Facebook Pixel Ολυμπιακός – Νταρουσάφακα: 99-74 και αντίο Ευρωλίγκα
| 2019-04-05 23:20:00

Με το κεφάλι ψηλά – Νίκη με… σχεδόν 100 για τον Ολυμπιακό και «αντίο» Ευρωλίγκα!

του Βαγγέλη Καράμαλη

Εύκολο βράδυ για τους Πειραιώτες, 99-74 την Νταρουσάφακα.

Ολυμπιακός – Νταρουσάφακα: Αν και ήταν κάκιστος για 20 λεπτά, ο Ολυμπιακός με ένα ξέσπασμα στο δεύτερο ημίχρονο… ισοπέδωσε την Νταρουσάφακα (99-74) και έκλεισε την ευρωπαϊκή του χρονιά με το κεφάλι ψηλά, καθώς είχε αποκλειστεί από το βράδυ της Πέμπτης.

Οι Ερυθρόλευκοι στο άδειο σχεδόν ΣΕΦ, όπου χειροκροτήθηκαν οι Ούμπερ και Μιλουτίνοφ, δεν μπήκαν καθόλου καλά στο παιχνίδι και χρειάστηκαν ένα ημίχρονο για να… ξυπνήσουν και να βρεθούν από το -11 στο +30!

Έτσι λοιπόν, ο Ολυμπιακός αποχαιρέτισε την Ευρωλίγκα με μία εντυπωσιακή νίκη, η οποία όμως δεν του έφτασε τελικά για να μπει στην οκτάδα.

Όσον αφορά την εξέλιξη της αναμέτρησης, επηρεασμένος ο Ολυμπιακός προφανώς από τον αποκλεισμό αλλά και από τις άδειες εξέδρες, δεν μπήκε καλά και βρέθηκε από νωρίς να κυνηγάει το σκορ. Η Νταρουσάφακα προηγήθηκε 2-4 και 6-8 με πόντους κυρίως του Έρικ, ωστόσο με μικρή αντεπίθεση από τους Μιλουτίνοφ και ΛεΝτέι οι Πειραιώτες προσπέρασαν για 14-13, ενώ με 2/2 βολές ο Παπανικολάου έκανε το 16-13. Οι Τούρκοι ωστόσο ήταν πιο συγκεντρωμένοι και βρίσκοντας αδυναμίες στην Ερυθρόλευκη άμυνα, προηγήθηκαν 17-21 και 19-28, ενώ το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 20-28 με ½ βολές του Μάντζαρη.

Ανάλογη ήταν η εικόνα της αναμέτρησης και στο δεύτερο δεκάλεπτο, όπου ο Ολυμπιακός πριν το καταλάβει βρέθηκε στο -11 και συγκεκριμένα στο 24-35. Οι Πειραιώτες ήταν κακοί σε άμυνα και επίθεση και παρά τους πόντους των Μιλουτίνοφ και Ντελέι, παρέμειναν στο… κυνήγι, καθώς στο 17’ το σκορ ήταν 35-44! Ωστόσο, με ένα ξέσπασμα στα τελευταία τρία λεπτά του ημιχρόνου, ο Ολυμπιακός όχι μόνο μάζεψε τη διαφορά, αλλά με buzzer beater του Τουπάν πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενος με 45-44!

Επιστρέφοντας στο παρκέ από την ανάπαυλα του ημιχρόνου, ο Ολυμπιακός δεν θύμιζε σε τίποτα την ομάδα που είδαμε στο πρώτο. Οι παίκτες του Ντέιβιντ Μπλατ μπήκαν αποφασισμένοι να… τελειώνουν τα αστεία και με πόντους των Γουίλιαμς Γκος και Παπανικολάου, βρέθηκαν στο +10 (59-49), μόλις στο 23’. Η Νταρουσάφακα προσπάθησε να αντιδράσει, μείωσε σε 63-56, όμως ένα τρίποντο του Παπανικολάου… έστειλε μήνυμα σε φίλους και εχθρούς. Οι Πειραιώτες δεν είχαν διάθεση για ακόμα μία ήττα και πατώντας γκάζι, τελείωσαν το παιχνίδι από νωρίς. Στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου προηγούνταν 75-56, ενώ με ανάλογη… φόρα μπήκαν και στην τελευταία περίοδο.

Ο Πρίντεζης με τρίποντο έγραψε το 86-62 και ο Τουπάν με 2/2 βολές το 94-65. Όλα είχαν κριθεί και οι φίλοι του Ολυμπιακού με ζεστό χειροκρότημα «στήριξαν» τον Μιλουτίνοφ, ενώ υποδέχθηκαν με ανάλογο τρόπο τον νεαρό Ποκουσέβσκι που πέρασε στο παρκέ τέσσερα λεπτά πριν το φινάλε. Το τελικό σκορ ήταν 99-74.

Ολυμπιακός: Γουέμπερ 13, Γουίλιαμς-Γκος 18 (2 τρίποντα, 6 ασίστ), Τουπάν 4, Μιλουτόνοβ 16 (6 ριμπάουντ), Βεζένκοβ 4, Πρίντεζης 11 (1), Παπανικολάου 11 (1), Μάντζαρης 3, Ποκουσέβσκι, Αγραβάνης 3, Μπόγρης, ΛεΝτέι 16 (10/10 βολές).

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 28/47 δίποντα, 4/12 τρίποντα, 31/35 βολές, 21-8 ριμπάουντ, 20 ασίστ, 8 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 15 λάθη.

Νταρουσάφακα: Οζμιζράκ 8 (1), Μπαϊγκούλ 9 (3), Κοσούτ 4, Ντεμίρ 12 (1), Κιντ 10 (2), Οζντεμίρογλου, Σαβάς 5, Ντάγκλας 6, Ντίμπλερ, Έβανς 11 (1), Έρικ 9.

Τα ομαδικά στατιστικά της Νταρουσάφακα: 21/40 δίποντα, 8/22 τρίποντα, 8/12 βολές, 13-9 ριμπάουντ, 18 ασίστ, 9 κλεψίματα, 4 κοψίματα,  9 λάθη.