Facebook Pixel ΑΕΚ - Προμηθέας: 88-60
| 2019-06-03 21:12:00

Έδωσε απαντήσεις η ΑΕΚ, «ισοπέδωσε» τον Προμηθέα!

Πάρτι της Ένωσης (88-60) στο ΟΑΚΑ και 2-1 στα ημιτελικά.

ΑΕΚ - Προμηθέας: Πολύ άνετη επικράτηση για την ΑΕΚ και 2-1 στην σειρά των ημιτελικών επί του Προμηθέα Πάτρας με σκορ 88-60 , σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε από τα πάρα πολλά λάθη των φιλοξενούμενων που έδωσαν πολλούς εύκολους πόντους στην Ένωση, και στην εξαιρετική επίδοση του Γκέιμπ Γιόρκ.

Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Γκέιμπ Γιορκ που έκανε την κορυφαία εμφάνιση του με τη φανέλα της ΑΕΚ και μια 3η περίοδο για να τη θυμάσαι,αφού έκανε ρεκόρ στην επίθεση με 38 πόντους, καθάρισε το ματς, αφού στο τέλος της προηγήθηκε με 74-42, έχοντας καθαρίσει ήδη το ματς. Άξιος συμπαραστάτης του Γιορκ που είχε 23 πόντους, ο Χάντερ με 16 πόντους, ενώ ο Σάκοτα είχε 11. Τα πάντα κρίθηκαν στην 3η περίοδο όταν η Ένωση έκανε ένα επιμέρους 38-15, εκεί όπου ο Γιορκ σημείωσε 13 από τους 23 πόντους του, ενώ άλλους 10 έβαλε σε εκείνο το σημείο ο Χάντερ. Η ΑΕΚ σημείωσε 37 πόντους από τα λάθη του Προμηθέα και έστησε πάρτι στο κλειστό του ΟΑΚΑ.

Το παιχνίδι άρχισε με την ομάδα του Λούκα Μπάνκι να ξεκινάει πολύ δυναμικά με τον Γκέιμπ Γιόρκ να είναι εξαιρετικά εύστοχος έξω από τα 7,25. Οι Πατρινοί αντέδρασαν με το πρώτο δεκάλεπτο να τελειώνει με το σκορ στο 19-11. Στο ίδιο κλίμα και το δεύτερο δεκάλεπτο με τα λάθη της ομάδας του Μάκη Γιατρά να κάνουν εύκολο το έργο των Κιτρινόμαυρων, με το ημίχρονο να κλείνει στο 36-27.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι άνοιξαν πάρα πολύ την διαφορά με τους φιλοξενούμενους να χάνουν το μυαλό τους και την λήξη της τρίτης περιόδου να έρχεται με Buzzet Beater του Ξανθόπουλου με τρίποντο πίσω από το κέντρο που έκανε το σκορ 74-42. Ίδια εικόνα μέχρι την λήξη και το τελικό 88-60.

Κορυφαίος για την Ένωση ήταν ο Γκέιμπ Γιόρκ με 23 πόντους , με τους Τζέιμς και Σάκοτα να ακολουθούν με 11 και 10 αντίστοιχα.

Για τους φιλοξενούμενους ο Τσαιρέλης είχε 13 πόντους με τους Σαλούστρο και Χολ να έχουν από 11.

Τα δεκάλεπτα: 19-11,36-27,74-42,88-60

ΑΕΚ (Μπάνκι): Χάντερ 16 (7/11 δίποντα, 2/2 βολές), Τζέιμς 10, Σαντ-Ρος 6, Θίοντορ 6 (2/5 τρίποντα), Γιορκ 23 (4/5 δίποντα, 5/8 τρίποντα), Μωραΐτης, Ξανθόπουλος 5 (1), Σάκοτα 11 (1), Λαρεντζάκης 9, Γιαννόπουλος, Ρογκαβόπουλος, Εμπάκουε 2

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Κασελάκης (0/6 σουτ), Κατσίβελης 6 (1), Τσαϊρέλης 13, Λίποβι 6 (1), Έλις 5, Σαλούστρος 11 (1), Γκίκας, Μέγιερ, Γερομιχαλός 5 (1), Χολ 11 (3), Παρκς, Μπράουν 3 (1)

Τα ομαδικά στατιστικά της ΑΕΚ: 26/42 δίποντα, 9/25 τρίποντα, 9/9 βολές, 37 ριμπάουντ (26 αμυντικά - 11 επιθετικά), 15 ασίστ, 11 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 16 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Προμηθέα: 13/25 δίποντα, 8/24 τρίποντα, 10/15 βολές, 26 ριμπάουντ (21 αμυντικά - 5 επιθετικά), 17 ασίστ, 6 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 22 λάθη

Ο επόμενος αγώνας των δύο ομάδων: θα γίνει στην Πάτρα την Τετάρτη (5/6) στις 21:00.