Facebook Pixel Sportdog.gr | Έβγαλε αντίδραση με 100αρα ο Ολυμπιακός - Διέλυσε τον Πανιώνιο - Έδειξε πανέτοιμος για Ζαλγκίρις
| 2019-03-24 19:19:00

Περίπατος στο Παλαιό Φάληρο με 101-65 επί των Κυανέρυθρων.

Ο Ολυμπιακός άφησε πίσω την ήττα από την Γκραν Κανάρια και βροντοφώναξε “παρών” στο “Σοφία Μπεφόν”, αφού συνέτριψε με 101-65 τον Πανιώνιο. Οι ερυθρόλευκοι παρότι μπήκαν μουδιασμένοι στο πρώτο ημίχρονο, ανέβασαν στροφές στο τρίτο δεκάλεπτο, σουτάροντας με εκπληκτικό ποσοστό στο τρίποντο, 52% με 37/71, δημιουργώντας υπέροχες συνεργασίες μέσα στο καλάθι και πλέον περιμένουν την Ζαλγκίρις στο ΣΕΦ, αγριεμένοι.

Εξαιρετική εμφάνιση από σχεδόν όλους τους παίκτες του Ντέιβιντ Μπλατ, με τον Γκος να ολοκληρώνει το παιχνίδι με 20 πόντους, τον Ουέμπερ με 19 και τον Μάντζαρη με 12. Το ντεμπούτο τους με την ανδρική ομάδα του Ολυμπιακού έκαναν οι Ιωσήφ Κολοβέρος και Θωμάς Ζευγαράς, με τους μικρούς να σημειώνουν και τους πρώτους τους πόντους στην basket league.

Στο αγωνιστικό κομμάτι τώρα, στην πρώτη περίοδο ο Πανιώνιος μπήκε δυνατά στο ματς βρίσκοντας λύσεις από το τρίποντο και μένοντας κοντά στο σκορ. Ο Ολυμπιακός παρότι έκανε αρκετά λάθη σε επίθεση και άμυνα έβρισκε λύσεις μέσω των Ουέμπερ και Γκος, με το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου να είναι 19-20.

Στην δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι κατάφεραν και πέρασαν μπροστά στο σκορ με 23-22 από τις εύστοχες βολές του Χάρις. Οι ερυθρόλευκοι όμως μ' ένα σερί 6-0 έγραψαν το 23 – 28. Η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ συνέχισε να βγάζει καλές άμυνες και να βρίσκει λύσεις στην επίθεση τόσο από το τρίποντο όσο και μέσα στη ρακέτα χτίζοντας μια διαφορά 10 πόντων 37-47,τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Η τρίτη περίοδος ανήκε εξ ολοκλήρου στον Ολυμπιακό, οι παίκτες του Ντέιβιντ Μπλατ μπήκαν απόλυτα συγκεντρωμένοι στο παρκέ και δεν άφησαν κανένα περιθώριο στον Πανιώνιο, ο οποίος κατάφερε να σημειώσει μόνο 4 πόντους . Με εκπληκτικά ποσοστά στο τρίποντα οι Ερυθρόλευκοι να ολοκληρώσαν το τέταρτο δεκάλεπτο στο +26, 41-67.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο τα πράγματα δεν άλλαξαν, Μάντζαρης, Γκος, Ουέμπερ συνέχιζαν να διευρύνουν την διαφορά από το τρίποντο ενώ και οι συνεργασίες με τους ψηλούς μέσα στο καλάθι έδιναν και έπαιρναν.

Ουέμπερ και Λεντέι στην καλύτερη φάση του αγώνα έγραψαν το το 45-81 με τον Αμερικανό γκάρντ να υψώνει και τον συμπατριώτη να ίπταται και να καρφώνει.

Οι παίκτες του Βασίλη Φραγκιά δεν μπορούσαν να σταματήσουν την επιθετική λειτουργία των Ερυθρόλευκων, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν τη νίκη με 101-65.