Facebook Pixel Ολυμπιακός – Ούνικς: Το έκανε πάλι θρίλερ, αλλά... γύρισε και καθάρισε ο Μιλουτίνοφ – Σούπερ και ο Πρίντεζης για Ολυμπιακό!
| 2019-09-24 18:56:00

Το έκανε πάλι θρίλερ, αλλά... γύρισε και καθάρισε ο Μιλουτίνοφ – Σούπερ ο Πρίντεζης για Ολυμπιακό!

Οι Πειραιώτες νίκησαν την Ούνικς με 70-66.

Ολυμπιακός – Ούνιξ: Παρουσιάζοντας για ακόμα ένα φιλικό... τάσεις αυτοκτονίας στο φινάλε του ματς, ο ανώτερος αλλά και ανέτοιμος Ολυμπιακός νίκησε την Ούνικς Καζάν με 70-66 και προκρίθηκε στον τελικό του «Γκομέλσκι Καπ», όπου θα αντιμετωπίσει την Τετάρτη στις 19.00 τον νικητή του ζευγαριού ΤΣΣΚΑ Μόσχας – Προμηθέας Πατρών.

Πρώτος σκόρερ ήταν ο Πρίντεζης με 18 πόντους, με τον Πάντερ να είχε 14π. και τον Μιλουτίνοφ να κάνει νταμπλ-νταμπλ με 10π. και 13 ριμπάουντ και να... καθαρίζει με προσωπικό καλάθι τη νίκη στο φινάλε, όταν ο Ολυμπιακός κατάφερε στο τελευταίο λεπτό να κάνει 61-67, 66-67! Οι Πειραιώτες αγωνίστηκαν ξανά χωρίς τον Μπόλντγουιν, αλλά εμφανίστηκαν βελτιωμένοι ειδικά στην άμυνα, ωστόσο ακόμα χρειάζονται χρόνο, ενώ είναι φανερό πως πρέπει ο Ντέιβιντ Μπλατ να... βάλει τις φωνές για τα λάθη που γίνονται στα τελευταία λεπτά, σε όλα τα φιλικά μέχρι τώρα.

Από την ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη, ξεχώρισε ο Σμιθ με 17 πόντους, με τον ΜακΚόλουμ να είχε 11π., αλλά να ήταν πολύ άστοχος (3/7 διπ., 0/6 τρ.), ενώ ο Καϊμακόγλου είχε 9π. και ο Μάντζαρης 3π. με 7 ριμπάουντ.

Ο Ντέιβιντ Μπλατ παρέταξε την ομάδα του κόντρα στην Ούνικς, χρησιμοποιώντας στη βασική πεντάδα τους Τσέρι, Σπανούλη, Πάντερ, Πρίντεζη και Μιλουτίνοφ. Οι "πράσινοι" προηγήθηκαν με 10-4 στο 5', ο Καϊμακόγλου με τρίποντο έφερε την ομάδα του στο +7 (17-10), με το 17-12 να είναι το σκορ του δεκαλέπτου.

Στη δεύτερη περίοδο, ο Ολυμπιακός αναθάρρησε και αντέδρασε, πέτυχε τα πρώτα του τρίποντα στο ματς με τους Πάντερ και Σπανούλη, με τους Πειραιώτες να παίρνουν το προβάδισμα (20-22) στο 14'. Ο αρχηγός των "ερυθρολεύκων" βρήκε ξανά στόχο από τη περιφέρεια (32-34), με το 36-37 να είναι το σκορ του πρώτου μέρους, με τον Κέβιν Πάντερ να ευστοχεί σε σουτ στην εκπνοή της αναμέτρησης.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Σμιθ με τρίποντο στο 24' έδωσε ξανά κεφάλι στο σκορ (43-42) στους Ρώσους, με το παιχνίδι να έχει πάει στη σκληράδα και στη δύναμη, με αποτέλεσμα να γίνονται πολλά φάουλ. Οι Ρούμπιτ και Πρίντεζης, όμως, έδωσαν λύσεις στην επίθεση, με τον Ολυμπιακό να τελειώνει την περίοδο με +8 (48-56).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός είχε τη διάθεση να... καθαρίσει το ματς, ανεβάζοντας την διαφορά και στο +11 (52-63) με τον Πρίντεζη. Η Ούνικς απάντησε με ένα 7-0 σερί, μειώνοντας σε 61-65 στο 36', το σκορ κόλλησε για αρκετή ώρα στο ίδιο σημείο, αλλά ο Κουζμίνσκας στα 38'' πριν το τέλος, διαμόρφωσε το 61-67 στο σκορ. Οι Ρώσοι με σερί βολές μείωσαν γρήγορα στο πόντο (66-67), αλλά στα 8'' πριν τη λήξη, ο Μιλουτίνοφ "καθάρισε" το ματς με γκολ-φάουλ, με τους παίκτες του Ντέιβιντ Μπλατ να φτάνουν στην επικράτηση με 70-66.

Τα δεκάλεπτα: 17-12, 36-37, 48-56, 66-70

Ούνικς Καζάν (Πρίφτης): Σεργκέφ, Μόργκαν 8, ΜακΚόλουμ 11, Τάιους 10, Κλιμένκο 4, Ουζίνσκι 2, Σμιθ 17 (3), Μάντζαρης 3, Πάλσον 2, Καϊμακόγλου 9 (1)

Ολυμπιακός (Μπλατ): Πάντερ 14 (2), Πολ 3 (1), Κόνιαρης, Σπανούλης 8 (2), Τσέρι, Μιλουτίνοφ 10 (13ρ), Πρίντεζης 18 (7ρ), Παπανικολάου 7, Κουζμίνσκας 4, Ρούμπιτ 6, Χαπ