Facebook Pixel Παναθηναϊκός - Προμηθέας: Νίκη με 103-77 για το Τριφύλλι και 1-0 στους τελικούς
| 2019-06-10 21:03:00

Τον πήρε και τον... σήκωσε - Σαρωτικός ο Παναθηναϊκός, ισοπέδωσε τον Προμηθέα (ΒΙΝΤΕΟ)

του Δημήτρη Δημητρόπουλου

Σόου των Πρασίνων στον πρώτο τελικό με 103-77!

Παναθηναϊκός - Προμηθέας: Οι Πράσινοι δεν είχαν κανένα πρόβλημα να πάρουν προβάδισμα με 1-0 στη σειρά των τελικών, αφού κυριάρχησαν στην αναμέτρηση κόντρα στους Πατρινούς, διαλύοντάς τους με 103-77.

Οι Πράσινοι είχαν ως μεγάλο πρωταγωνιστή τον Καλάθη, που μέτρησε 11 πόντους και 13 ασίστ, ενώ ο Λοτζέσκι είχε 16 πόντους και ο Τόμας 13. Κορυφαίος για  τον Προμηθέα ήταν ο Μέιερ με 13 πόντους.

Ο δεύτερο τελικός θα διεξαχθεί στην Πάτρα την Τετάρτη (12/6, 18:30).

Η ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ ΤΟΥ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ:  Ο Παναθηναϊκός μπήκε «ζεστός» στο παρκέ. Με όπλο την πολύ καλή του άμυνα και τους εύκολους πόντους στον αιφνιδιασμό, το Τριφύλλι προηγήθηκε με 8-0. Ο Προμηθέας πέτυχε το πρώτο του καλάθι στο 3’ με τρίποντο του Μέιερ και ισορρόπησε το παιχνίδι, φτάνοντας για πρώτη φορά στην ισοφάριση στο 6’ (13-13).  Από εκείνο το σημείο και έπειτα η διαφορά άρχισε να ξεφεύγει υπέρ του Παναθηναϊκού.

Έχοντας τον Τόμας σε σπουδαία βραδιά (ολοκλήρωσε το πρώτο ημίχρονο με 11 πόντους) και τον Λοτζέσκι να βρίσκει ρυθμό, οι παίκτες του Ρικ Πιτίνο έτρεξαν ένα σερί 6-0 (21-15) και άρχισαν να πατούν… γκαζι. Στο 12’ η  διαφορά ανέβηκε σε διψήφια επίπεδα για πρώτη φορά (30-20) και έκτοτε άρχισε να… εκτοξεύεται. Ο Νικ Καλάθης μοίραζε συνεχώς ασίστ, με τον Παναθηναϊκό να τρέχει στο ανοικτό γήπεδο πετυχαίνοντας πάρα πολλούς πόντους στον αιφνιδιασμό, τη στιγμή που οι παίκτες του Προμηθέα δεν έβρισκαν λύσεις στην επίθεση.

Ο Παναθηναϊκός κυριάρχησε και έτρεξε ένα εντυπωσιακό επιμέρους σκορ 13-4 ξεφεύγοντας με 19 (43-24), ενώ η διαφορά ξεπέρασε τους 20, με το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρώνεται με 52-31. Χαρακτηριστικό είναι το γεγονός ότι στο πρώτο μέρος οι πόντοι στον αιφνιδιασμό ήταν 21-0 υπέρ του Τριφυλλιού.

Το δεύτερο ημίχρονο δεν ουσιαστικά δεν αντέχει κριτικής. Ο Προμηθέας έδειχνει συμβιβασμένος με την ήττα, οι άμυνες χαλάρωσαν και ο ρυθμός ανέβηκε. Ο Παναθηναϊκός δεν άφησε το πόδι από το… γκάζι, με τον Λοτζέσκι να είναι «καυτός», τους Παπαπάτρου και Αντετοκούνμπο να έχουν επίσης κέφια και το νεαρό Καλαϊτζάκη να εκμεταλλεύεται την ευκαιρία που του έδωσε ο Πιτίνο και να σκοράρει 8 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο. Το μεγαλύτερο προβάδισμα υπέρ του Τριφυλλιού ήταν οι 34 πόντοι (75-41 στο 27’), με τον Προμηθέα να μαζεύει απλώς τη διαφορά σε πιο αξιοπρεπή επίπεδα στην τελευταία περίοδο και να γνωρίζει τελικά την ήττα με 103-77.

ΤΑ «ΚΛΕΙΔΙΑ» ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Ο επιθετικός πλουραλισμός του Παναθηναϊκού και η πολύ καλή του άμυνα, που οδήγησε σε πολλούς εύκολους πόντους στον αιφνιδιασμό.

ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΚΕΡΔΙΣΕ Ο ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ: Με εξαίρεση τα πρώτα λεπτά, ο Προμηθέας δεν φάνηκε καθόλου ανταγωνιστικός, όντας πολλά επίπεδα κάτω από τον αντίπαλό του σε όλες τους τομείς.

Ο ΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΗΣ: Ο Νικ Καλάθης είχε κέφια και σημείωσε double double με 11 πόντους και 13 ασίστ.

Η ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Θα έλεγε κανείς πως το πιο απογοητευτικό κομμάτι της σημερινής αναμέτρησης ήταν η πολύ χαμηλή προσέλευση στο ΟΑΚΑ, με μόλις 3.000 φιλάθλους να δίνουν το «παρών».

Οι πόντοι των δύο ομάδων:

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Παπαγιάννης 10 (7 ριμπάουντ), Παπαπέτρου 9 (1), Καλάθης 11 (3 τρίποντα, 13 ασίστ), Τόμας 13 (1), Κιλπάτρικ 7 (1), Λοτζέσκι 16 (5/7 δίποντα, 2/2 τρίποντα), Γκιστ 4 (7 ριμπάουντ), Καλαϊτζάκης 8 (1), Βουγιούκας 5, Μήτογλου 4, Αντετοκούνμπο 10 (1), Λάνγκφορντ 6.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ: Σαλούστρος 4, Κατσίβελης, Μέιερ 13 (3), Ελις 10 (4/4 δίποντα, 2/2 βολές), Μπράουν 10 (1), Κασελάκης 6 (1), Γκίκας 2, Τσαϊρέλης 6, Γερομιχαλός 11 (1), Λίποβι 5 (1), Χολ 5 (1), Παρκς 5.

Τα ομαδικά στατιστικά:

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: 32/46 δίποντα, 10/20 τρίποντα, 9/15 βολές, 39 ριμπάουντ (30 αμυντικά + 9 επιθετικά), 29 ασίστ, 13 λάθη, 6 κλεψίματα, 3 κοψίματα.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ: 21/42 δίποντα, 8/32 τρίποντα, 11/13 βολές, 31 ριμπάουντ (17 αμυντικά + 14 επιθετικά), 24 ασίστ, 11 λάθη, 7 κλεψίματα, 1 κόψιμο.