Facebook Pixel Παναθηναϊκός - Μπασκόνια 72-70
| 2019-03-20 22:46:00

"Φλέρταρε" με την... αυτοκτονία - Νίκησε τη Μπασκόνια, αλλά έχασε τεράστια ευκαιρία ο Παναθηναϊκός

του Δημήτρη Δημητρόπουλου

Οριακή νίκη του Τριφυλλιού με 72-70.

Παναθηναϊκός - Μπασκόνια: Οι Πράσινοι έφτασαν σε πολύ σημαντική επικράτηση επί των Βάσκων με 72-70, ωστόσο η αναμέτρηση τους άφησε «πικρή» γεύση. Και αυτό γιατί ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε να νικήσει με 10 πόντους διαφορά ώστε να υπερτερεί σε πιθανή ισοβαθμία με η Μπασκόνια, παρά το γεγονός ότι προηγήθηκε με 23 πόντους στην τρίτη περίοδο!

Ο Παναθηναϊκός έφτασε στο 14-13 στη Euroleague, πιάνοντας την αποψινή αντίπαλό του στη βαθμολογία. Ωστόσο, παραμένει 9ος και η Μπασκόνια είναι από πάνω του εξαιτίας της αδυναμίας του Τριφυλλιού να εξασφαλίσει τη διαφορά που έψαχνε στο αποψινό παιχνίδι.

Το παιχνίδι της Παρασκευής με την Αρμάνι στο Μιλάνο θεωρείται πλέον… τελικός πρόκρισης για τους Πράσινους.

Η ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ ΤΟΥ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ: Ο Παναθηναϊκός έκανε ονειρεμένο ξεκίνημα, που τον έβαλε σε θέση οδηγού από την αρχή της αναμέτρησης. Οι Πράσινοι έπαιξαν ασφυκτική άμυνα, κλείνοντας κάθε διάδρομο προς τη ρακέτα τους και υποχρέωσαν τη Μπασκόνια σε πολλά λάθη. Παράλληλα, στην επίθεση ο Νικ Καλάθης ξεκίνησε ορεξάτος. Οι 8 πρώτοι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από δύο ασίστ και ένα τρίποντο του αρχηγού, με την ομάδα του Ρικ Πιτίνο να προηγείται με 13-0 στο 4’, μέχρι ο Βόιτμαν να πετύχει δύο βολές για το 13-2. Με συνεχόμενα καλάθια από Καλάθη, Βουγιούκα και Λάνκφορντ οι Πράσινοι εκτόξευσαν τη διαφορά στο 21-2. Οι Βάσκοι σκόραραν μόνο από βολές στα πρώτα λεπτά,  χαρακτηριστικό είναι το γεγονός ότι έφτασαν στο πρώτο τους καλάθι εντός πεδιάς στο 9’, μειώνοντας σε 22-6.

Τίποτα δεν άλλαξε στη δεύτερη περίοδο του αγώνα, με τον Παναθηναϊκό να βγάζει τρομερή ενέργεια στην άμυνα, με πρωταγωνιστή τον Αντετοκούνμπο, και να διατηρεί τη διαφορά σε ασφαλή επίπεδα με ευκολία. Στην επίθεση οι Παπαπέτρου και Τόμας πήραν μπρος οδηγώντας τον Παναθηναϊκό, με τη συνδρομή του Παπαγιάννη και του Κιλπάτρικ. Ο Αμερικανός γκαρντ έκανε το 46-25 με τρίποντο στο 18’, με το +21 υπέρ του Τριφυλλιού να διατηρείται μέχρι το ημίχρονο (48-27).

Οι Πράσινοι ξεκίνησαν καλά και στο δεύτερο μέρος, με τον Καλάθη να κάνει το 52-29. Το +23 ήταν η μεγαλύτερη διαφορά στο παιχνίδι μέχρι εκείνο το σημείο, όμως ο Παναθηναϊκός… κατάφερε να την απωλέσει! Το Τριφύλλι προηγήθηκε με 56-33 στο 25’, αλλά έκτοτε «κατέρρευσε» σε επίθεση και άμυνα.

Μέσα σε μόλις έξι αγωνιστικά λεπτά η Μπασκόνια έτρεξε ένα εντυπωσιακό σερί 17-0 και μείωσε σε 56-50 στο 31’. Ο Παπαγιάννης «ξεκόλλησε» τον Παναθηναϊκό κάνοντας το 58-50, όμως ακολούθησε νέο επιθετικό μπλακ-άουτ. Οι Πράσινοι έκαναν συνεχείς κακές επιλογές στην επίθεση, με τη Μπασκόνια να φτάνει στο σημείο να προηγηθεί για πρώτη φορά (58-59) στο 34’ με καλάθι του Χίλιαρντ, ενώ 2/2 βολές του Πουαριέ σηματοδότησαν ένα σερί 11-0 της Μπασκόνια για το 58-61!

Ο Παναθηναϊκός έβγαλε αντίδραση στο φινάλε και κατάφερε να αποφύγει την «αυτοκτονία». Πέντε συνεχόμενοι πόντοι από το Τόμας και Κιλπάτρικ του έδωσαν ξανά το προβάδισμα με 63-61. To παιχνίδι έγινε «θρίλερ», αφού καμία ομάδα δεν κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ μέχρι τα τελευταία δευτερόλεπτα. Ο Κιλπάτρικ πέτυχε το πιο καθοριστικό καλάθι του αγώνα, διαμορφώνοντας με τρίποντο το 70-67. Ο Τόμας «κλείδωσε» τη νίκη του Παναθηναϊκού κάνοντας το 72-65 στα 14’’ πριν τη λήξη και ο Χουέρτας απλώς διαμόρφωσε το τελικό 72-70 με 3/3 βολές.

ΤΑ «ΚΛΕΙΔΙΑ» ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Τα μεγάλα σουτ των Κιλπάτρικ και Τόμας, που «ξεκόλλησαν» και λύτρωσαν τον Παναθηναϊκό στο φινάλε.

Ο ΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΗΣ:  Ο Σον Κιλπάτρικ ήταν ο κορυφαίος με 14 πόντους και το πιο κρίσιμο καλάθι του αγώνα, αλλά και τη σπουδαία δουλειά που έκανε στην άμυνα. Τον ακολούθησε ο Ντεσόν Τόμας, που ήταν ο πρώτος σκόρερ του αγώνα με 16 πόντους.

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ:
Πριν την έναρξη του αγώνα τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του Θανάση Γιαννακόπουλου, με την ατμόσφαιρα στο ΟΑΚΑ να είναι συγκλονιστική, με το θερμό χειροκρότημα συνθήματα του κόσμου για τον ιστορικό ηγέτη του Τριφυλλιού που έφυγε από τη ζωή.

Η ΕΞΕΔΡΑ: Περίπου 15.000 φίλοι του Παναθηναϊκού έδωσαν δυναμικό «παρών» στο ΟΑΚΑ, δημιουργώντας φανταστική ατμόσφαιρα.

Παναθηναϊκός (Πιτίνο): Τόμας 16 (1), Λάνγκφορντ 8 (1), Παπαγιάννης 10, Παπαπέτρου 6, Γκιστ, Βουγιούκας 5, Λεκαβίτσιους 2, Κιλπάτρικ 14 (3), Καλάθη 11 (1)

Μπασκόνια (Περάσοβιτς): Βιλντόσα 11 (3), Φόιντμαν 9 (1), Χουέρτας 13, Ντιόπ 2, Πουαριέ 10, Τζόουνς, Σιλντς 13 (1), Χίλιαρντ 12 (2)

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού: 23/46 δίποντα, 6/21 τρίποντα, 8/16 βολές, 33 ριμπάουντ (20 αμυντικά - 13 επιθετικά), 19 ασίστ, 9 κλεψίματα, 4 κοψίματα, 15 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπασκόνια: 17/35 δίποντα, 7/24 τρίποντα, 15/17 βολές, 33 ριμπάουντ (26 αμυντικά - 7 επιθετικά), 16 ασίστ, 8 κλεψίματα, 1 κόψιμο, 17 λάθη