Facebook Pixel Ρεάλ Μαδρίτης – Ολυμπιακός: 94-78
| 2019-01-10 23:42:00

Το… πάλεψε, αλλά τον πλήγωσε η άμυνα – Ήττα για τον Ολυμπιακό στη Μαδρίτη – Έμεινε 5ος

Δεν άντεξαν στο φινάλε και έχασαν 94-78.

Ρεάλ Μαδρίτης – Ολυμπιακός: Ο Ολυμπιακός με τους Μπόγρη, Πρίντεζη και Γκος να κάνουν πολύ καλό ματς, κοίταξε στα μάτια τη Ρεάλ Μαδρίτης για περίπου 35 λεπτά, ωστόσο στο φινάλε λύγισε από την κούραση, τα λάθη και την κακή άμυνα.

Οι Ισπανοί παρά το 94-78, η αλήθεια είναι πως τα βρήκαν σκούρα απέναντι στους μαχητικούς για ακόμα ένα ματς ματς Πειραιώτες, ωστόσο στο φινάλε πάτησαν γκάζι, πήραν μία ακόμα νίκη και παρέμειναν στην δεύτερη θέση της Euroleague με ρεκόρ 15-3.

Ο Ολυμπιακός με την ήττα αυτή παρέμεινε στην πέμπτη θέση, με ρεκόρ 11-7, ωστόσο είδε την διαφορά να αυξάνεται σε αυτή την αγωνιστική από την Εφές, που νίκησε τη Χίμκι και έφτασε στο 12-6. Την επόμενη αγωνιστική ο Ολυμπιακός υποδέχεται στο ΣΕΦ τη Χίμκι του Γιώργου Μπαρτζώκα.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Αγιόν με 13 πόντους, 6 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ενώ εξαιρετικός ήταν κι ο Ράντολφ με 16 πόντους κι 8 ριμπάουντ. Από τους ηττημένους, ξεχώρισε ο Σπανούλης με 12 πόντους και 11 ασίστ, ενώ εξαιρετικός ήταν ο Μπόγρης, ο οποίος έκανε την καλύτερη εμφάνιση της καριέρας του με την “ερυθρόλευκη” φανέλα, κάνοντας ρεκόρ καριέρας με 12 πόντους (6/6 δίποντα), 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ κι 2 κλεψίματα.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε πολύ καλά στο παιχνίδι και παρά τα… τρελά σουτ των Ισπανών, πήρε από νωρίς το προβάδισμα με πόντους των Μπόγρη και Σπανούλη. Ο Έλληνας σέντερ έκανε το 3-6 και ο αρχηγός των Πειραιωτών με τρίποντο το 8-13, ενώ με νέο καλάθι ο Μπόγρης έκανε το 12-15 στο πέμπτο λεπτό της αναμέτρησης. Η Ρεάλ πάντως έβρισκε πόντους κυρίως με τον Ρέγιες, ωστόσο ο Ολυμπιακός ακολουθούσε (18-18). Με δύο τρίποντα ωστόσο στο φινάλε, των Ρέγιες και Καμπάτσο, η Ρεάλ έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενη με 28-23!

Ανάλογη ήταν πάντως η εικόνα του ματς και στα πρώτα λεπτά του δευτέρου δεκαλέπτου, όπου οι Σπανούλης και Μπόγρης έκαναν το 28-28, ωστόσο οι Κοζέρ και Καμπάτσο έκαναν το 33-28 και στη συνέχεια το 35-30. Ο Λε Ντέι με τρίποντο έδωσε… πνοή στον Ολυμπιακό, διαμορφώνοντας το 38-36, ωστόσο οι Τόμπκινς και Ταβάρες ανέβασαν και πάλι τη διαφορά στο +8, 49-41. Η Ρεάλ είχε βρει πλέον ρυθμό και παρά τις επιθετικές που έβρισε η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ, αμυντικά οι Πειραιώτες ήταν κακοί και είδαν το σκορ να φτάνει στο 54-41, ενώ το ημίχρονο έκλεισε στο 54-46.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός προσπάθησε να πλησιάσει ακόμα περισσότερο, αλλά δεν τα κατάφερε, καθώς και πάλι… πληγώθηκε από την άμυνά του. Η περίοδος ξεκίνησε με τρίποντο του Ντεκ για το 57-46, ο Πρίντεζης μείωσε σε 57-50, ωστόσο ο Αγιόν ανέβασε και πάλι τη διαφορά στο +10, για το 60-50. Οι Λε Ντέι και Γουίλιαμ Γκος προσπάθησαν να κρατήσουν όρθιο τον Ολυμπιακό, ωστόσο ο Καμπάτσο με νέο τρίποντο έκανε το 65-56, ενώ το δεκάλεπτο έκλεισε στο 72-63.

Στην τρίτη και τελευταία περίοδο, οι Πειραιώτες με τον Μπόγρη να είναι εκπληκτικός σε άμυνα και επίθεση και τον Στρέλνιεκς να δίνει λύσεις στο σκοράρισμα, έκανε την τελευταία του προσπάθεια για να… κλέψει το ματς. Μείωσαν στο 78-70, όμως οι Μαδριλένοι ξέφυγαν και πάλι με 14 πόντους (86-72) στο 37′ και “καθάρισαν” αυτή τη φορά την υπόθεση νίκη, με τους Πειραιώτες να μην καταφέρνουν να κάνουν την αντεπίθεση τους.

Ρεάλ Μαδρίτης (Λάσο):  Κοζέρ 5 (1), Ράντολφ 16 (2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Φερνάντεθ 8, Καμπάσο 13 (3/3 τρίποντα, 5 ασίστ), Ρέγιες 4, Αγιόν 13 (7 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ταβάρες, Γιουλ 3 (1), Ντεκ 9 (2), Τόμπκινς 5 (1), Τέιλορ 11 (3/3 τρίποντα, 5 ασίστ).

Τα ομαδικά στατιστικά της Ρεάλ Μαδρίτης: 21/32 δίποντα, 13/23 τρίποντα, 13/15 βολές, 20-3 ριμπάουντ, 24 ασίστ, 4 κλεψίματα, 9 λάθη, 3 κοψίματα.

Ολυμπιακός (Μπλατ): Γουίλιαμς-Γκος 13 (3/4 τρίποντα, 5 ασίστ), Τουπάν, Σπανούλης 12 (2/5 τρίποντα, 11 ασίστ, 1 λάθος), Τίμα 3 (1), Στρέλνιεκς 4, Βεζένκοβ 1, Πρίντεζης 11, Παπανικολάου 7 (1), Μάντζαρης, Μπόγρης 12 (6/6 δίποντα), ΛεΝτέι 15 (8 ριμπάουντ).

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 26/45 δίποντα, 8/21 τρίποντα, 2/4 βολές, 18-6 ριμπάουντ, 22 ασίστ, 5 κλεψίματα, 7 λάθη.