Facebook Pixel Ολυμπιακός - Ζαλγκίρις 68-72
| 2019-03-29 23:25:00

Αυτοκτονία για τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ - Έχασε από Ζαλγκίρις και θέλει... δώρο για να προκριθεί!

του Δημήτρη Δημητρόπουλου

Οδυνηρή ήττα των Πειραιωτών με 72-68.

Euroleague: O Ολυμπιακός γνώρισε την ήττα από τη Ζαλγκίρις με 72-68 μέσα στο ΣΕΦ και έμπλεξε σε μεγάλες περιπέτειες αναφορικά με την πρόκριση στην οκτάδα.

Οι Ερυθρόλευκοι υποχώρησαν στο 14-15 και πλέον δεν κρατούν την τύχη στα χέρια τους, αφού χρειάζονται συνδυασμό αποτελεσμάτων για να προκριθούν στην τελευταία αγωνιστική.

Ο Ολυμπιακός μπήκε στο παρκέ με πολλή ενέργεια και κυριάρχησε σε επίθεση και άμυνα στα πρώτα λεπτά. Οι Ερυθρόλευκοι πήραν γρήγορο προβάδισμα με 7-2, η Ζαλγκίρις μείωσε σε 7-6, όμως ο Ολυμπιακός με τρίποντο Μάντζαρη και πέντε σερί πόντους του Γουέμπερ ανέκτησε ξανά το προβάδισμα με 15-8 στο 7’. Οι Λιθουανοί βρήκαν ρυθμό και άρχισαν να «ροκανίζουν» τη διαφορά. Ένα καλάθι του Γουίλιαμς-Γκος που διαμόρφωσε το 18-12 ήταν το τελευταία του Ολυμπιακού για περίπου τέσσερα λεπτά, καθώς η Ζαλγκίρις έτρεψε σερί 12-0 και προηγήθηκε με 18-24 χάρη σε τρίποντο του Βέστερμαν στο 13’.

Ο κορυφαίος του πρώτου ημιχρόνου, Μπριάντε Γουέμπερ, σήμανε την αντεπίθεση του Ολυμπιακού «κουβαλώντας» επιθετικά τους Πειραιώτες, με τον Νίκολα Μιλουτίνοφ να μπαίνει κι αυτός στην επιθετική εξίσωση του αγώνα. Οι δυο τους «ψαλίδισαν» τη διαφορά και ο Γουίλιαμς-Γκος ισοφάρισε σε 27-27 με τρίποντο στο 16’. Μάλιστα οι Ερυθρόλευκοι προηγήθηκαν 29-27 με καλάθι του Πρίντεζη και στη συνέχεια ανέλαβε δράση ο Μιλουτίνοφ. Ο Σέρβος μονοπώλησε τις επιθέσεις του Ολυμπιακού, ενώ κέρδισε αρκετά φάουλ και ήταν εύστοχος στις βολές. Για χειρός του σέντερ τους οι Πειραιώτες προηγήθηκαν με 8 (36-28), όμως «μπλόκαραν» στις τελευταίες επιθέσεις του ημιχρόνου, με αποτέλεσμα να δεχθούν επιμέρους σκορ 6-2 και να πάνε στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 38-34.

Με εξαιρετικό τρόπο ξεκίνησε η τρίτη περίοδος για τον Ολυμπιακό. Ο Γουέμπερ έδωσε συνέχεια στη σπουδαία εμφάνιση του πρώτου μέρους, κάνοντας τα πάντα σε επίθεση και άμυνα. Οι Ερυθρόλευκοι έπαιξαν με τρομερή ενέργεια μπλοκάροντας κάθε επιθετικό πλάνο της Ζαλγκίρις και δεν άργησαν να ξεφύγουν στο σκορ, με τη διαφορά να γίνεται για πρώτη φορά διψήφια (50-39) με 2/2 βολές του ΛεΝτέι στο 27’. Ωστόσο, ο Ολυμπιακός «κατέρρευσε» σε εκείνο το σημείο. Η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ έκανε πολλά μαζεμένα λάθη στην επίθεση και έμεινε «άσφαιρη» για τρία λεπτά. Αντιθέτως, η Ζαλγκίρις βρήκε μεγάλα τρίποντα και με ανεβασμένη ψυχολογία έφτασε πολύ γρήγορα στην ισοφάριση.

Ο Μιλάκνις μείωσε (51-48) με τρίποντο στην τελευταία επίθεση της τρίτης περιόδου και με τον ίδιο τρόπο ισοφάρισε στην πρώτη κατοχή του τελευταίου δεκαλέπτου (51-51). Όχι μόνο αυτό, αλλά με καλάθι Γουόλτερς οι Λιθουανοί συμπλήρωσαν σερί 14-0 και προηγήθηκαν με 53-51. Ο Γουέμπερ κράτησε ζωντανό τον Ολυμπιακό, όμως η Ζαλγκίρις έβρισκε συνεχώς λύσεις στην επίθεση. Στο 35’ οι Λιθουανοί ξέφυγαν με 57-62 και ο Ολυμπιακός αντέδρασε με σερί 6-0, προσπερνώντας με καλάθι του Γουέμπερ (63-62). Το παιχνίδι έγινε «θρίλερ», με τις δύο ομάδες να εναλλάσουν το προβάδισμα.

Στις πιο καθοριστικές κατοχές του αγώνα ο Πρίντεζης αστόχησε με τα σκορ 65-66 και ο Βέστερμαν έκανε το 65-68 (39’). Εν συνεχεία ο Μιλουτίνοφ είχε 1/2 βολές, ενώ ο Γουέμπερ αστόχησε σε ακόμα μια κρίσιμη επίθεση. Ο Γκριγκόνις ήταν ψύχραιμος από τη γραμμή των βολών στο φινάλε με συνολικά 4/4 και η Ζαλγκίρις έφυγε από το ΣΕΦ με μεγάλη νίκη (68-72).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-16, 38-34, 51-48, 68-72

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπλατ): Γουέμπερ 26 (8/12 δίποντα, 2/3 τρίποντα), Γουίλιαμς-Γκος 8 (5 ασίστ), Τουπάν, Μιλουτίνοβ 18 (6/8 δίποντα, 12 ριμπάουντ), Βεζένκοφ, Πρίντεζης 7, Παπανικολάου 3 (1), Μάντζαρης 3 (1), Μπόγρης, Λεντέι 3

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ ΚΑΟΥΝΑΣ (Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 13 (7 ριμπάουντ, 6 λάθη), Τόμπσον 6, Γουόλτερς 7, Γουόκαπ 2, Βέστερμαν 11 (3), Μιλάκνις 9 (3), Γουάιτ 14 (2), Γκριγκόνις 10, Καβαλιάουσκας, Ουλανόβας

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 20/44 δίποντα, 4/17 τρίποντα, 16/22 βολές, 30 ριμπάουντ (22 αμυντικά + 8 επιθετικά), 13 ασίστ, 6 κλεψίματα, 12 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Ζάλγκιρις Κάουνας: 17/35 δίποντα, 8/24 τρίποντα, 14/16 βολές, 34 ριμπάουντ (26 αμυντικά + 8 επιθετικά), 18 ασίστ, 13 λάθη, 6 κλεψίματα, 4 κοψίματα