στα τελευταία λεπτά οι δύο ομάδες έπαιξαν για τη διαφορά και οι Ερυθρόλευκοι πήραν τη νίκη με 79-65, καλύπτοντας έτσι την ήττα τους με 93-80 στον πρώτο γύρο.

ΤΑ «ΚΛΕΙΔΙΑ» ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:
Ο Ολυμπιακός έβγαλε πολύ περισσότερη ενέργεια στην άμυνα, είχε σαφώς πιο στοχευμένες επιλογές και πλάνο στην επίθεση, ενώ υπερείχε σε σχεδόν όλες τις στατιστικές κατηγορίες.

ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΚΕΡΔΙΣΕ Ο ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Γιατί εγκλωβίστηκε πλήρως στο αμυντικό πλάνο του Ολυμπιακού, είχε όλα του τα ατού σε κακή βραδιά και τελείωσε το ματς με άσχημα ποσοστά ευστοχίας (19/40 δίποντα και 8/25 τρίποντα).

Ο ΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΗΣ: Ο Νίκολα Μιλουτίνοφ έκανε double-double με 18 πόντους και 18 ριμπάουντ. Άξιος συμπαραστάτης του ο Γιάνις Στρέλνιεκς με 18 πόντους και οι Παπανικολάου, Πρίντεζης με 12 και 11 αντίστοιχα.

Από το… ναυάγιο του Παναθηναϊκού διασώθηκαν μόνο οι Αντετοκούνμπο (8π. και καλλή δουλειά στην άμυνα) και Λεκαβίτσιους (10π.). Ο Καλάθης είχε 13 πόντους, όμως τους πέτυχε κυρίως όταν το παιχνίδι είχε κριθεί.

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ: Στη μάχη ανάμεσα σε δύο τεράστιους προπονητές, ο Ντέιβιντ Μπλατ πήρε την… ταυτότητα του Ρικ Πιτίνο, μπλοκάροντας όλα τα επιθετικά όπλα του Παναθηναϊκού.

Η ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Στην επιστροφή του ως αντίπαλος στο ΣΕΦ ο Ιωάννης Παπαπέτρου πραγματοποίησε κάκιστη εμφάνιση με μόλις 2 πόντους και κακές επιλογές.

Η ΕΞΕΔΡΑ: Το ΣΕΦ «έβραζε», αφού οι φίλοι του Ολυμπιακού γέμισαν το γήπεδο και δημιούργησαν τρομερή ατμόσφαιρα.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπλατ): Γουίλιαμς-Γκος 7 (1 τρίποντο, 5 ασίστ), Τουπάν 5 (1), Σπανούλης 6 (1), Μιλουτίνοβ 18 (5/8 δίποντα, 8/10 βολές, 18 ριμπάουντ, 11 κερδισμένα φάουλ, 41 ranking), Στρέλνιεκς 18 (4/5 τρίποντα, 4/5 βολές), Βεζένκοβ 2, Πρίντεζης 11 (5/8 δίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Παπανικολάου 12 (3/7 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 κλεψίματα), Μάντζαρης, Μπόγρης, ΛεΝτέι

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Πιτίνο): Τόμας 8, Παπαγιάννης 4, Λάσμε 4, Παπαπέτρου 2, Παππάς 5 (0/5 τρίποντα, 4 ασίστ), Γκιστ 4, Λεκαβίτσιους 10 (2/8 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Λοτζέσκι, Καλάθης 13 (2/6 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 1 κλεψιμο, 4 λάθη), Αντετοκούνμπο 8 (2), Μήτογλου 7 (1)

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-14, 41-25, 59-40, 79-65

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 15/29 δίποντα, 10/26 τρίποντα, 19/26 βολές, 26-10 ριμπάουντ, 20 ασίστ, 7 κλεψίματα, 13 λάθη, 5 κοψίματα.

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού: 19/40 δίποντα, 8/25 τρίποντα, 3/6 βολές, 17-10 ριμπάουντ, 18 ασίστ, 4 κλεψίματα, 12 λάθη, 2 κοψίματα.