Facebook Pixel Ολυμπιακός - Μπασκόνια: Νίκησε στην παράταση την Μπασκόνια ο Ολυμπιακός - Τρομερός ο Παπανικολάου
| 2019-01-08 23:03:00

Ψυχωμένος ο Ολυμπιακός - Νίκησε στην παράταση την Μπασκόνια με... διαστημικό Παπανικολάου! (vid)

του Δημήτρη Σκούφου

Τεράστια νίκη με 91-87 επί της Μπασκόνια.

Ολυμπιακός - Μπασκόνια: Έπειτα από ένα ματς-θρίλερ στο ΣΕΦ ο Ολυμπιακός κατάφερε να πάρει τεράστια νίκη στην παράταση επί της Μπασκόνια με 91-87 (80-80 κ.α.) και να φτάσει τις 11 νίκες στην Ευρωλίγκα.

Όλα τα λεφτά η εμφάνιση του Κώστα Παπανικολάου που έστειλε το ματς στο έξτρα πεντάλεπτο με αδιανόητο τρίποντο, έχοντας συνολικά 22 πόντους με 6/7 έξω από τα 6,75μ.! Από κοντά σε εμφάνιση και οι ΛεΝτέι, Πρίντεζης και Γκος.

Η ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ ΤΟΥ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ: Το παιχνίδι από την αρχή εξελίχθηκε σε μεγάλο ντέρμπι, με τον Ολυμπιακό να προσπαθεί να ανταπεξέλθει στην τεράστια και αιφνίδια απουσία του Νίκολα Μιλουτίνοφ, ο οποίος διακομίστηκε στο νοσοκομείο με υψηλό πυρετό.

Με τον Μπόγρη, λοιπόν, με βασικό σέντερ οι Ερυθρόλευκοι προηγήθηκαν στο ξεκίνημα με 5-2 και 10-8 και έδειξαν πως είχαν τις επιθετικές λύσεις στην απουσία του Μιλουτίνοφ. Κάτι που δεν συνέβη, όμως, στο αμυντικό κομμάτι, καθώς η Μπασκόνια ήταν εντυπωσιακή κοντά στο καλάθι και έχοντας σε εξαιρετική ημέρα τους Χουέρτας, Πουαριέ και Χίλιαρντ άρχισε να βάζει δύσκολα στους γηπεδούχους.

Στο 8' το σκορ ήταν 20-16 για τον Ολυμπιακό, όμως οι Βάσκοι με ένα 6-0 σερί το γύρισαν και τελείωσαν την περίοδο προηγούμενοι με 22-20. Ο Γκος ισοφάρισε σε 22-22 με την έναρξη του δεύτερου δεκαλέπτου, αλλά η Μπασκόνια έδειχνε να έχει βρει το... κουμπί του Ολυμπιακού και εκμεταλλευόμενη την κακή άμυνά του, είχε τον τρόπο να σκοράρει άνετα και να μένει μπροστά στο σκορ.

Με τον Χίλιαρντ έγινε το 26-27 στο 13΄, ενώ με τρίποντο του Τζάνινγκ η ισπανική ομάδα έφυγε μπροστά με +4 (26-30). Το ματς πήγαινε χέρι-χέρι, όμως από το 36-36 οι φιλονενούμενοι έτρεξαν ένα σερί 7-0 με πρωταγωνιστές τους Χουέρτας και Βόιτμαν και έκαναν το σκορ 36-43. Οι Πειραιώτες προσπάθησαν και κατάφεραν να ρίξουν με συνεχείς  βολές την διαφορά στο 43-47, με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Χουέρτας και Πουαριέ έγραψαν γρήγορα το 43-51 στο δεύτερο ημίχρονο, όμως ο Ολυμπιακός ήταν αποφασισμένος να παίξει άμυνα και στα επόμενα λεπτά επέτρεψε μόνο ένα δίποντο στην αντιπαλό της, έχοντας σε εκρηκτική κατάσταση τον Κώστα Παπανικολάου, ο οποίος έδωσε το έναυσμα της αντεπίθεσης με δύο σερί τρίποντα, ισοφαρίζοντας 53-53 στο 26'.

Ο Πρίντεζης έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του με 55-53, αλλά κάπου εκεί και πάλι φανερώθηκαν σημάδια αδράνειας και η Μπασκόνια βρήκε τον δρόμο προς το καλάθι με τους Χίλιαρντ και Πουαριέ και πέρασε ξανά μπροστά με μια σημαντική διαφορά επτά πόντων (55-62), με την συμπλήρωση 30 λεπτών αγώνα.

Με τον Βιλντόζα να έχει πάρει τα πάνω του η Μπασκόνια έφτασε να προηγείται με +9 (55-64) στις αρχές της τελευταίας περιόδου και στη συνέχεια με 57-66, πάλι με τον ίδιο παίκτη. Παρόλα αυτά, ο Ολυμπιακός δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και έχοντας βγάλει κι άλλους πρωταγωνιστές, όπως τον ΛεΝτέι και τον Γκος, κατάφερε να ρίξει την διαφορά στον έναν πόντο (67-68). Ο Βιλντόζα και πάλι έβγαλε τα κάστανα από την φωτιά για τους Βάσκους, καθώς με δύο δικά του τρελά τρίποντα η ομάδα του προηγήθηκε με 67-74.

Πρίντεζης, ΛεΝτέι και Γκος μείωσαν σε 73-74 και το παιχνίδι είχε γίνει... θρίλερ. Ο Βιλντόζα με νέο τρίποντο έβαλε ξανά δύσκολα στον Ολυμπιακό, κάνοντας το 73-77, όμως με δύο βολές του Παπανικολάου το σκορ έγινε 75-77.

Η Μπασκόνια ευστόχησε σε μία βολή και στη συνέχεια ο Γκος με δίποντο διαμόρφωσε το 77-78.  Ο Βιλντόζα έβαλε και τις δύο βολές που πήρε και με το σκορ στο 77-80, οι Ερυθρόλευκοι είχαν την τελευταία επίθεση και με τον πιο "καυτό" παίκτη τους, τον Κώστα Παπανικολάου κατάφεραν να στείλουν το ματς στην παράταση, αφού ο Έλληνας φόργουορντ ευστόχησε σε απίστευτο τρίποντο με ταμπλό!

Έτσι όπως εξελίχθηκε η αναμέτρηση ο Ολυμπιακός δεν θα μπορούσε να χάσει, κάτι που έγινε. Η παράταση ξεκίνησε με νέο τρίποντο του εκπληκτικού Παπανικολάου και τελείωσε με τους Ερυθρόλευκους να φτάνουν στο "ροζ" φύλλο με σκορ 91-87.

ΤΑ «ΚΛΕΙΔΙΑ» ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Τα 13 επιθετικά ριμπάουντ του Ολυμπιακού, αλλά και οι φοβερές εμφανίσεις μέσα στην ρακέτα από τους ΛεΝτέι (23 πόντους) και Πρίντεζη (19π.), αλλά και του Γκος συνολικά (17 πόντους και 6 ασίστ) ήταν τα "κλειδιά" για τη νίκη των γηπεδούχων.

Ο ΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΗΣ: Ο Κώστας Παπανικολάου ήταν... παντού σήμερα! Ο Έλληνας φόργουορντ έκανε ό,τι ήθελε, τελείωσε το παιχνίδι με 22 πόντους, με 6/7 τρίποντα και ήταν αυτός που με δικό του τρίποντο έστειλε το ματς στην παράταση.

Η ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Σε πολύ άσχημη ημέρα βρέθηκε ο Βαγγέλης Μάντζαρης, αφού στα 27 περίπου λεπτά που αγωνίστηκε δεν κατάφερε να βοηθήσει, μένοντας άποντος, με μόλις 1 ασίτ.

Η ΕΞΕΔΡΑ: Δυναμική η παρουσία όσων βρέθηκαν στο ΣΕΦ, καθώς με τη φωνή τους προσπάθησαν να σπρώξουν τον Ολυμπιακό στη νίκη και τελικά τα κατάφεραν.

ΠΡΟΠΟΝΗΤΕΣ: Ο Ντέιβιντ Μπλατ έκανε την κίνηση ματ απόψε στον Βέλιμιρ Περάσοβιτς. Κι αυτό γιατί βρήκε μεγάλες λύσεις στα πρόσωπα των ΛεΝτέι και Πρίντεζη, οι οποίοι κάλυψαν και με το παραπάνω το τεράστιο κενό που άφησε στην ρακέτα η απουσία του Νίκολα Μιλουτίνοφ.

Δείτε στο βίντεο το τρίποντο του Παπανικολάου, που έστειλε το ματς στην παράταση:

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-22, 43-47, 55-62, 80-80 (κ.α.), 91-87

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπλατ): Γουίλιαμς-Γκος 17 (3/9 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 2 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 1 λάθος), Τουπάν, Σπανούλης 4 (1/1 δίποντο, 0/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 4 λάθη σε 11 λεπτά), Τίμα, Στρέλνιεκς 2, Βεζένκοβ, Πρίντεζης 19 (9/19 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 1/3 βολές, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 1 κλέψιμο), Παπανικολάου 22 (6/7 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο, 2 κοψίματα), Μάντζαρης, Μπόγρης 4, ΛεΝτέι 23 (10/13 δίποντα, 3/6 βολές, 9 ριμπάουντ, 1 κόψιμο)

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Περάσοβιτς): Βιλντόζα 19 (4/7 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 5/5 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Βόιτμαν 10 (1 τρίποντο, 10 ριμπάουντ), Χουέρτας 17 (7/9 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 5 ασίστ), Τζάνινγκ 8 (1/6 δίποντα, 2/9 τρίποντα, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ντιοπ, Πουαριέ 17 (8/9 δίποντα, 1/3 βολές, 12 ριμπάουντ), Σιλντς 3, Χίλιαρντ 13 (2)

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 25/50 δίποντα, 9/23 τρίποντα, 14/19 βολές, 38 ριμπάουντ (25 αμυντικά - 13 επιθετικά), 15 ασίστ, 6 κλεψίματα, 4 κοψίματα, 9 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπασκόνια: 26/42 δίποντα, 8/26 τρίποντα, 11/16 βολές, 33 ριμπάουντ (27 αμυντικά - 6 επιθετικά), 16 ασίστ, 7 κλεψίματα, 1 κόψιμο, 10 λάθη