Facebook Pixel Ολυμπιακός – Βαλένθια: Έβγαλε αντίδραση και... ισοπέδωσε τη Βαλένθια – Αυτός ο Ολυμπιακός θα φέρει πίσω τον κόσμο στο ΣΕΦ!
| 2019-10-11 23:16:00

Έβγαλε αντίδραση, ισοπέδωσε τη Βαλένθια – Αυτός ο Ολυμπιακός θα φέρει πίσω τον κόσμο στο ΣΕΦ!

του Βαγγέλη Καράμαλη

Τρομερή εμφάνιση και άνετη νίκη με 89-63.

Ολυμπιακός – Βαλένθια: Με τον καλύτερο αντέδρασε ο Ολυμπιακός στην βαριά ήττα της πρεμιέρας στη Γαλλία από τη Βιλερμπάν και στην αποχώρηση του Ντέιβιντ Μπλατ, καθώς με τον Κεστούτις Κεμζούρα στον πάγκο πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση και νίκησε πολύ άνετα τη Βαλένθια με 89-63.

Οι Πειραιώτες μπήκαν με το... πόδι στο γκάζι, προηγήθηκαν 11-0, το σκορ στο ημίχρονο ήταν 54-30 και στη συνέχεια κυνήγησαν μία μεγάλη διαφορά, όπως και συνέβη. Κορυφαίος ήταν ο Βασίλης Σπανούλης με 17 πόντους, 4 ριμπάουντ και 6 ασίστ, ενώ εξαιρετικό ματς έκανε και ο Νίκολα Μιλουτίνοφ με 17 πόντους και 14 ριμπάουντ. Σε καλή βραδιά ήταν ο Κώστας Παπανικολάου με 12 ριμπάουντ και τέσσερα κλεψίματα, ενώ από 13 είχαν Γιώργος Πρίντεζης και Μιντάουγκας Κουζμίσνκας.

Στα... αρνητικά της βραδιάς, η νέα κακή εμφάνιση των Ρούμπιτ και Μπόλντγουιν, οι οποίοι παραμένουν φανερά εκτός κλίματος, ενώ σε ρηχά νερά κινήθηκε και ο Πολ που πέτυχε δύο πόντους.

Ο Ολυμπιακός έκανε εύκολα το 1-1 στη Euroleague και την επόμενη εβδομάδα έχει μεγάλη ευκαιρία για να διπλασιάσει τις νίκες του, καθώς υποδέχεται στο ΣΕΦ τη Ζενίτ.

Λίγος κόσμος, πολύ πάθος

Μπορεί ο κόσμος του Ολυμπιακού, όντας απογοητευμένος από την ήττα στην πρεμιέρα με τη Βιλερμπάν να μην πήγε στο ΣΕΦ το βράδυ της Πέμπτης και ο αριθμός να μην ξεπερνούσε τις 4.000, ωστόσο η ομάδα... πετούσε φωτιές και έδειξε από τα πρώτα λεπτά πως δεν είχε καμία διάθεση να χάσει.

Οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν... φορτσάτοι στο παρκέ και προηγήθηκαν 11-0 με τρία καρφώματα του Μιλουτίνοφ, ένα τρίποντο του Σπανούλη και δίποντο του Πρίντεζη, ωστόσο η Βαλένθια απάντησε και με τρία τρίποντα μείωσε σε 13-9. Ο Ολυμπιακός όμως αντέδρασε άμεσα με τέσσερις του Μιλουτίνοφ και δύο τρίποντα των Σπανούλη και Κουζμίνσκας ξέφυγε στο σκορ και προηγήθηκε 29-20, ενώ το δεκάλεπτο έκλεισε στο 31-22.

Οι «Ερυθρόλευκοι» συνέχισαν ανάλογα και στο δεύτερο δεκάλεπτο, όπου κάνοντας τα αυτονόητα δεν άφησαν κανένα περιθώρια στους Ισπανούς να αντιδράσουν. Η ομάδα του Λιμανιού είχε κίνηση συνεχώς χωρίς την μπάλα, σωστή αξιοποίηση της έξτρα πάσας και αρκετή ενέργεια και στην άμυνα. Στη δεύτερη περίοδο μάλιστα βρήκε πόντους και από τον Παπανικολάου, ενώ με τους Μιλουτίνοφ – Σπανούλη να κάνουν ό,τι θέλουν στην αντίπαλη άμυνα προηγήθηκε 39-24 και 49-28, ενώ το ημίχρονο έκλεισε με τρίποντο του «Παπ» για το 54-30!

Ολυμπιακός... για να γουστάρει ο κόσμος

Παρά την τεράστια διαφορά, ο Ολυμπιακός δεν... κατέβασε ταχύτητα ούτε στο τρίτο δεκάλεπτο, όπου παρότι βρήκε σκορ μετά από 2.30’’, παίζοντας εξαιρετική άμυνα κράτησε πολύ χαμηλά τη Βαλένθια. Ο Παπανικολάου με τρίποντο ανέβασε το σκορ στο 57-33 και ο Πρίντεζης με ένα εντυπωσιακό καλάθι στο 61-35, ο Σπανούλης το 68-41, ενώ το φινάλε της τρίτης περιόδου βρήκε τους Πειραιώτες να προηγούνται 72-44!

Έτσι λοιπόν, το παιχνίδια ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, όπου παρά το ροτέισον του κόουτς Κεμζούρα, ο Ολυμπιακός συνέχισε να εντυπωσιάζει και να... τρέχει το σκορ. Ο Κουζμίνσκας με γκολ-φάουλ έκανε το 74-44, ενώ οκτώ λεπτά πριν το φινάλε ο Σπανούλης αποσύρθηκε στον πάγκο να ξεκουραστεί και αποθεώθηκε. Από εκεί και πέρα, ο ρυθμός του ματς όπως ήταν λογικό έπεσε, οι άμυνες χαλάρωσαν και οι δύο ομάδες βρήκαν εύκολους πόντους. Το τελικό σκορ ήταν 89-63

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 31-22, 54-30, 72-44, 89-63

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Κεμζούρα): Πάντερ 11 (2 τρίποντα, 4 ασίστ), Μπόλντγουιν 4, Πολ 2 (0/3 σουτ, 2/2 βολές), Κόνιαρης, Σπανούλης 17 (4/7 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ σε 21'58''), Μιλουτίνοβ 17 (7/11 δίποντα, 3/4 βολές, 14 ριμπάουντ, 2 ασίστ σε 26'48''), Βεζένκοβ, Πρίντεζης 13 (4/6 δίποντα, 5/5 βολές), Παπανικολάου 12 (3/3 τρίποντα, 5 κλεψίματα), Κουζμίνσκας 13 (4/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2/3 βολές), Ρούμπιτ

ΒΑΛΕΝΘΙΑ (Πονσαρνάου): Κολόμ 5 (1), Μαρίνκοβιτς 3 (1), Λόιντ 12 (3/5 τρίποντα), Εντούρ 8, Αμπάλντε 2, Βαν Ρόσομ 3 (1/4 τρίποντα), Τόμπεϊ 6, Μότουμ 11 (1), Ντούμπλιεβιτς 4, Βίβες 5, Σάστρε 3 (1), Ντόορνεκαμπ 1.

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 23/41 δίποντα, 9/19 τρίποντα, 16/19 βολές, 33 ριμπάουντ (23+10), 17 ασίστ, 13 κλεψίματα, 15 λάθη, 3 μπλοκ

Τα ομαδικά στατιστικά της Βαλένθια:15/27 δίποντα, 8/27 τρίποντα, 9/13 βολές, 22 ριμπάουντ (16+6), 15 ασίστ, 10 κλεψίματα, 20 λάθη