Facebook Pixel ΤΣΣΚΑ Μόσχας - Παναθηναϊκός: Νίκη 78-77 με buzzer beater Καλάθη!
| 2019-03-15 21:00:00

Παλάβωσε η Ευρώπη - ΒΟΜΒΑ μέσα στη Μόσχα από τον ΠΑΟ με buzzer beater Καλάθη - Έτσι περνάς!

του Βαγγέλη Καράμαλη

Απίθανη νίκη με 78-77 μέσα στην ΤΣΣΚΑ με τρίποντο Καλάθη!

ΤΣΣΚΑ Μόσχας – Παναθηναϊκός: Τη νίκη της χρονιάς πανηγύρισε ο Παναθηναϊκός που με τρίποντο-βόμβα του Νικ Καλάθη στη λήξη του ματς, επικράτησε 78-77 της ΤΣΣΚΑ στη Μόσχα και έκανε άλμα για την πρόκριση στα πλέι οφ!

Οι Πράσινοι είχαν σε εξαιρετική μέρα τους Παπαπέτρου, Καλάθη και Παπαγιάννη, ωστόσο στο φινάλε ήταν άστοχοι στην επίθεση και έκαναν πολλά λάθη στην άμυνα, δεχόμενοι εύκολους πόντους και χάνοντας πολλά ριμπάουντ, με συνέπεια να βρεθούν στο -7 (74-67) στο 38’. Παρόλα αυτά με μια τρομερή αντεπίθεση το Τριφύλλι γύρισε, ισοφάρισε σε 74-74, όμως ακολούθησαν 2/2 βολές του Χίγκινκς για το 76-74 και στη συνέχεια 1/2 του Γκιστ για το 76-75. Ο Κλάιμπερν με ½ επίσης έκανε το 77-75, όμως ο Καλάθης με τρίποντο με ταμπλό έγραψε το 77-78 στα 0,2''! ΔΕΙΤΕ ΤΟ ΒΙΝΤΕΟ με το τρίποντο ΕΔΩ

Πλέον, οι Πράσινοι έχουν ρεκόρ 13-13 και ελπίζουν όσο ποτέ στην οκτάδα, καθώς ο όγδοος αυτή τη στιγμή Ολυμπιακός έχει επίσης ρεκόρ 13-13, αν και τους… έχει στην ισοβαθμία. Για τον Παναθηναϊκό ακολουθούν δύο ματς στη διαβολοβδομάδα εντός με Μπασκόνια και εκτός με Αρμάνι Μιλάνο, ενώ μέχρι το φινάλε της κανονικής σεζόν έχει δύο ακόμα αναμετρήσεις στο ΟΑΚΑ με Ρεάλ Μαδρίτης και Μπουντούτσνοστ.

Όσον αφορά την εξέλιξη της αναμέτρησης,  ο Παναθηναϊκός μπήκε στο παιχνίδι αποφασισμένος να κοιτάξει την… Αρκούδα στα μάτια και τα δύο τρίποντα των Τόμας και Παπαπέτρου, βοήθησαν για να αποκτήσουν ψυχολογία. Ο Δημήτρης Ιτούδης ωστόσο ήταν καλά διαβασμένος, έδωσε τις επιθέσεις στον Χάκετ και στόχευσε στην άμυνα τον Καλάθη. Έτσι η ΤΣΣΚΑ προηγήθηκε 9-6, ο Καλάθης με 2/2 βολές μείωσε σε 12-10 και ο Λάνγκφορντ με γκολ-φάουλ έκανε το 14-16! Οι Χίγκινς και Ροντρίγκεθ έδωσαν σκορ στους Ρώσους, ενώ το δεκάλεπτο έκλεισε με ένα εντυπωσιακό κάρφωμα του Παπαγιάννη για το 20-18!

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε ιδανικά για το Τριφύλλι, καθώς ο Καλάθης με τρίποντο έκανε το 20-21, ενώ ο Παπαγιάννης με ακόμα ένα εντυπωσιακό κάρφωμα διαμόρφωσε το 22-24! Μετά το 12ο λεπτό όμως υπήρξε… μπλακ-άαουτ για τους Πράσινους, καθώς έμειναν τέσσερα λεπτά χωρίς καλάθι και το πλήρωσαν, καθώς η ποιοτική ομάδα της ΤΣΣΚΑ δεν χαρίζει τέτοια λάθη. Ο Χίγκινς με τρίποντο έκανε το 30-24, οι Κιλπάτρικ και Παπαπέτρου μείωσαν σε 32-28, όμως με νέο τρίποντο του Ροντρίγκεθ το σκορ έφτασε στο 35-28! Παρόλα αυτά οι Πράσινοι αντέδρασαν, με τον Παπαγιάννη να είναι εξαιρετικός και στις πλευρές του παρκέ έτρεξαν ένα σερί 7-0 και πλησίασαν ξανά στο 35-33, όμως με δύο τρίποντα των Ροντρίγκεθ και Αντόνοβ οι Ρώσοι ξέφυγαν στο 41-33, ενώ το ημίχρονο έκλεισε με Buzzer beater του Τόμας για το 41-35!

Επιστρέφοντας στο παρκέ από την ανάπαυλα του ημιχρόνου, η ΤΣΣΚΑ ανέβασε ρυθμό και ο Παναθηναϊκός έδειξε προσωρινά να έχει πρόβλημα, τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση. Με τον Ρονρίγκεθ να πυροβολεί με μακρινά σουτ, το σκορ ανέβηκε στο 49-39 για πρώτη φορά στο 23’, όμως οι Πράσινοι με μία γρήγορη αντεπίθεση, απάντησαν άμεσα. Ο Παπαπέτρου με τρίποντο και ο Τόμας μείωσαν σε 49-44, ενώ παρότι οι Ρώσοι ξέφυγαν και πάλι, ο Λεκαβίτσιους με δύο τρίποντα μείωσε σε 55-51, ενώ το γκολ φάουλ του Αντετοκούνμπο έφερε τον Παναθηναϊκό σε απόσταση αναπνοής για το 57-56! Πλέον οι Πράσινοι είχαν αποκτήσει ψυχολογία, ωστόσο η ΤΣΣΚΑ έκλεισε το δεκάλεπτο προηγούμενοι 59-58, με τον Κουρμπάνοβ να ευστοχεί σε… τρίτη επίθεση στη λήξη του χρόνου!

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, παρακολουθήσαμε ένα απίστευτο θρίλερ. Οι Ρώσοι με τρίποντο του Ροντρίγκεθ προηγήθηκαν 62-58, ο Παναθηναϊκός με τρίποντο του Λάνγκγορντ προσπέρασε για το 64-65, όμως με βολές του Χάινς οι γηπεδούχοι έφτασαν στο 68-65 και εκμεταλλευόμενοι τα πολλά λάθη στην άμυνα των Πρασίνων, στο 74-67 δύο λεπτά πριν τη λήξη! Παρόλα αυτά με μια τρομερή αντεπίθεση το Τριφύλλι γύρισε, ισοφάρισε σε 74-74, όμως ακολούθησαν 2/2 βολές του Χίγκινκς για το 76-74 και στη συνέχεια 1/2 του Γκιστ για το 76-75. Ο Κλάιμπερν με ½ επίσης έκανε το 77-75, όμως ο Καλάθης με τρίποντο με ταμπλό έγραψε το 77-78 στα 0,2''!

ΤΣΣΚΑ: Μπόλομποϊ, Πίτερς, Ούχοβ, Αντόνοβ 3, Ροντρίγκεθ 23 (5/8 τρίποντα, 5 λάθη), Κλάιμπερν 9 (12 ριμπάουντ), Χίγκινς 14, Χάκετ 8, Κουρμπάνοβ 5, Χάινς 8 (9 ριμπάουντ), Χάντερ 7.

ΤΣΣΚΑ: 16/45 δίποντα, 8/16 τρίποντα, 21/23 βολές, 39 ριμπάουντ (23 αμυντικά + 16 επιθετικά), 9 ασίστ, 13 λάθη, 2 κλεψίματα, 3 τάπες.

Παναθηναϊκός: Τόμας 12, Λάνγκφορντ 8 (2/10 σουτ), Παπαγιάννης 8, Παπαπέτρου 10 (9 ριμπάουντ), Γκιστ 11, Βουγιούκας 2, Λεκαβίτσιους 5, Κιλπάτρικ 6, Καλάθης 11 (9 ασίστ), Αντετοκούνμπο 5.

Παναθηναϊκός: 18/44 δίποντα, 9/16 τρίποντα, 15/19 βολές, 27 ριμπάουντ (20 αμυντικά + 7 επιθετικά), 16 ασίστ, 10 λάθη, 4 κλεψίματα, 3 κοψίματα.